
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Właśnie rozpoczął się nowy rok akademicki. Obowiązki na uczelni czy okres nauki są prawdziwym wyzwaniem dla mózgu studenta. Procesy uczenia, zapamiętywania, kojarzenia faktów czy analitycznego myślenia powodują nasilenie metabolizmu całego układu nerwowego i wzrost jego zapotrzebowania na energię. Czy rozwiązaniem są tabletki na pamięć? Co warto suplementować w roku akademickim?
Z tego artykułu dowiesz się:
Mózg człowieka stanowi tylko 2% masy całego naszego ciała, a jego praca pochłania ponad 25% energii dostarczanej z pożywienia i samodzielnie produkowanej przez organizm. Najlepszym środkiem energetycznym dla mózgu są węglowodany – bez glukozy i tlenu neurony w układzie nerwowym obumierają w ciągu kilkunastu minut. Efektywność uczenia się i zapamiętywania zależy również od kondycji naczyń mózgowych.
W sytuacji, gdy naczynia są elastyczne i mają odpowiednie światło – mózg jest właściwie ukrwiony i odżywiony przez tlen i glukozę. Pamiętajmy również, że pamięć jest kluczowym procesem poznawczych, od którego zależy przebieg również innych czynności psychicznych. To dzięki niej student przyswaja nowe wiadomości, przypomina sobie fakty z przeszłości oraz wykonuje automatycznie czynności, których nauczył się wcześniej.
Istotną rolę w metabolizmie węglowodanów odgrywa z kolei magnez, który reguluje produkcję i magazynowanie związków wysokoenergetycznych. Dlatego odpowiedni poziom magnezu pozwala na odpowiednie odżywienie mózgu i korzystnie wpływa na jego pracę. Badania otwarcie mówią o korzystnym wpływie magnezu na przekazywanie impulsów nerwowych, co jest punktem wyjścia do dobrej pamięci i koncentracji. Udowodniono również, że pod wpływem niedoboru elektrolitów (w tym magnezu) spada objętość krwi i napięcie naczyń mózgowych. Tym samym spada ilość tlenu i glukozy dostarczanej do mózgu, wytwarza się deficyt energii, a to z kolei paraliżuje pracę mózgu.
W czasie roku akademickiego czy sesji pod wpływem intensywnego wysiłku intelektualnego pojawiają się objawy stresu. Odpowiednio mała dawka stresu motywuje i mobilizuje do aktywnej nauki. Jednak nadmiar obowiązków na uczelni, pojawiające się używki i praca zawodowa podczas studiów sprawiają, że napięcie zaczyna często przybierać charakter przewlekły. U takiego studenta często spada koncentracja, on sam czuje się zmęczony, a jego rytm dobowy ulega rozchwianiu. Wszystkie wymienione objawy oraz brak snu powoduje, że organizm osoby intensywnie uczącej się uwalnia zasoby energetyczne, prowadząc do rozkładu tkanki tłuszczowej.
! | Rozpadające się kwasy tłuszczowe tworzą z magnezem trudno-przyswajalne chelaty. Powoduje to spadek stężenia magnezu w ustroju, pojawienie się stanów depresyjno-lękowych. W efekcie mamy do czynienia z błędnym kołem – stres u studenta obniża poziom magnezu, a ten z kolei potęguje jego objawy. |
Nasz układ nerwowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe - każda komórka nerwowa otoczona jest osłonką mielinową złożoną głównie z tłuszczu. Od kondycji tej osłonki zależy w dużej mierze przewodnictwo neuronalne oraz szybkość rozprzestrzeniania się impulsów. Kiedy osłonka mielinowa jest cienka albo uszkodzona prędkość przekazywania impulsów może spać nawet 50-krotnie. Szacuje się, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe mogą stanowić nawet 20% suchej masy mózgu oraz ponad 30% wszystkich kwasów tłuszczowych w układzie nerwowym. Kwasy tłuszczowe omega-3 (szczególnie DHA) biorą udział w syntezie neuroprzekaźników, ich rozkładzie oraz zatrzymywaniu w synapsach. Co ciekawe badania naukowe potwierdzają, że stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3 przez matkę w czasie ciąży i karmienia piersią pozytywnie wpływa na rozwój psychiczny dziecka.
Kwasy tłuszczowe wpływają również na zmniejszenie objawów depresji i lęku i podnoszą sprawność poznawczą. W szczególności kwasy EPA i DHA są kluczowe nie tylko dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, pamięci i koncentracji, ale także dla regulacji emocji.
Wiele wiarygodnych badań klinicznych podkreśla również skuteczność związków adaptogennych w zwalczaniu stresu, bezsenności, chronicznego napięcia i obniżenia nastroju. To stany, które coraz częściej dotykają naszych żaków. Adaptogeny posiadają przy tym szeroki margines bezpieczeństwa i niskie ryzyko działań niepożądanych. Związki te są grupą wielu substancji leczniczych wpływających na utrzymanie wewnętrznej równowagi organizmu oraz przystosowywanie się do zmieniających się nagle warunków, jakie stwarza nam otaczające środowisko.
Jednym z adaptogenów są wyciągi z brahmi - Bacopa monnieri. Suplementacja tym adaptogenem poprawia funkcje poznawcze, skraca czas reakcji i wydłuża czas skupienia. Wyciągi z Bacopa monnieri mogą być skuteczne zarówno u uczących się studentów, jak i u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.
Powszechnie stosowanym wyciągiem w zaburzeniach koncentracji i pamięci jest wyciąg z miłorzębu japońskiego. Badania wykazały, że jego wyciągi mają wpływ na: