• Darmowe badanie, które może uratować Ci życie. Krótkie terminy! Zbadaj tarczycę, jądra i piersi.
    1196 wyświetleń
    Darmowe badanie, które może uratować Ci życie. Krótkie terminy! Zbadaj tarczycę, jądra i piersi.

    Niewiele rzeczy w naszych czasach jest za darmo. Szczególnie trudno jest szukać takich okazji na rynku badań zdrowotnych. A jednak! Jest jeden pakiet badań, które są bardzo skuteczne i nie trzeba stać w kolejkach, by je wykonać. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Natomiast listopad - solidarności z chorymi na raka jąder. A najskuteczniejszą bronią w zapobieganiu tym nowotworom jest samobadanie. Ten artykuł będzie właśnie o różnych rodzajach samobadania. Na zdrowie!

  • Witamina C dementujemy pseudonaukowe półprawdy.
    1249 wyświetleń
    Witamina C dementujemy pseudonaukowe półprawdy.

    Witamina C jest potoczną nazwą mieszaniny kwasu L-askorbinowego i L-hydroaskorbinowego. Związki te zostały odkryte po raz pierwszy pod koniec lat dwudziestych XX wieku przez Alberta Szenta-Gyorgyia oraz Tadeusza Reichsteina. Badacze ci opracowali ich strukturę, za co zostali uhonorowani Nagrodą Nobla.

  • Interakcje leków. Na co powinien zwrócić uwagę senior?
    891 wyświetleń
    Interakcje leków. Na co powinien zwrócić uwagę senior?

    Szacuje się, że 25% Polaków powyżej 15. roku życia przyjmuje codziennie leki na serce i układ krążenia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że część z nich wchodzi między sobą w interakcje albo  żywność zmienia ich profil działania. Osłabienie lub nasilenie działania leków u seniorów jest bardzo poważnym problemem, gdyż może być powodem nieskuteczności leczenia, zatrucia a nawet hospitalizacji.

  • Nagietek lekarski. Z jakich właściwości nagietka możemy skorzystać?
    1678 wyświetleń
    Nagietek lekarski. Z jakich właściwości nagietka możemy skorzystać?

    Nagietek lekarski (Calendula officinalis) pochodzi z rodziny Astrowatych i pierwotnie bytował w rejonach Morza Śródziemnego. Jest rozpoznawalny ze względu na charakterystyczne, intensywnie pomarańczowe kwiaty, które otwierają się o świcie, a zamykają wieczorem. Nazwa (calendula)  związana jest z kalendarzem, gdyż w dawnych czasach mówiono, że nagietek „liczy dni”.

  • Zadbaj o uszy w sezonie infekcyjnym!
    458 wyświetleń
    Zadbaj o uszy w sezonie infekcyjnym!

    Jesteśmy obecnie świadkami szczytu sezonu infekcyjnego. Nagle zmieniły się warunki atmosferyczne, rozpoczął się na dobre rok szkolny, a nad wieloma polskimi miastami unosi się chmura smogu. Tak niesprzyjająca aura jest powodem fali zachorowań na  różnego rodzaju infekcje - w tym infekcji ucha.

  • 8 metod na lepszą rozmowę z farmaceutą w aptece
    1302 wyświetleń
    8 metod na lepszą rozmowę z farmaceutą w aptece

    Wizyta w aptece większości z nas nie kojarzy się zbyt pozytywnie. Trudno bowiem cieszyć się ze swojego problemu zdrowotnego, za którego rozwiązanie, przyjdzie nam czasami słono zapłacić. Do apteki trafiamy również często po wielomiesięcznym czekaniu na wizytę u specjalisty, później w kolejce w przychodni, po to by dowiedzieć się, że akurat naszego leku nie ma w hurtowniach i musimy wrócić do lekarza. Swoje frustracje wyładowujemy często na farmaceucie, który sam obciążony jest pewnym bagażem...

  • Na co pomaga żeń-szeń syberyjski?
    1404 wyświetleń
    Na co pomaga żeń-szeń syberyjski?

    W ostatnim czasie obiektem zainteresowań naukowców, ale też konsumentów są adaptogeny. Jednymi z tych związków są elueterozydy pozyskiwane z żeń-szenia syberyjskiego (Eluterococcus senticosus). Co ciekawe prace nad eleuterozydami zainicjował sam Mikołaj Lazarev, który po raz pierwszy opisał związki adaptogenne - czyli pomocne w przystosowaniu się naszego organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych.

  • Dieta wegańska. Co należy suplementować w dietach bezmięsnych?
    402 wyświetleń
    Dieta wegańska. Co należy suplementować w dietach bezmięsnych?

    Obecnie panuje prawdziwe boom na diety wegetariańskie i wegańskie. Niemal w każdym mieście znaleźć można co najmniej kilka wegetariańskich restauracji, a w dyskontach pojawiają się oddzielne regały z zamiennikami mięsa. Większość osób przechodzi na dietę bezmięsną ze zdrowotnych pobudek, choć aspekt etyczny również ma tu duże znaczenie. Niestety w parze z popularnością diet bezmięsnych nie idzie wiedza dotycząca konieczności suplementacji niektórych związków.

  • Zmiana czasu. Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?
    551 wyświetleń
    Zmiana czasu. Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?

    W nocy z 29. na 30. października być może po raz ostatni w historii cofniemy zegarki z 3.00 na 2.00. Ostania zmiana czasu to dobry moment, by przyjrzeć się jak rytmy dobowe snu i czuwania wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Ludzki biorytm dotychczas traktowano z przymrużeniem oka. Jednak badania ostatnich lat przyniosły sporo fascynujących wniosków. Okazuje się bowiem, że to jak oddychamy, jak szybko bije nasze serce, a nawet to, jaki jest efekt działania leków, zależy od rytmów snu i...

  • Parabeny. Czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe?
    1238 wyświetleń
    Parabeny. Czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe?

    Parabeny od jakiegoś czasu uchodza za  jedne z najbardziej kontrowersyjnych środków konserwujących. Od wielu lat bowiem toczy się debata na temat bezpieczeństwa tej grupy związków i obok  faktów pojawiło się sporo  mitów, które są motorem do  działań marketingowych dużych koncernów kosmetycznych.

  • Jod w tabletkach. Jak stosować jod w tabletkach na wypadek katastrofy nuklearnej?
    1828 wyświetleń
    Jod w tabletkach. Jak stosować jod w tabletkach na wypadek katastrofy nuklearnej?

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało w ostatnim czasie  oficjalne zalecenia dotyczące profilaktyki jodowej w przypadku awarii elektrowni jądrowej czy użycia broni jądrowej. Zostały określone dawki dla dorosłych, dzieci oraz kobiet w ciąży i matek karmiących. Warto wiedzieć, że niekontrolowane przyjęcie jodu bez logicznego uzasadnienia może mieć opłakane skutki dla zdrowia.

  • Inhalacja parowa. Czy można inhalować się bez użycia nebulizatorów?
    5524 wyświetleń
    Inhalacja parowa. Czy można inhalować się bez użycia nebulizatorów?

    Inhalacja uchodzi za  jedną z najstarszych metod leczenia w historii medycyny. Z jej dobrodziejstw człowiek korzystał już w starożytności. Egipcjanie na przykład wdchali opary lulka czarnego Hyoscyamus niger podgrzewanego na rozżarzonych kamieniach. W XII wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o celowym wykorzystaniu inhalacji w leczeniu. Majmonides zalecał palenie wspomnianego lulka w leczeniu astmy.

Showing 73 to 84 of 253 (22 Pages)
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj