
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Jesteśmy obecnie świadkami szczytu sezonu infekcyjnego. Nagle zmieniły się warunki atmosferyczne, rozpoczął się na dobre rok szkolny, a nad wieloma polskimi miastami unosi się chmura smogu. Tak niesprzyjająca aura jest powodem fali zachorowań na różnego rodzaju infekcje - w tym infekcji ucha.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ucho jest narządem, którego zadaniem jest odbieranie bodźców dźwiękowych w postaci fal i przekształcanie ich na impuls nerwowy docierający do kory mózgowej. Łączy się z górną częścią gardła za pomocą trąbki Eustachiusza - kanału o długości kilku centymetrów, który wyrównuje ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej. Trąbka słuchowa ma również swoją drugą stronę medalu - to tą drogą najczęściej do ucha dostają się bakterie z układu oddechowego - wywołując groźne zapalenia uszu, a nawet szkodzenie słuchu.
Najczęstszą chorobą uszu, z którą ludzie zgłaszają się do lekarza jest ostre zapalenie ucha środkowego. Może mieć ono etiologię wirusową (nieropne zapalenie) lub bakteryjną (ropne, martwicze zapalenie). Zakażenie rozprzestrzenia się z nosa i gardła w kierunku uszu. Głównym winowajcą są bakterie Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis.
Na zwiększoną ekspozycję na patogeny najbardziej narażone są dzieci. Dotyczy to również infekcji ucha, które zawczasu niezdiagnozowane i nieleczone mogą być powodem groźnych powikłań - z niedosłuchem włącznie. Dzieci są szczególnie podatni na infekcje tego narządu, gdyż predysponuje ich do tego nieco odmienna budowa anatomiczna ucha. W ich przypadku połączenie ucha z trąbka Eustachiusza jest nieco szersza, krótsza i bardziej poziomo ustawiona. To dlatego w tej grupie osób należy szczególną uwagę przykładać o właściwej higieny przewodu słuchowego, by nie wywołać miejscowego stanu zapalnego i nie było konieczności stosowania leków na chore uszy.
Podobnie jak w przypadku oczyszczania nosa - prawidłowa higiena przewodów słuchowych odbiega od tej przekazywanej sobie z pokolenia na pokolenie. W uszach produkowana jest stale tzw. woszczyna uszna zwana potocznie woskowiną. Jej zadaniem jest ochrona skóry przewodu pokarmowego przed urazami oraz dostawaniem się wody i drobnych ciał obcych w głąb ucha. Utrzymuje również lekko kwaśne środowisko stanowiące barierę dla drobnoustrojów. W warunkach fizjologicznych woszczyna ma tendencję do wypływania na zewnątrz, co jest w naszej kulturze problemem estetycznym. Obecność woskowiny w uszach poza względami estetycznymi, nie jest niczym złym. Jednak niewłaściwa pielęgnacja uszu może prowadzić do zaczopowania przewodów. Regularna higiena jest więc najlepszym sposobem na zapobieganie nadmiernego gromadzenia się woskowiny.
Czyszczenie uszu przy pomocy patyczka higienicznego nie jest właściwą metodą higieny. Ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej, przesunięcie woskowiny w głąb przewodu oraz miejscowe podrażnienie skóry wyściełającej przewód mogą być iskra zapalną poważniejszej infekcji.Niewłaściwa technika czyszczenia uszu może być również powodem zawrotów głowy, omdleń oraz. szumów usznych. Dlatego zaleca się używać specjalistycznych preparatów do higieny ucha, których zadaniem jest zmiękczenie i delikatne usunięcie nagromadzonej woszczyny usznej. W warunkach domowych warto korzystać z kropli i z sprayów na zatkane uszy, emulgujących woskowinę (cerumenolytic agents), które są rekomendowane przez lekarzy.
Na aptecznych półkach znaleźć można wiele preparatów na zalegającą woskowinę i leków na ból ucha. Różnią się one nie tylko ceną, ale również składem. Znajdziemy tam takie związki jak roztwór 1,4-dichlorobenzenu, dwuwęglanu sodu czy soli alkiloamidopolipeptydowej w połączeniu z dioleinianem metyloglukozy i polisorbatami.
! | Związki te stosunkowo dobrze emulgują zalegającą wydzielinę oraz ułatwiają jej ewakuację na zewnątrz. Produkty na bazie oleju z oliwek czy olejków eterycznych np. olejku miętowego mogą dobrze natłuszczać przewód słuchowy, jednak nie poradzą sobie z twardym czopem. Środki powierzchniowo czynne emulgujące woskowinę należy aplikować bardzo umiejętnie. |
W pierwszej kolejności przed przystąpieniem do zakraplania ucha należy dokładnie umyć dłonie mydłem i wodą oraz dokładnie je osuszyć. Jeśli do aplikacji posłużą nam krople powinniśmy ułożyć głowę na płaskiej powierzchni i skierować ją na bok, umożliwiając w ten sposób najlepszy dostęp do ucha oraz zapobiegając wyciekaniu kropli. Dobrze jest nieco ogrzać takie preparaty przed zastosowaniem – nie będą powodem dyskomfortu. Po zakropleniu preparatu zaleca się pozostanie chwilę w tej samej pozycji. Po aplikacji należy wypłukać bardzo ostrożnie ucho ciepłą wodą pod niewielkim ciśnieniem (np. za pomocą niewielkiej strzykawki).