
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) pochodzi z rodziny Astrowatych i pierwotnie bytował w rejonach Morza Śródziemnego. Jest rozpoznawalny ze względu na charakterystyczne, intensywnie pomarańczowe kwiaty, które otwierają się o świcie, a zamykają wieczorem. Nazwa (calendula) związana jest z kalendarzem, gdyż w dawnych czasach mówiono, że nagietek „liczy dni”.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nagietek lekarski jest rośliną, która osiąga zazwyczaj 30-50 cm wysokości. Ma kruche łodygi, które są lekko owłosionych oraz charakterystyczne dwa rodzaje liści.Substancjami leczniczymi w nagietku są saponiny i flawonoidy.
Nagietek chroni skórę przed uszkodzeniami oraz promieniowaniem UV. Dlatego też krem z nagietka może zastąpić tradycyjny filtr filtr przeciwsłoneczny SPF ~15. Nagietek działa również przeciwzapalnie, dlatego często wykorzystuje się go w leczeniu trudno gojących ran, odmrożeń, podrażnień, oparzeń, stłuczeń, a nawet ukąszeń owadów.Napar z nagietka może być stosowany do płukania jamy ustnej i gardła. Dlatego wchodzi on w skład mieszanek aptecznych polecanych na stany zapalne dróg rodnych kobiet. Napary takie mają działanie odkażajace, przeciwzapalne oraz ściągające.
! | Nagietek jest również składnikiem kropli do oczu wykorzystywanych w zapaleniu spojówek, zespole suchego oka oraz przemęczeniu oczu. |
Naturalne herbaty (napary z nagietka) stosowane wewnętrznie znalazły zastosowanie w chorobie wrzodowej, nieżytach żołądka i jelit, w chorobach pęcherzyka żółciowego oraz po przebytym zapaleniu wątroby. Działa on bowiem żółciopędnie oraz wzmaga wydzielanie soku żołądkowego. Ze względu na łagodne działanie uspokajające i rozkurczowe polecany jest w okresie klimakterium oraz w okresie bólów menstruacyjnych.
W badaniach na myszach wykazano, że wyciągi z nagietka wpływają na pracę układu immunologicznego. Wymaga to jednak dalszych badań i nie sposób badań na zwierzętach odnosić do naszego organizmu.
By przygotować napar z kwiatów nagietka, należy 1-2 łyżki kwiatów nagietka zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Do nasiadówek i kąpieli ziołowych należy przygotować 50g kwiatów nagietka i zalać 10 litrami wrzącej wody. Napar należy pić 3x dziennie po 1/3 szklanki.