
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Szacuje się, że 25% Polaków powyżej 15. roku życia przyjmuje codziennie leki na serce i układ krążenia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że część z nich wchodzi między sobą w interakcje albo żywność zmienia ich profil działania. Osłabienie lub nasilenie działania leków u seniorów jest bardzo poważnym problemem, gdyż może być powodem nieskuteczności leczenia, zatrucia a nawet hospitalizacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
W gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradniach specjalistycznych najwięcej przepisuje się leków kardiologicznych. Zazwyczaj leki te stosuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii czy choroby niedokrwiennej serca. Wymienione choroby leczy się zazwyczaj kilkoma lekami z kilku różnych grup terapeutycznych. Nic dziwnego więc, że wystąpienie niebezpiecznych interakcji pod wpływem codziennej diety, przyjmowanych suplementów diety czy doraźnych leków bez recepty, jest niemal pewne. Na interakcje między lekowe narażeni są zwłaszcza ludzie starsi, których przebyte lub współistniejące choroby dodatkowo mogą nasilać albo osłabiać działanie leków. Statystyki mówią, że przy dwóch stosowanych lekach prawdopodobieństwo interakcji wynosi kilkanaście procent, a przy pięciu stosowanych lekach ryzyko to wzrasta do 90%.
Singularis Wątroba fitosomalny kompleks sylibiny i fosfatydylocholiny, 60 kapsułek
Niestety temat interakcji leków z pożywieniem nie jest w Polsce popularny.Tylko 60% amerykańskich lekarzy rodzinnych potrafi wymienić najpopularniejsze interakcje leków z pożywieniem. W Polsce sytuacja wygląda jeszcze gorzej - co druga osoba nawet nie wie czym interakcje między lekowe są. To bardzo przygnębiające statystyki, zwłaszcza w świetle tego, że nawet 30% interakcji uchodzi za bardzo poważne i może narażać seniorów na utratę zdrowia, a nawet życia.
! | Co ciekawe nie wszystkie interakcje są wyłącznie zjawiskiem negatywnym. Wiele z nich ima wymiar pozytywny, co wykorzystuje się we współczesnym lecznictwie i projektowaniu leków. Przykładem są leki rozpuszczalne w tłuszczach, które zawiesza się na tłuszczowych nośnikach albo zaleca się przyjmować po posiłku, by spotęgować ich wchłanianie i działanie. |
Bardzo dużo interakcji leków z codzienną dietą obserwuje się już na etapie wchłaniania. W ulotce dołączonej do opakowania znaleźć można informację czy lek należy przyjmować na czczo, w czasie lub po posiłku. W charakterystyce produktu leczniczego (rozszerzonej ulotce przeznaczonej pracownikom służby zdrowia) możemy uzyskać dodatkowo informacje jak lek zachowuje się po podaniu - jak przebiega jego wchłanianie, metabolizm i eliminacja z organizmu. Częstym błędem starszych osób jest niepopijanie, bądź popijanie leków zbyt małą ilością płynu albo przyjęcie leku z pominięciem posiłku. Działając w ten sposób starsze osoby w sposób nieuświadomiony modyfikują jego działanie.
Warto wiedzieć, że zawsze część przyjętej i wchłoniętej dawki leku ulega rozkładowi w wątrobie. Są za to odpowiedzialne specjalne enzymy wątrobowe. Niektóre produkty spożywcze mogą nasilać albo hamować działanie tych enzymów, co w konsekwencji prowadzi skrócenia czasu i osłabienie siły działania, albo wręcz przeciwnie wydłużenie czasu i zwiększenie siły działania.
Sprawdż naszą ofertę fosfolipidów na wątrobę.
Czasem bywa tak, że zawarte w ziołach i zdrowej żywności mogą mieć zbliżony albo przeciwstawny mechanizm działania do leków. Przykładem jest przeciwzakrzepowy acenokumarol i witamina K, którą można spotkać w szpinaku, brukselce i brokułach. Acenokumarol hamuje syntezę witaminy K w wątrobie, a wspomniane warzywa dostarczają ją w diecie. Osoby stosujące równocześnie acenokumarol i warzywa bogate w witaminę K są więc narażone na interakcje związane z zaburzeniem krzepnięcia. Groźną interakcją jest łączenie powszechnych w lecznictwie inhibitorów ACEI kaptoprilu i enalaprilu z dietą bogatą w sól o obniżonej zawartości sodu. Substytuty soli zawierają zazwyczaj zamiast chlorku sodu - chlorek potasu, który jest źródłem jonów potasowych K+. W połączeniu ze wspomnianymi lekami, które mają zdolność hamowania wydalania tychże jonów, może dojść do groźnej kumulacji - hipekaliemii, która objawiać się może prowadzić do parestezjami, osłabieniem siły mięśniowej, a nawet prowadzić do zatrzymania akcji serca. UWAGA! U osób stosujących kaptopril, enalapril, spironolacton czy amlodipinę ograniczenie spożycia soli nie powinno więc odbywać się poprzez zastępowanie jej substytutami o obniżonej zawartości sodu, lecz bezpośrednie zmniejszenie jej spożycia!
Podejmując temat interakcji z pożywieniem nie sposób pominąć istotnego problemu, jakim jest łączenie leków z alkoholem. Zaskakująca wydawać się może teza, że wbrew obiegowej opinii kategoryczne zabranianie spożywania alkoholu w małym odstępie czasowym od przyjęcia leku z tą popularną używką nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Może zdarzyć się bowiem, że nieświadomie dietetyk może przyczynić się do odstawienia leku, zamiast rezygnacji rezygnacji z drinka. Możliwość łączenia leków z alkoholem jest uzależniona od konkretnego leku oraz ilości spożywanych trunków. Warto więc zapytać o częstotliwość oraz ilość spożywanego pokarmu, a po uzyskaniu tych informacji przekazać rzetelną wiedzę w tym temacie. Warto więc w takich przypadku skonsultować się telefonicznie z farmaceutą lub skorzystać z jednej z anglojęzycznych wyszukiwarek interakcji.
W niektórych przypadkach już jednorazowe spożycie dużej ilości alkoholu może nasilać działanie leku. Dzieje się tak, gdyż alkohol spożywany w dużych ilościach hamuje enzymy metabolizujące leki. Z kolei regularne spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu powoduje działanie odwrotne - nasilenie aktywności enzymów i osłabienie działania leków. Warto również przyjrzeć się drugiej stronie medalu. Nie tylko alkohol ma wpływ na metabolizm leków, ale Leki mogą również wpływać na kinetykę alkoholu. Dzieje się tak w przypadku równoczesnego przyjmowania werapamilu i alkoholu, kiedy to stężenie etanolu we krwi znacznie wzrasta. Największe ryzyko istnieje przy połączeniu etanolu z azotanami lub β-adrenolitykami, gdyż w wyniku interakcji może dojść do nadmiernego spadku ciśnienia. Łączenie leków kardiologicznych z alkoholem i napojami energetyzującymi zawierającymi taurynę i kofeinę może prowadzić nawet do śmierci.
Temat interakcji między lekiem a pożywieniem, nie ogranicza się wyłącznie do wpływu pożywienia na losy leku w organizmie. Coraz częściej zwraca się uwagę na wpływ niektórych leków na przyswajanie i wydalanie określonych składników odżywczych. Koronnym przykłademtego typu interakcji jest wpływ takich leków jak sulfasalazyna, pankreatyna czy kolestipol naniedobory kwasu foliowego. To za nim stoją zaburzenia przemian homocysteiny oraz wzrost ryzykarozwoju miażdżycy.Ponadto leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi, mogą powodować osłabienie wchłaniania witamin A, B12, D oraz K, kwasu foliowego, wapnia, żelaza i cynku.