
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w ostatnim czasie oficjalne zalecenia dotyczące profilaktyki jodowej w przypadku awarii elektrowni jądrowej czy użycia broni jądrowej. Zostały określone dawki dla dorosłych, dzieci oraz kobiet w ciąży i matek karmiących. Warto wiedzieć, że niekontrolowane przyjęcie jodu bez logicznego uzasadnienia może mieć opłakane skutki dla zdrowia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sytuacja geopolityczna się zaostrza. Z niepokojem obserwujemy obraz zbombardowanych ukraińskich miast. Największe obawy budzi okupacja przez wojsko rosyjskie elektrowni atomowej w Zaporożu i nuklearne groźby moskiewskiego dyktatora. Służby w naszym kraju podjęły więc prewencyjne działania mające na celu zaopatrzenie samorządów tabletkami z jodkiem potasu, tak by każdy obywatel Rzeczypospolitej miał dostęp do profilaktyki jodowej na wypadek uzasadnionej konieczności. Służby wywiadowcze krajów zaangażowanych w konflikt stale monitorują ruchy rosyjskich wojsk wokół infrastruktury jądrowej, a nasza rodzima Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje poziom promieniowania, by w odpowiedniej chwili ostrzec opinię publiczną.
Jod jest składnikiem odżywczym, który nie jest magazynowany w naszym organizmie. Oznacza to, że nieustannie musi być dostarczany z dietą. Co ciekawe niewielkie ilości jodu mogą być wchłaniane z powietrza przez układ oddechowy i skórę, zwłaszcza w morskim pasie przybrzeżnym jesienią i zimą. Pomimo rutynowego dodawania jodu do najpopularniejszych produktów spożywczych (jodowanie soli kuchennej) niedobory jodu nadal dotyczą sporego odsetka ludzi na świecie. Najczęstszym objawem niedoboru jodu jest powiększenie tarczycy (wole) i wzrost ryzyka rozwoju raka tarczycy i żołądka.
Zbyt mała podaż jodu może powodować zaburzenia pracy mózgu, kłopotami z uczeniem się, zapamiętywaniem i koncentracją. U kobiet w ciąży niedobór jodu stwarza ryzyko niedorozwoju mózgu u płodu, zaburzeń rozrodczości w przyszłości i większej śmiertelności u dzieci. Jakie są najlepsze źródła jodu w diecie? Najwięcej jodu znajdziemy w żywności pochodzenia morskiego, tj. rybach i owocach morza. Sporo jodu zawiera również mleko i jego przetwory, z kolei warzywa, owoce i produkty zbożowe zawierają już znacznie mniej tego pierwiastka.
Jod w dużej dawce zwarty w środkach leczniczych z jodkiem potasu wysyca tarczycę, chroniąc w ten sposób przed absorpcją jodu promieniotwórczego i późniejszym rozwojem nowotworów tarczycy. Ryzyko rozwoju nowotworu tarczycy po napromieniowaniu rozwija się zazwyczaj po kilkunastu latach od narażenia.
W przypadku zagrożenia promieniotwórczego wśród ludności zostaną rozdysponowane tabletki z jodkiem potasu w dawce 50mg. Warto wspomnieć, że to dawka 250-krotnie wyższa niż jodek potasu stosowany w suplementacji. Tabletki najlepiej zażyć natychmiast po ogłoszeniu komunikatu i najlepiej nie później niż 1-2h. Co do zasady przyjęcie 50 mg jodu w ciągu 8 godzin od ekspozycji będzie miał swój profilaktyczny sens, choć jego skuteczność z każdą kolejną godziną zwłoki będzie spadać.
! | W żadnym wypadku nie wolno przyjmować jodu samodzielnie, bez wyraźnych wskazań lekarskich. Również picie innych preparatów jodu jak płynu Lugola może mieć niekorzystne konsekwencje zdrowotne. |
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w przypadku konieczności zażycia jodu obowiązywać będzie następujące dawkowanie:
Jod w tabletkach 50 mg można gryźć lub połykać w całości, ale można również rozpuścić w płynach.
• uczulenie na jodek potasu lub inny składnik tabletek • a nadczynność tarczycy • zaburzenie naczyń krwionośnych • choroby autoimmunologiczne połączone ze świądem i pęcherzami na skórze W takich przypadkach należy zasięgnąć konsultacji u endokrynologa.
Wielu entuzjastów medycyny alternatywnej zachęca do spożywania wysokich dawek jodu, jak choćby płynu Lugola czy jodyny. to bardzo niebezpieczne, gdyż po podaniu dużej dawki jodu dochodzi w organizmie do chwilowego zaprzestania wychwytu jodu przez tarczycę (zjawiska Wolffa i Chaikoffa). W efekcie blokadzie ulega synteza i uwalnianie hormonów tarczycowych. przez 24-48 h od podania jodu. Po podaniu pojedynczej dużej dawki jodu produkcja hormonów tarczycy wraca z czasem do normy.
Jednak u osób nadużywających jod przywrócenie normalnej pracy staje się niemożliwe i pojawiają się objawy nadczynności tarczycy. Nadmierne spożycie jodu z dietą oraz stosowanie suplementów diety zawierających jod może prowadzić do wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych, objawiających się m.in. ślinotokiem, podrażnieniem błon śluzowych układu oddechowego lub zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, biegunka). U części osób mogą wystąpić: wole oraz nowotwory. Przy większych dawkach jodu występuje białkomocz i zaburzenia pracy serca.
Więcej informacji o profilaktyce jodowej na wypadek katastrofy nuklearnej można znaleźć TUTAJ