
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
W ostatnim czasie obiektem zainteresowań naukowców, ale też konsumentów są adaptogeny. Jednymi z tych związków są elueterozydy pozyskiwane z żeń-szenia syberyjskiego (Eluterococcus senticosus). Co ciekawe prace nad eleuterozydami zainicjował sam Mikołaj Lazarev, który po raz pierwszy opisał związki adaptogenne - czyli pomocne w przystosowaniu się naszego organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Adaptogenem nazywamy związek, który umożliwia przystosowanie się organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych. Dzieje się to poprzez aktywność antyoksydacyjną, immunostymulującą, tonizującą, uspokajające, psychostymulującą i anaboliczną. Aktywność adaptogenów nie zależy od ich budowy chemicznej. Oznacza to, że wiele różnych związków działa w zbliżony sposób. Cechę tą posiada również żeń-szeń syberyjski, który ma bardzo szeroką aktywność biologiczną.
Żeń-szeń syberyjski jest zwyczajową nazwą eleuterokoka kolczastego (Eleuterococcus senticosus), który jest bardzo popularny w medycynie chińskiej. Eluterokoka kolczasty uprawia się komercyjnie w Chinach i Rosji. Surowcem leczniczym jest korzeń eleuterokoka, który obfituje w grupę związków nazywanych eluterozydami. Wyróżni się kilka rodzajów eleuterozydów - A, B, B1, B4, C, E, E1, I, K, L i M. To właśnie te związki warunkują profil działania eluterokoka, który jest zbliżony do aktywności Panax ginseng (żeń-szenia). Uznaje się go dlatego za jeden z najsilniejszych adaptogenów, a on sam wchodzi często w skład preparatów na stres, niepokój i sen
! | Jak do tej pory w literaturze naukowej opisano jego właściwości przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, immunomodulujące, prokognitywne oraz przeciwdepresyjne. |
Żeń-szeń syberyjski, a ściślej wspomniane eleuterozydy mają budowę podobną do noradrenaliny (NO), dzięki czemu blokują enzym transferaza katecholową, która rozkłada NO. tym samym dzięki żeń-szeniowi syberyjskiemu większa ilość noradrenaliny może wywołać silniejszy efekt. Eleuterozydy chronią również nasze komórki nerwowe, a ponadto regulują poziom takich neuroprzekaźników jak serotonina i dopamina. Z tego powodu żeń-syberyjski często wchodzi w skład ziołowych leków na pamięć i koncentrację.
Wyciągi z żeń-szenia syberyjskiego są nawet 8 razy silniejsze od witaminy E (tokoferolu) w kontekście aktywności przeciwutleniającej. Eleuterokok zawiera bowiem dużą ilość polifenoli. Eleuterozyd B chroni również przed szkodliwym promieniowaniem jonizującym oraz stymuluje do działania komórki żerne układu odpornościowego. W badaniach okazało się, że żeń-szeń syberyjski przyspiesza namnażanie się i różnicowanie limfocytów T oraz zwiększa poziom białych krwinek.
Żeń-szeń syberyjski chroni wątrobę przez wysokim stężeniem alkoholu, gdyż wpływając na enzymy go rozkładające przyspiesza jego metabolizm i usuwanie z organizmu. Właściwości hepatoprotekcyjne eleuterokoka związane są również ze zwiększaniem poziomu glutationu – związku, z którym w wątrobie sprzęgane są leki i związki toksyczne.
Żeń-szeń syberyjski można stosować jako krojony surowiec albo w postaci tabletek na stres i adaptogenów w płynie. Trzeba uważać, bo sporo produktów dostępnych w zielarniach jest słabej jakości. Zwracajmy więc uwagę na standaryzację wyciągu.
Żeń-szeń syberyjski można zaparzyć albo przygotować z niego nalewkę. W tym celu należy zalać zmielony korzeń 40% alkoholem lub winem i pozostawić do maceracji na 2-3 tygodnie. Następnie otrzymany macerat należy przecedzić i wypijać 1-2 kieliszki rano lub w południe. Można również przygotować również napar lub odwar. Jak parzyć żeń-szeń syberyjski? Wystarczy 2 łyżki surowca zalać wrzątkiem i odstawić na 45 minut. Po przecedzeniu ostudzony napar jest gotowy do spożycia.
Elueterokok zaczyna działać po dłuższym czasie stosowania. Należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na kilkumiesięczną suplementację. Pierwsze efekty - zwłaszcza psychostymulujące można odczuć już po kilku dniach stosowania.