
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się preparaty zawierające wyciąg i/lub olej z czarnuszki. Surowiec ma działać przeciwwirusowo, przyspieszać trawienie, a nawet działać przeciwalergicznie. Szerokie spektrum aktywności zachęca coraz większe rzesze osób do stosowania czarnuszki na co dzień. Czy z naukowego punktu widzenia to warty uwagi surowiec?
Wakacje są dla wielu z nas okresem zasłużonego i długo wyczekiwanego urlopu. Nasz organizm regeneruje się i przygotowuje na kolejne wyzwania. Czasem jednak przedurlopowe przygotowania, domykanie ostatnich zadań w pracy, pakowanie się i bardzo napięty z tego powodu harmonogram potrafią stać się powodem frustracji. W efekcie może zdarzyć się, że zapomnimy o jakiś istotnych rzeczach. Dlatego kompletowanie wakacyjnej apteczki warto zacząć ze sporym zapasem czasu, najlepiej z uprzednio...
W połowie XIX wieku Friedrich August Kekule von Stradonitz określił strukturę benzenu, co stało się punktem wyjścia do poznania budowy i właściwości całej grupy związków aromatycznych. Budowa układu aromatycznego jest o tyle fascynująca, co niesie za sobą tragiczne następstwa zdrowotne. To właśnie struktura benzenu warunkuje właściwości kancerogenne, mutagenne i genotoksyczne jego pochodnych. W komórkach benzen powoduje zaburzenie procesu replikacji i inicjuje proces nowotworzenia
Zakażenia układu moczowego to bardzo częsty problem, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.Statystyki jednak w tym względzie nie zaskakują - 3/4 populacji kobiet przynajmniej raz w życiu doświadczyło infekcji intymnej. Związane jest to ze szczególną budową anatomiczną żeńskiej cewki moczowej, która jest znacznie krótsza, co stanowi słabszą barierę dla patogenów do pokonania.
Choć temat zdrowia seksualnego niemal zawsze jest tematem tabu, to warto o nim pisać i rozmawiać. Choćby dlatego, że problemy ze zdrowiem seksualnym są zazwyczaj zwiastunem problemów psychofizycznych. Objawy somatyczne często przecież idą w parze z objawami psychicznymi. Czy dysfunkcje seksualne można leczyć naturalnie - za pomocą surowców roślinnych?
Z roku na rok coraz bardziej wzrasta świadomość kobiet planujących ciąże w zakresie zdrowego odżywiania, odpowiedniego zdrowia psychicznego oraz aktywnego trybu życia. Niestety temat wpływu otaczającego środowiska na zdrowie nowonarodzonych dzieci nadal nie jest tematem popularnym.
Klimatyzacja nie ma co do tego wątpliwości - ułatwia życie. Chłodne powietrze poprawia jakość snu oraz ogólny komfort codziennego życia. Mogą się o tym przekonać zwłaszcza te osoby, którym upał może doskwierać np. kobiety w ciąży czy w czasie przekwitania. Nie zastanawiamy się, ale pośrednio klimatyzacja może nas chronić przed odwodnieniem podczas biegunki w upalne lato.
Kontuzje u dzieci - co powinieneś wiedzieć? Jak radzić sobie z urazami dzieci i młodzieży? Kontuzje i urazy dzieci często nie są obszarem eksplorowanym w lecznictwie. Tymczasem to u dzieci obserwuje się najwyższy wskaźnik kontuzji o najpoważniejszych skutkach. Wielu jest zdania, że urazy są niemal wpisane w życie dzieci i młodzieży. Choć większość wypadków nie jest śmiertelna, to szacuje się, że nawet milion dzieci w Polsce doznaje urazów, z czego 120 000 wymaga leczenia szpitalnego.
Jak chronić się przed udarem w tropikach? Już niebawem wakacje, a my kreślimy pierwsze urlopowe plany. Coraz popularniejszym kierunkiem naszych podróży są tropiki. Na słońce i piękne krajobrazy możemy tam bowiem liczyć niezależnie od pory roku. Niewielu z nas wie, że wyjazd w tropiki wymaga aklimatyzacji do zupełnie innych warunków atmosferycznych.
Osoba odwiedzająca polskie apteki ma do wyboru ponad 300 różnych preparatów probiotycznych. Niestety razem z nieustannie przybywającą ilością nowych probiotycznych farmaceutyków nie idzie w parze wiedza dotycząca mikroflory. Wybór często opiera się wyłącznie na marketingowym przekazie, który często przypisuje probiotykom wiele nieudokumentowanych właściwości.
Sezon letni i upalne miesiące to dla układu oddechowego trudny czas. Niska wilgotność i podwyższona temperatura w domach, a niekiedy smog w aglomeracjach miejskich znacznie upośledzają fizjologiczny mechanizm samooczyszczania górnych dróg oddechowych Jakie dbać o higienę nosa w upalne lato?
Doustne leki przeciwzakrzepowe oraz leki w iniekcji są bardzo popularne w leczeniu wielu chorób i jako element profilaktyki przeciwzakrzepowej po urazach. Najważniejszym zadaniem leków przeciwzakrzepowych jest jednak zapobieganie udarom mózgu i zatorom w przebiegu chorób sercowo-naczyniowych. Wiele osób równolegle do leczenia przeciwzakrzepowego stosuje suplementy z magnezem i potasem, będąc przekonanym do ich korzystnego działania.Czy magnez jednak można stosować podczas leczenia...