
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Choć temat zdrowia seksualnego niemal zawsze jest tematem tabu, to warto o nim pisać i rozmawiać. Choćby dlatego, że problemy ze zdrowiem seksualnym są zazwyczaj zwiastunem problemów psychofizycznych. Objawy somatyczne często przecież idą w parze z objawami psychicznymi. Czy dysfunkcje seksualne można leczyć naturalnie - za pomocą surowców roślinnych?
Z tego artykułu dowiesz się:
Przyczyn zaburzeń seksualnych jest bardzo wiele. U Panów zaburzenia te dotyczą najczęściej obniżone libido, zaburzenia erekcji i wytrysku. U Pań problemy dotyczą zazwyczaj niskiej pobudliwości seksualnej, trudności z osiągnięciem orgazmu czy bólu podczas współżycia. Jak już wspomniano istotną rolę w tego rodzaju dysfunkcjach odgrywają czynniki psychogenne, ale nierzadko również i organiczne. Powodem spadku libido zazwyczaj jest lęk i nerwica, a w przypadku młodych osób również lęk przed niechcianą ciążą. Życie seksualne jest sterowane przez hormony, więc takie stany jak hiperprolaktynemia, spadek poziomu estrogenów czy testosteronu) mogą być również powodem dysfunkcji. Innymi czynnikami są czynniki neurologiczne czy sercowo-naczyniowe
W przypadku kobiet najczęstszym powodem spadku libido jest okres przekwitania. Spada wtedy popęd płciowy i nierzadko pojawia się problem z osiągnięciem orgazmu. Z powody suchości pochwy stosunkom w okresie menopauzy może towarzyszyć ból oraz przewlekłe infekcje układu moczowo-płciowego. Dodatkowym obciążeniem w tym czasie jest stres związany z poczuciem nieatrakcyjności seksualnej, brakiem miesiączki, zmianami w wyglądzie - jak choćby pojawieniem się zmarszczek itd,
Spadek libido zgłaszają również kobiety w ciąży. Być może wynika to z błędnego przekonania przyszłych mam, że współżycie w czasie ciąży szkodzi zdrowiu matki i dziecka albo grozi poronieniem czy przedwczesnym rozwiązaniem ciąży. Co więcej satysfakcja kobiety ze stosunku zazwyczaj spada z każdym kolejnym tygodniem ciąży. Być może wynika to ze spadającej samooceny spowodowanej wyglądem zmieniającego się ciała, bólu podczas współżycia albo konieczność odbywania stosunku w niewygodnych pozycjach.
Zaburzenia seksualne mogą być następstwem wielu charakterystycznych dla naszych czasów chorób jak choćby hiperprolaktynemia, nadciśnienie tętnicze, rozrost gruczołu krokowego u Panów, napady lęku czy depresja. Również alkohol oraz środki psychoaktywne wpływając na czynność przysadki, układ dopaminergiczny czy po prostu płodność można uznać za czynniki prowadzące do dysfunkcji seksualnych.
Za spadkiem libido stoi również dihydroepiandrosteron (DHEA), czyli prekursor hormonów płciowych. Gdy jego zmęczenie spada pojawia się syndrom przewlekłego zmęczenia, brak libido, spadek aktywności oraz zaburzenia rytmów dobowych. Zauważono też, że zwiększenie podaży DHEA zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, nasilenie objawów depresji, a także poprawia libido.
Wśród surowców roślinnych można spotkać wiele z nich, które uznawane są za afrodyzjaki. Surowce afrodyzje działają wielokierunkowo na zdrowie człowieka, a efekt podnoszący libido jest często wypadkową wielu bodźców smakowo-wzrokowo-farmakologicznych. Afrodyzjaki stymulują organizm, dają efekt ogólnego wzmocnienia, a pomimo tego, że nie są hormonami płciowymi, to albo wpływają na ich poziom.
! | Mogą również wpływać na syntezę tlenku azotu NO, który powoduje rozkurcz naczyń i zwiększa napływ krwi do ciał jamistych, nasilając erekcję u mężczyzn albo ułatwiając osiąganie orgazmu u kobiet. Wiele afrodyzjaków ma również działanie adaptogenne, antyoksydacyjne, oraz uspokajające. |
Korzeń żeń-szenia (Panax ginseng) jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej opisanych w literaturze afrodyzjaków. Zwiększa wytrzymałość na skrajne temperatury otoczenia, podnosi odporność na infekcje oraz poprawia ogólną wydolność fizyczną. Podnosi również libido i sprawność seksualną. Częstym składnikiem suplementów diety poprawiających zdolności seksualne mężczyzn jest ziele i owoc buzdyganka ziemnego (Tribulus terrestris). Jest to surowiec, który ma pozytywny wpływ na męską płodność, a w szczególności na poziom testosteronu, przebieg spermatogenezy oraz jakość nasienia. Oprócz tego buzdyganek ziemny zwiększa siłę i długości erekcji poprzez uwalnianie tlenku azotu w naczyniach krwionośnych.
Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) z kolei jest jest stosunkowo silnym antyoksydantem, usprawnia krążenie mózgowe oraz obwodowe, a oprócz tego ma właściwości afrodyzyjne. Działając antyagregacyjnie miłorząb japoński nasila przepływ krwi w narządach płciowych, co wpływa na poprawę zdolności seksualnych, libido oraz sam orgazm.Mniej znanym, aczkolwiek bardzo skutecznym surowcem afrodyzyjnym jest korzeń maki (Lepidii meyeni radix), który obfituje w prekursor tlenku azotu - argininę. Maka zwiększa libido, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, poprawia produkcję nasienia oraz ruchliwość plemników. Sportowcy doceniają korzeń maki głównie za dużą zawartość steroli, co ma znaczenie w zwiększaniu masy mięśniowej.