
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Jak radzić sobie z urazami dzieci i młodzieży? Kontuzje i urazy dzieci często nie są obszarem eksplorowanym w lecznictwie. Tymczasem to u dzieci obserwuje się najwyższy wskaźnik kontuzji o najpoważniejszych skutkach. Wielu jest zdania, że urazy są niemal wpisane w życie dzieci i młodzieży. Choć większość wypadków nie jest śmiertelna, to szacuje się, że nawet milion dzieci w Polsce doznaje urazów, z czego 120 000 wymaga leczenia szpitalnego.
Kompres jałowy 17 - nitkowy 8 - warstwowy 10 cm x 10 cm PASO, 5 sztuk
Z tego artykułu dowiesz się:
W populacji dzieci i młodzieży notuje się zazwyczaj upadki i urazy sportowe podczas jazdy na rolkach, rowerze, podczas gry w dyscypliny drużynowe. Najwięcej wypadków odnotowuje się w pobliżu miejsca zamieszkania. W przypadku szkoły najwięcej urazów powstaje na skutek pobić - zazwyczaj w czasie przerw międzylekcyjnych na korytarzach. Drugą najczęstszym powodem kontuzji są ćwiczenia podczas zajęć wychowania fizycznego. W polskiej szkole co roku urazów doświadcza nawet 120 0000 uczniów, a aż2 tysiące z nich uznawane są za urazy ciężkie,. Niestety niemal zawsze setka z nich kończy się śmiercią.
Dzieci zazwyczaj zgłaszają rany szyte i szarpane, urazy dłoni, złamania kończyny górnej. Co ciekawe pacjentami gabinetów zabiegowych są zazwyczaj chłopcy. Na częstość pojawiania się urazów oprócz płci, ma również wpływ wiek oraz pora roku. W miesiącach wiosennych i letnich przyjmuje się nawet dwa razy więcej dzieci z urazami w porównaniu do jesieni i zimy. W przypadku dzieci najczęściej mówi się o “skręceniu”, “nadwyrężeniu” lub “wybiciu”. W przypadku skręcenia staw dziecka odchyla się w nienaturalnej pozycji, a więzadła ulegają skręceniu, a nawet to doprowadzić nawet do całkowitego zerwania więzadeł. Nadwyrężenie z kolei nie dotyczy stawu, a mięśnia. Jego włókna na skutek przeciążenia nadmiernie rozciągają się i stają się bolesne. W przypadku masywnego nadwyrężenia mięśnia, może dojść do jego zerwania.
Jednym z najczęstszych urazów u dzieciaków jest nadwyrężenie mięśnia czworogłowego. Kontuzja ta zazwyczaj nie przeszkadza w codziennej aktywności, bo dziecko porusza się o własnych siłach. Z kolei kontuzje kostki i stopy dotyczą zazwyczaj dzieci bardzo aktywnych uprawiających amatorsko sport. Najczęściej dochodzi do skręcenia kostki i ścięgien. Dziecko wtedy kuleje, a jego stopa nie jest w stanie utrzymać ciężaru ciała podczas chodzenia. Częstym miejscem urazów jest staw kolanowy, który jest największym stawem w organizmie dziecka. Poza tym przez całe dzieciństwo (i życie dorosłe) ulega znacznym przeciążeniom. Dziecięcego kolano stabilizują więzadła piszczelowe, strzałkowe oraz krzyżowe. Częstą kontuzją jest uraz więzadła piszczelowego i łąkotki przyśrodkowej, a znacznie poważniejszym w skutkach zerwanie więzadła krzyżowego.
! | Dotkliwymi urazami u dzieci są urazy barku ze względu na skomplikowaną budową. Zdarzają się co prawda rzadko, ale gdy si pojawi - podniesienie prostego ramienia powyżej głowy, dotknięcie oburącz tylnej części szyi i oburącz łopatek jest praktycznie niemożliwe. |
Ból oraz pojawiający się stan zapalny można łagodzić za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wybór konkretnej substancji leczniczej zależy od nasilenia objawów, czasu trwania, innych stosowanych leków oraz chorób współistniejących.
Leczenie bólu z powodu urazu u dzieci można zacząć od paracetamolu w formie syropu lub zawiesiny. Starszemu dziecku można podać tabletki z paracetamolem. Czasami jednak leczenie paracetamolem nie przynosi rezultatów. Wtedy można sięgnąć po jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych:
Niestety leki NLPZ przy długim leczeniu mogą powodować szereg działań niepożądanych. Diklofenak - krwawienia, wrzody i stan zapalny błony śluzowej żołądka. Nimesulid, indometacyna i diklofenak - uszkodzenie wątroby. Dlatego zawsze godnym rozważenia rozwiązaniem jest zastosowanie maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych. zwłaszcza gdy pojawia się dodatkowy problem z połykaniem tabletek. Leki przeciwzapalne podane miejscowo są również skuteczne, a przy tym rzadziej powodują działania niepożądane, bo nie działają ogólnoustrojowo. Maści i żele charakteryzuje łatwość aplikacji, działanie chłodzące oraz konsystencja uniemożliwiająca pobrudzenie odzieży.
U dzieci nie można stosować aspiryny ani metamizolu sodowego. Aspiryna u dzieci poniżej 16. roku życia może wywołać zespół Reya (upośledzenie układu nerwowego, otępienie, majaczenie, obfite wymioty, hiperwentylacja płuc, przyspieszenie akcji serca, padaczka, śpiączka. Metamizol sodowy z kolei powoduje agranulocytozę. To dlatego wiele krajów europejskich (z wyjątkiem Polski) wycofało ten lek z obrotu. W Polsce metamizol sodowy jest dopuszczony, ale przeciwwskazany u dzieci poniżej 15. roku życia.