
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Wakacje są dla wielu z nas okresem zasłużonego i długo wyczekiwanego urlopu. Nasz organizm regeneruje się i przygotowuje na kolejne wyzwania. Czasem jednak przedurlopowe przygotowania, domykanie ostatnich zadań w pracy, pakowanie się i bardzo napięty z tego powodu harmonogram potrafią stać się powodem frustracji. W efekcie może zdarzyć się, że zapomnimy o jakiś istotnych rzeczach. Dlatego kompletowanie wakacyjnej apteczki warto zacząć ze sporym zapasem czasu, najlepiej z uprzednio przygotowaną checklistą.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pakując urlopową apteczkę, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, jaki jest cel naszego wyjazdu, gdzie będziemy nocować, czy będziemy mieli przez cały czas dostęp do bieżącej wody, czy w okolicy będą otwarte apteki i stacje benzynowe. Dzięki temu nasza apteczka sprawi, że będziemy gotowi na każdą ewentualność.
Weźmy na przykład pod uwagę, że nie zawsze będziemy mieli dostęp do butelkowanej wody mineralnej. Czy nie lepiej więc zrezygnować z klasycznych tabletek, czy kapsułek, a spakować do apteczki poręczne granulaty niewymagające popijania? Szklane syropy, zawiesiny czy roztwory również będą kiepskim pomysłem, bo lubią się tłuc, są nietrwałe i kiepsko znoszą wahania temperatury. Poszukajmy więc alternatywy - zabierzmy ze sobą tabletki do ssania albo sprej do gardła. Natomiast zamiast żelu przeciwbólowego w metalowej tubie, wybierzmy tę samą substancję leczniczą, ale w postaci plastrów. Plastry nie brudzą odzieży, są wygodne w użyciu, a co najważniejsze nie zajmują wiele miejsca. Jeśli doskwiera nam zgaga lub refluks i na co dzień stosujemy zawiesiny leków zobojętniających, to dobrym wyborem będzie zastąpienie ich saszetkami gotowymi do spożycia.
! | Popularną postacią leku jest ostatnio połączenie tabletki do ssania z gumą do żucia (leki z sildenafilem, leki zobojętniające). Dzięki niej możemy zrezygnować z mniej wygodnych postaci leku, a ponadto guma do żucia z substancją zobojętniającą stosowana po posiłkach może być substytutem tradycyjnej gumy. W przypadku gum do żucia z sildenafilem ich godnym uwagi atutem jest jej dyskrecja, którą z pewnością docenimy w przypadku, gdy nasze niedomaganie jest tematem tabu. |
Przed przygotowaniem listy leków i wyrobów medycznych zastanówmy się jeszcze nad jedną rzeczą. Podzielmy nasze propozycje na te, które zazwyczaj należy zastosować natychmiast (w drodze, na szlaku, w stanie nagłym) oraz na te, które być może się przydadzą, ale których zakup można odroczyć. Wiadomo przecież, że dzięki dyżurom nocnym dostęp do apteki w Polsce jest zapewniony 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wiele leków bez recepty można zakupić również na stacjach benzynowych i dyskontach, a leki ratujące życie otrzymamy na SORZe lub w nocnej przychodni zdrowia.
Poniżej zamieszczamy naszą propozycję wakacyjnej apteczki z komentarzem. Każda kategoria produktów jest linkiem - klikając w niego od razu przeniesiemy się do odpowiedniej kategorii w naszej aptece.
Bardzo kluczową sprawą, której często nie bierzemy pod uwagę, podczas kompletowania wakacyjnej apteczki jest temperatura i przechowywanie leków i wyrobów medycznych. Najgorszym z możliwych wyborów jest transport apteczki na nagrzanej szybie samochodu. Co ciekawe tabletki, kapsułki czy granulaty są wbrew pozorom odporne na przegrzanie, czy nasłonecznienie, podczas gdy zawiesiny, syropy i czopki są bardzo termo labilne. Być może w naszym wypadku nie obejdzie się bez zakupu niewielkiej torby termoizolacyjnej, która nie jest kosztowną inwestycją, a może bardzo nam się przydać. Po przyjeździe na miejsce nie trzymajmy apteczki w łazience (jak to ma wielu w zwyczaju), ale w suchym i zacienionym miejscu. Po przeniesieniu leków do lodówki pamiętajmy, by nie dotykały jej ścianek i nie były przechowywane na jej drzwiach.