
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Doustne leki przeciwzakrzepowe oraz leki w iniekcji są bardzo popularne w leczeniu wielu chorób i jako element profilaktyki przeciwzakrzepowej po urazach. Najważniejszym zadaniem leków przeciwzakrzepowych jest jednak zapobieganie udarom mózgu i zatorom w przebiegu chorób sercowo-naczyniowych. Wiele osób równolegle do leczenia przeciwzakrzepowego stosuje suplementy z magnezem i potasem, będąc przekonanym do ich korzystnego działania.Czy magnez jednak można stosować podczas leczenia antykoagulantami?
Z tego artykułu dowiesz się: |
Magnez jest popularnym suplementem diety, gdyż uchodzi za jest jednen z najważniejszych makroelementów w ustroju człowieka, którego głównym rezerwuarem są kości.magnez aktywuje kilkaset enzymów,wpływa na gospodarkę energetyczną ustroju oraz bierze udział w wielu reakcjach immunologicznych. Niedobory magnezu dotyczą najczęściej układu nerwowego (nadpobudliwość, zaburzenia snu, zmęczenie, drgawki), krwionośnego (zaburzenia układu bodźcotwórczego), przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka), układu kostnego (osteoporoza, osteomalacja). Niedobór magnezu jest również przyczyną poronień, przedwczesnych poronień i stanów rzucawkowych.
Najpopularniejsze preparaty magnezu zawierają od 200 do nawet 1000 mg soli magnezu.Korzystne efekty suplementacji nie są widoczne jednak od razu, ale wymagają odpowiednio długiego stosowania. Suplementacja i bilansowanie niedoborów magnezu trwa zazwyczaj kilka miesięcy, a nawet przez rok, a jej skuteczność zależy od rodzaju związku zawartego w farmaceutyku, ilości jonów magnezu, zawartości witaminy B6 czy rodzaju tabletki. Często suplementacja magnezu jest polecana podczas długiego stosowania leków z grupy inhibitorów pompy protonowej oraz dużego spożycia kawy.
Czasem jednak wysoka podaż z żywnością połączona z intensywną suplementacją sprawiają, że poziom magnezu jest zbyt wysoki.Hipermagnezemia, czyli nadmiar magnezu w organizmie choć występuje znacznie rzadziej niż jego niedobór to może powodować spadek ciśnienia krwi, bradykardię, hipotermię, zaburzenia świadomości oraz osłabienie siły mięśniowej. Niekiedy na skutek dużego nadmiaru magnezu może dojść do zatrzymania akcji serca i oddechu, śpiączki, a nawet zgonu pacjenta. Na szczęście w większości przypadków nasze nerki bardzo szybko potrafią usunąć nadmiar magnezu, a w przypadku jednorazowego nawet solidnego przedawkowania pojawić się może biegunka.
W przypadku stosowania heparyny drobnocząsteczkowej nie ma przeciwwskazań do przyjmowania preparatów magnezu. Jeśli jednak w jakimś przypadku lekarz zaleci leczenie przeciwzakrzepowe preparatami doustnymi, takimi jak warfaryna lub acenocumarol to bezwzględnie należy zaprzestać stosowania preparatów magnezu, gdyż znacznie osłabiają one wchłanianie tych leków, a co za tym idzie mogą w ten sposób osłabiać ich działanie przeciwzakrzepowe.
! | Warto mieć to na uwadze, gdyż często preparaty doustne są zalecane jako kontynuacja leczenia przeciwzakrzepowego heparyną drobnocząsteczkową. Może się więc zdarzyć, że zmieniając postać stosowanego leku przeciwzakrzepowego zapomnimy o odstawieniu magnezu |
Dodatkowo jony magnezowe wyciszają również przewodnictwo i pobudliwość serca, dzięki czemu zmniejszają ryzyko jego niedotlenienia i niedokrwienia. Pomimo tego, że hamują wchłanianie antykoagulantów to pośrednio pełnią rolę fizjologicznego czynnika przeciwzakrzepowego. Dlatego następstwo stosowania magnezu przy leczeniu przeciwzakrzepowym jest trudne do przewidzenia.