Najpopularniejszy wpis

  • Witamina D3 - czy każdy powinien ją zażywać?
    6297 wyświetleń
    1 Komentarz
    (5.0)
    Witamina D3 - czy każdy powinien ją zażywać?

    Ostatnie kilka lat można śmiało nazwać „Erą influencerów”. Nie tylko dlatego, że stanowią oni najprężniej rozwijającą się gałąź showbiznesu, ale przede wszystkim ze względu na pewną odpowiedzialność, z której nie koniecznie sobie zdają sprawę. Już ponad połowa osób, które korzystają z internetu szuka informacji o zdrowiu właśnie poprzez to medium. Biorąc pod uwagę pełną wolność wypowiedzi, nietrudno zgadnąć, że łatwo jest trafić na nie do końca rzetelne porady. Sporo szumu informacyjnego...

  • Drogie leki - czy zawsze tak musi być?
    6265 wyświetleń
    Drogie leki - czy zawsze tak musi być?

    „Nie ma jakiegoś tańszego zamiennika?” „Może jakiś rabacik?” „ILE?!” Tego typu zdania, każdy farmaceuta słyszy chyba codziennie. No i jak to jest? Czy rzeczywiście w Polsce leki są drogie? Skąd w ogóle biorą się takie a nie inne wartości na paragonach? Zapraszam do lektury. Zanim jednak przejdę do konkretów, chciałbym podkreślić jedno: nie jest to tekst polityczny. Nie mam zamiaru zastanawiać się, kto powinien płacić za leki (pacjenci czy państwo) ani czy system refundacyjny w Polsce jest...

  • Tran  - jak wybrać dobry produkt?
    6052 wyświetleń
    1 Komentarz
    (5.0)
    Tran  - jak wybrać dobry produkt?

    Prawdziwy tran jest olejem pozyskiwanym z wątroby dorsza lub ryb dorszowatych. Sporo osób mylnie tranem nazywa oleje z wątroby innych ryb np. z wieloryba lub rekina. Nie oznacza to jednak, że oleje te nie mają właściwości prozdrowotnych. Inny skład fizykochemiczny sprawia jednak, że oleje te mają nieco inną aktywność biologiczną

  • Które leki mogą negatywnie wpływać na wzrok?
    5644 wyświetleń
    Które leki mogą negatywnie wpływać na wzrok?

    Gdy myślimy o tym czy dany lek jest bezpieczny czy nie rozpatrujemy jego wpływ na układ krwiotwórczy, błonę śluzową żołądka i jelit albo na serce i naczynia. Zupełnie nie bierzemy pod uwagę szkodliwego wpływu leków na wzrok, choć lista leków uszkadzających wzrok jest pokaźna.

  • Witamina B12 w czasie karmienia piersią
    5498 wyświetleń
    Witamina B12 w czasie karmienia piersią

    Cyjanokobalamina (witamina B12) uchodzi za jedną z najbardziej kluczowych witamin i musi być tak naprawdę cały czas dostarczana z pożywieniem do organizmu. Jej niedobory mogą wpływać na nieprawidłową pracę układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego.Witamina B12 jest ważna również dla rozwoju dziecka po urodzeniu.

  • Paracetamol - czego o nim jeszcze nie wiesz?
    5315 wyświetleń
    Paracetamol - czego o nim jeszcze nie wiesz?

    Paracetamol jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu łagodnych bólów różnego pochodzenia i obniżaniu podwyższonej temperatury ciała. Uznaje się go obecnie za jeden z najbezpieczniejszych leków.Jednak nie wolno zapominać o tym, że każda substancja tego typu musi być stosowana zgodnie z zaleceniami lub co najmniej ulotką. Przedawkowanie rzeczywiście prowadzi do uszkodzenia wątroby, które często kończy się koniecznością wykonania przeszczepu. i choćby dlatego warto poznać historię paracetamolu.

  • Witamina B12 i homocysteina- dlaczego warto znać ich zależność?
    5063 wyświetleń
    Witamina B12 i homocysteina- dlaczego warto znać ich zależność?

    Cyjanokobalamina (witamina B12) należy do jednych z najważniejszych witamin w naszym organizmie. Niedobory tej witaminy daje się mocno we znaki, gdyż uderza w układ nerwowy. Bardzo ważną rolę pełni również w życiu płodowym oraz w czasie karmienia piersią. Na skutek niedoboru rykoszetem dostaje również układ sercowo-naczyniowy, bo istnieje ścisły związek miedzy poziomem witaminy B12 i homocysteiną.

  • Słodziki - zdrowe, niezdrowe?
    4955 wyświetleń
    Słodziki - zdrowe, niezdrowe?

    Nie ma chyba bardziej ugruntowanego w naszym społeczeństwie mitu, niż ten że słodziki są szkodliwe dla zdrowia. Mimo to z jednej strony, pojawia się coraz więcej produktów, których słodycz jest efektem syntezy chemicznej, a z drugiej jest to grupa dodatków do żywności, która może się okazać kluczowa dla zdrowia całej cywilizacji. Oczywiście, chodzi o walkę z epidemią otyłości, która również w Polsce stanowi gigantyczny problem.

  • Kaszel krtaniowy. Czym się charakteryzuje szczekający kaszel
    4904 wyświetleń
    Kaszel krtaniowy. Czym się charakteryzuje szczekający kaszel

    Kaszel przez wielu z nas traktowany jest wyłącznie jako uporczywy objaw, który potrafi mocno uprzykrzyć życie w czasie infekcji. Istnieje również jasna strona kaszlu -  jest on bowiem mimowolnym odruchem organizmu, który pozwala usunąć z dróg oddechowych patogenne bakterie i wirusy, różne alergeny, pyły z powietrza oraz ciała obce. Kaszel może być mokry i suchy, ostry albo przewlekły, duszący lub szczekający. Ten ostatni często nazywany jest również krtaniowym. Czym zatem jest kaszel...

  • Zastosowania gruszki do nosa o których nie miałeś pojęcia
    4835 wyświetleń
    Zastosowania gruszki do nosa o których nie miałeś pojęcia

    Jeszcze całkiem niedawno gruszka do nosa była na wyposażeniu niemal każdej domowej apteczki. W ostatnich kilkunastu latach została jednak wyparta przez aspiratory do nosa. Zupełnie niesłusznie, bo ten niedrogi gadżet ma również wiele innych zastosowań, które czynią go bardzo użytecznym wyrobem. Warto mieć ją w apteczce obok inhalatorów, nebulizatorów i termometru.

  • Konflikt serologiczny nie musi być powodem do strachu
    4676 wyświetleń
    Konflikt serologiczny nie musi być powodem do strachu

    Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. Czasami dzieje się tak, że przyszłej mamie towarzyszą niepokoje. Związane są one zazwyczaj z ryzykiem wystąpienia powikłań. Przykładem takiego powikłania jest konflikt serologiczny. Całe szczęście, że współczesna medycyna zna odpowiednie narzędzia, by leczyć oraz zapobiegać konfliktowi.

  • Jak dzień po dniu przebiega infekcja dróg oddechowych?
    4641 wyświetleń
    Jak dzień po dniu przebiega infekcja dróg oddechowych?

    Przeziębienie (common cold), czyli infekcja dróg oddechowych o podłożu wirusowym każdego sezonu dotyka milionów z nas. Jeśli jest szybko zdiagnozowana, a leczenie szybko wdrożone - ryzyko powikłań jest znikome. W tym wpisie pokażemy jednak co dzieje się krok po kroku w naszym układzie oddechowym w czasie rozwijającej się infekcji i co możemy robić każdego dnia, by szybko zakończyć infekcję.

Showing 37 to 48 of 253 (22 Pages)
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj