
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Gdy myślimy o tym czy dany lek jest bezpieczny czy nie rozpatrujemy jego wpływ na układ krwiotwórczy, błonę śluzową żołądka i jelit albo na serce i naczynia. Zupełnie nie bierzemy pod uwagę szkodliwego wpływu leków na wzrok, choć lista leków uszkadzających wzrok jest pokaźna.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Lek jak wiadomo zawsze jest obciążony ryzykiem spowodowania mniej lub bardziej nasilonych działań niepożądanych. Lekarz podejmując leczenie zawsze rozpatruje stosunek ryzyka do korzyści wynikających ze stosowania konkretnego leku. Wiemy przecież, że leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe z grupy NLPZ poprawiają jakość życia osób zmagających się z bólem, ale przy dłuższym stosowaniu mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka, nerki oraz mięsień sercowy. Te same leki mogą jednak powodować również zaburzenia widzenia. IO tak na przykład doskonale znany nam ibuprofen przy długotrwałym stosowaniu u niektórych powoduje niewyraźne i podwójne widzenie, zniekształcone widzenie barw, a także objawy zbliżone do zespołu suchego oka. Aspiryna również powszechnie stosowania w lecznictwie (ale także inne salicylany) może z kolei prowadzić do żółknięcia pola widzenia.
Niektóre leki mogą upośledzać proces produkcji i wydzielania łez albo zmianę składu płynu łzowego. Zazwyczaj są to leki moczopędne, leki na układ sercowo-naczyniowy beta-blokery oraz leki psychotropowe i przeciwdepresyjne. Koronnym przykładem leku, który powoduje dużą suchość błon śluzowych jest przeciwtrądzikowa isotretynoina. To dlatego lekarze zlecający leczenie tym lekiem wymuszają na pacjentach obowiązkowe stosowanie nawilżających kropli do oczu, zupełną rezygnację z soczewek kontaktowych oraz stosowanie pomadek do ust. Isotretynoina jest skuteczna w masywnym trądziku, ale ceną jaką płacimy jest silne hamowanie aktywności gruczołów i przesuszenie błon śluzowych. Ten sam lek może również prowadzić do pogorszenie widzenia w ciemności oraz zmętnienia i zapalenia rogówki.
Paradoksalną rzeczą jest również to, że stosowane w leczeniu ocznych objawów alergii leki przeciwhistaminowe w niektórych przypadkach mogą powodować uczucie “piasku”, świąd i pieczenie oczu. Większość osób jest przekonana, że wspomniane objawy to po prostu alergia, a często są one następstwem noszenia szkieł kontaktowych, stosowania antyhistaminików oraz długotrwałej pracy przy komputerze.
Wiele leków wpływa również na proces widzenia, zniekształcając odbiór bodźców wzrokowych. Przykładem są tu glikozydy naparstnicy - stosowane w chorobach sercowo-naczyniowych. Digoksyna zmienia widzenie barw przez co osby je stosujące mają często wrażenie “zamieci śnieżnej”. Często pojawia się również ból przy ruchu gałek ocznych, rozmazywanie obrazu, błyski przed oczami, światłowstręt i trudności z czytaniem. Osoby stosujące glikozydy nasercowe często doświadczają również zapalenia spojówek, które niestety rzadko są łączone przez lekarzy ze stosowaniem leków.
Sporą opftalmotoksyczność (negatywny wpływ na wzrok) wykazują również niektóre antybiotyki i chemioterapeutyki - np. chloramfenikol, chlorchinaldol, czy metronidazol. Powodują one zapalenie nerwu wzrokowego, podczas gdy tetracykliny i sulfonamidy mogą powodować krótkowzroczność i nawracające zapalenia spojówek.
Co ciekawe wiele objawów oftalmotoksyczności wynika z nadużywania niektórych preparatów do oczu. Krople do oczu tetryzoliną stosuje się w objawowym leczeniu obrzęku i przekrwienia spojówek. Wiele osób zgłasza objawy do bólu lub pieczenia oczu, reaktywnego przekrwienia, niewyraźnego widzenia, podrażnienia spojówek lub, rzadko, rozszerzenia źrenic bezpośrednio po aplikacji.
Leki stosowane w psychiatrii Najwięcej leków negatywnie wpływających na narząd wzroku można spotkać w psychiatrii. Stosowane w schizofrenii tiorydazyna i chloroperazyna powodują niewyraźne widzenie, przejściową nadwrażliwość na światło, nienaturalne zmniejszanie albo rozszerzenie źrenic.
! | Z kolei przeciwlękowy i przeciwpadaczkowy diazepam często powoduje podwójne widzenie, a trójcykliczne leki przeciwdepresyjne porażenia mięśnia rzęskowego. |
Niekiedy czynnikiem wpływającym na wzrok nie jest sama substancja lecznicza, a "dodatki" stosowane w technologii leku. I tak na przykład sporo kropli do oczu z niższej półki cenowej jest konserwowana chlorkiem benzalkoniowy, któremu zarzuca się podrażnianie oraz wywoływanie kontaktowego zapalenia spojówek.