
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Cyjanokobalamina (witamina B12) należy do jednych z najważniejszych witamin w naszym organizmie. Niedobory tej witaminy daje się mocno we znaki, gdyż uderza w układ nerwowy. Bardzo ważną rolę pełni również w życiu płodowym oraz w czasie karmienia piersią. Na skutek niedoboru rykoszetem dostaje również układ sercowo-naczyniowy, bo istnieje ścisły związek miedzy poziomem witaminy B12 i homocysteiną.
Oto kilka przykładów suplementów diety zawierających witaminę B12:
Z tego artykułu dowiesz się: |
Cyanokobalamina bierze udział w szlaku metabolicznym dwóch aminokwasów - aktywuje enzym syntazę metioninową, która przekształca homocysteinę do metioniny. ta ostatnia pełni ważną rolę w syntezie osłonek mielinowych oraz neuroprzekaźników serotoniny i noradrenaliny.Gdy zaczyna brakować witaminy B12 w organizmie, enzym syntaza jest niekatywny, a cały szlak zostaje zablokowany. Metionina nie powstaje, a jej brak zmniejsza produkcję osłonek mielinowych, serotoniny i noradredanliny. Osoba z niedoborem zaczyna odczuwać spowolnienie, zmęczenie, wahania nastroju, drętwienia, męczliwość i apatię. Szuka więc rozwiązań na własną rękę i zamiast suplementować witaminę B12 sięga po preparaty na stres, niepokój i stres. Niestety tylko część środków uspokajających i preparatów na niepokój zaweiera w składzie witaminę B12. Zawsze warto to sprawdzić przed zakupem.
Dodatkowym obciążeniem jest fakt, że homocysteina, która normalnie uległa by przekształceniu do metioniny zaczyna się gromadzić w organizmie. Pojawia się ryzyko hiperhomocysteinemii , która jest obecnie najczęściej wymienianą przyczyną udarów mózgu. zawałów serca, miażdżycy i incydentów sercowych.
W życiu płodowym cyjanokobalamina wspólnie z folianami odpowiada za tworzenie DNA płodu. Podczas ciąży spadek poziomu witaminy B12 jest czymś normalnym, ponieważ organizm podlega wahaniom hormonów i zmienia się proporcja białek transportujących. Jeśli jednak w tym okresie będziemy przyjmować niedostateczna ilość witaminy B12 to ryzykujemy pojawieniem się niedoboru. Planując więc zakup witamin dla mam, kobiet w ciąży i planujących dziecko, również sprawdzajmy czy posiada choćby niewielką dawkę witaminy B12.
Zbyt niski poziom witaminy B12 w ciąży stwarza ryzyko stanu przed rzucawkowego, przedwczesnego porodu,poważnymi wadami mózgowia oraz anemią z niedoboru witaminy B12 u płodu. Wyniki badań wskazują, że u kobiet w ciąży z niedoborem witaminy B12 200 ng/L szanse na to, że ujawnią się poważne wady mózgowia są kilkukrotnie wyższe niż u kobiet ze stężeniem cyjanokobalaminy na 400ng/L.
! | Ostatnio mówi się w świecie naukowym również, że niedobór cyjanokobalaminy w czasie ciąży przekłada się na wyższe BMI przyszłych mam, a ich dzieci przychodzą na świat z niską masą urodzeniową (hipotrofia). |
U dzieci tych notuje się również zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, a one same sa narażone na insulino oporność. Zbyt małe dostarczanie witaminy B12 w czasie laktacji z kolei sprawia, że rozwój psychomotoryczny niemowlęcia przebiega nie tak jak powinien.
Witaminę B12 znajdziemy więc w mleku, twarogu, serze żółtym, wołowinie, jajach i kurczaku. Syntezowana jest również przez mikroflorę jelitową. Decydując się na bilansowanie diety pod kątem witaminy B12 warto pamiętać, że sezam, nasiona lnu orzechach oraz zbożach obfitują w fityniany, które drastycznie zmniejszają wchłanianie witaminy B12. Zaleca się dlatego rozdzielenie w czasie przyjmowania witaminy B12 oraz wspomnianych produktów.
Witaminę B12 w żywności możemy spotkać pod różnymi, chemicznymi postaciami - najczęściej są to pochodne hydroksylowych i metylowych. Wyłącznie metylokobalamina aktywuje syntazę metioninową, więc wszystkie inne pochodne muszą ulec najpierw aktywacji do metylokobalaminy. Można więc rzec, że najlepiej przyswajalną formą witaminy B12, która jest gotową do przyswojenia jest właśnie metylokobalamina. Dlatego szukając również suplementów diety z witaminą B12 w składzie warto wybierać te preparaty, które zamiast cyjanokobalaminy zawierają metylokobalaminę.