
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Cyjanokobalamina (witamina B12) uchodzi za jedną z najbardziej kluczowych witamin i musi być tak naprawdę cały czas dostarczana z pożywieniem do organizmu. Jej niedobory mogą wpływać na nieprawidłową pracę układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego.Witamina B12 jest ważna również dla rozwoju dziecka po urodzeniu.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Nowonarodzone dziecko otrzymuje co prawda pewną ilość ilość witaminy B12 z matczynym mlekiem, ale niedobór witaminy B12 u mamy karmiącej przekłada się liniowo na jej niedobór w mleku. Zaleca się więc odpowiednie bilansowanie witaminy B12 u wszystkich mam karmiących tak, by pokryć dzienne zapotrzebowanie w ilości wynosi 2,8mcg.
Pomimo ogólnodostępnej wiedzy na temat wpływu witamin i minerałów na rozwój noworodków i niemowląt nadal większość witamin dla mam, kobiet w ciąży i planujących dziecko nie ma wit. B12 w składzie. Zgodnie z rzetelną literaturą medyczną za niedobór witaminy B12 można uznać jej stężenie poniżej 298 ng/l. W mleku zdrowej kobiety w czasie laktacji notuje się średnio 405-950ng/l witaminy B12. Co ciekawe największe stężenie pojawia się w ciągu pierwszego miesiąca po narodzinach dziecka. Stężenie witaminy B12 w mleku zależy również od czasu trwania pojedynczego karmienia - mleko II fazy zawiera nawet o 1/3 więcej witaminy B12 niż mleko zaraz po przystawieniu.
W jednym z badań matki ze zdiagnozowanym niedoborem witaminy B1 otrzymały domięśniowo witaminę B12 w dawce 50 mcg. Po podaniu stężenie witaminy w mleku wzrosło z ok. 100ng/l do 1350 ng/l) już następnego dnia. Niestety wartość ta szybko wracała do stężenia początkowego. Oznacza to, że witaminę B12 należy bilansować nieustannie - zwłaszcza w czasie laktacji. W innym badaniu kilkaset ciężarnych kobiet otrzymywało doustnie 50 mcg witaminy B12 albo placebo od pierwszego trymestru ciąży, aż do zakończenia połogu. Okazało się, że u matek suplementujących witaminę B12 jej stężenie wzrosło z118mg/l do 184 ng/l). I podobnie jak w poprzednim badaniu po przerwaniu suplementacji z dnia na dzień wartości te wróciły do pierwotnych wartości.
! | W duńskim badaniu z kolei okazało się, że suplementacja prowadzona za pomocą produktu wielowitaminowego (w tym witaminy B12) utrzymywała poziom witaminy B12c we krwi w zakresie od 405 do 950 ng/l. |
Natomiast podanie 50 mcg witaminy B12 domięśniowo matkom karmiącym których dzieci miały stwierdzony niedobór zaobserwowano po kilku dniach poprawę wyników - wzrost hemoglobiny i retikulocytów, normoblastycznej erytropoezy. Dzieciom wróciła właściwa pigmentacja skóry oraz ustąpiły drżenia.Witamina B12 jest uważana za bezpieczną w czasie karmienia. Dawka toksyczna nie jest znana, a podawanie mamie karmiącej nie wiąże się z większym ryzykiem zarówno dla matki i dziecka, a ona sama nie wpływa na przebieg laktacji.