
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Kaszel przez wielu z nas traktowany jest wyłącznie jako uporczywy objaw, który potrafi mocno uprzykrzyć życie w czasie infekcji. Istnieje również jasna strona kaszlu - jest on bowiem mimowolnym odruchem organizmu, który pozwala usunąć z dróg oddechowych patogenne bakterie i wirusy, różne alergeny, pyły z powietrza oraz ciała obce. Kaszel może być mokry i suchy, ostry albo przewlekły, duszący lub szczekający. Ten ostatni często nazywany jest również krtaniowym. Czym zatem jest kaszel krtaniowy i jak sobie z nim radzić?
Z tego artykułu dowiesz się:
Zadaniem kaszlu jest oczyszczanie krtani, tchawicy oraz oskrzeli z wydzieliny, patogenów i zanieczyszczeń. Towarzyszy zazwyczaj infekcjom dróg oddechowych. Biorąc pod uwagę częstość pojawiania się infekcji u dzieci od urodzenia do 6. roku życia prędzej czy później rodzic zmierzy się z kaszlem, również tym krtaniowym. Warto od razu zaznaczyć w tym miejscu, że najskuteczniejszą metodą jego leczenia, jest znalezienie jego przyczyny oraz wdrożenie leczenia przyczynowego, a nie wyłącznie tłumienie go za pomocą leków objawowych.
Kaszel krtaniowy oprócz prozaicznej infekcji może być następstwem chorób układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, refluksu żołądkowo-przełykowego czy innych chorób przełyku. Mało kto zdaje sobie sprawę, że kaszel jest często wywoływany przez nadmiar woskowiny albo obecność zanieczyszczeń w przewodzie słuchowym. Czasami przedłużający kaszel może mieć podłoże psychiczne, być następstwem alergii, astmy, a nawet działania niektórych leków.
Najczęstszą przyczyną kaszlu krtaniowego jest podgłośniowe zapalenie krtani (krup). Choroba ta spotyka najczęściej dzieci w wieku 6 miesięcy do 5 lat. Każdego roku zapada na nie około10% populacji dzieci. Krup wywołują wirusy paragrypy oraz wirus RS, wirus grypy typu A i B oraz bakteria Mycoplasma pneumoniae. Towarzyszy mu charakterystyczny świst krtaniowy przy wdechu - tzw. stridor. Podobnie kaszlą osoby z alergią i astmą, bezpośrednio po intensywnym wysiłku, stresu lub pod wpływem zimnego powietrza. Jeśli jednak kaszel występuje po posiłku albo w czasie snu, istnieje ryzyko, że za krtaniowym kaszlem stoi zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku.
Podgłośniowe zapalenie krtani nie zawsze przebiega z ostrym, krtaniowym kaszlem - czasami przebieg jest łagodny z niezbyt nasilonymi objawami. W przypadku ostrej infekcji po kilku dniach skąpych objawów pojawia się napadowy, kaszel z dusznością, nasilający się w nocy. Na ostry przebieg krupu narażone są dzieci z alergią oraz z budowy górnych dróg oddechowych. Chodzi o to, że krtań u dzieci do 5. roku życia jest ustawiona nieco wyżej niż u dorosłych. W efekcie łatwo krtań oziębić, co u niezahartowanych dzieci z alergią może wywoływać częstsze zapalenia dróg oddechowych.
Leki na kaszel krtaniowy powinny zawierać substancje przeciwkaszlowe - kodeinę i dekstrometorfan. Hamują one ośrodek oddechowy oraz ośrodek kaszlu w mózgu. Syropy z butamiratem z kolei działają podobnie ale w obrębie rdzenia przedłużonego. Butamirat dodatkowo rozkurcza również oskrzela. Bardzo popularne ostatnio są syropy na każdy rodzaj kaszlu, które niestety nie nadają się do leczenia krupu i kaszlu szczekającego. Jednoczesne hamowanie kaszlu i upłynnianie wydzieliny może być groźne. Dobrym pomysłem są również syropy ziołowe. Syrop prawoślazowy, tymiankowy czy z dziewanny działają osłaniająco i są idealnie dla osób w starszym wieku, kobiet w ciąży oraz małych dzieci