
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Przeziębienie powinno trwać kilka dni, ale kaszel się utrzymuje już 3 tydzień? Czy to oznacza, że to wcale nie było przeziębienie? Coś poważniejszego? Niekoniecznie! Suchy, męczący kaszel może się utrzymywać nawet kilka tygodni po ustąpieniu infekcji wirusowej. Ale po kolei!
Z tego artykułu dowiesz się: |
Najpierw może ustalmy jakie mogą być przyczyny suchego kaszlu. Najbardziej typowy to oczywiście infekcja wirusowa, jednak źródeł problemu jest znacznie więcej. Innymi, z którymi może się spotkać całkiem zdrowa osoba to pyły i dym. Wdychanie tego typu zanieczyszczeń może zmusić organizm do próby oczyszczenia dróg oddechowych, a jedną z metod będzie właśnie kaszel (oczywiście takiego kaszlu nie należy ani bagatelizować, ani leczyć).
Dlaczego suchy kaszel nie przechodzi?
Inną kwestią jest występowanie chorób alergicznych. Pod wpływem alergenów, może dochodzić do reakcji podobnej jak ta wywołana przez dym, z tym że w przypadku alergii reakcja ta może być przesadna i czasem zbędna. Taki kaszel może się utrzymywać przez cały okres ekspozycji na dany alergen, więc nawet miesiącami.
Ale to nie wszystko! Oprócz tych dwóch najczęściej występujących kaszel może powodować:
Warte kilku chwil uwagi są szczególnie trzy z wymienionych.
Część leków stosowanych w nadciśnieniu, wpływa na pewien enzym, czego efektem jest właśnie kaszel. Są to inhibitory konwertazy angiotensyny (między innymi ramipril, kaptopril, lizynopril). Ich działanie z jednej strony skutecznie obniża ciśnienie krwi, jednak mogą ubocznie powodować kaszel
Inhibitory konwertazy angiotensyny, blokują (jak mówi nazwa) konwersję angiotensyny I do angiotensyny II powoduje jednocześnie hamowanie rozkładu bradykininy, która podrażnia włókna C oraz nasila syntezę histaminy, a to stymuluje odruch kaszlu) |
Takie działanie niepożądane występuje u nawet 20% pacjentów przyjmujących te leki. Jeśli więc osoba chorująca na nadciśnienie, skarży się na przeciągający się kaszel po infekcji, mimo że ta skończyła się już dawno, warto zapytać lekarza prowadzącego czy być może nie powodują tego leki.
Zaskakująca jest też obecność na tej liście refluksu przełyku. Mało kto łączy tę dolegliwość z kaszlem. A jednak! Cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku, jeśli jest intensywne, może dochodzić aż do krtani. Jeśli tak się dzieje, powoduje to chemiczne podrażnienie błon śluzowych. A stąd prosta droga do suchego męczącego kaszlu, często (choć nie zawsze) łączącego się z paleniem w klatce piersiowej. Jeśli więc nie wiadomo, co powoduje kaszel może warto przetestować jakiś lek zobojętniający?
Na koniec (rozważań o tym, co powoduje kaszel) chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na przesuszone powietrze. Coraz częściej przebywamy w pomieszczeniach właśnie, które właśnie tak można by scharakteryzować. Podczas zimy sprawa jest oczywista – intensywne ogrzewanie obniża wilgotność względną powietrza. Jednak coraz częściej również w ciepłe dni musimy mierzyć się z tym problemem. Wszystko ze względu na coraz większą popularność klimatyzacji. Taki kaszel, może być kłopotliwy, jednak w jego przypadku wystarczy nawilżać gardło.
Zadaniem kaszlu jest szybkie oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny, alergenów i zanieczyszczeń. Towarzyszy zazwyczaj infekcjom, więc prędzej czy później rodzic zmierzy się z kaszlem, również tym krtaniowym. Najskuteczniejszą metodą leczenia kaszlu jest znalezienie jego przyczyny oraz wdrożenie leczenia przyczynowego, a nie wyłącznie tłumienie go za pomocą leków objawowych.
Oczywiście! Ciągły kaszel bardzo mocno obciąża zarówno drogi oddechowe powodując pojawianie się stanu zapalnego jak i błony śluzowe gardła. To drugie może z kolei prowadzić do nadkażeń i rozwoju poważniejszych chorób.
Dlatego z suchym kaszlem należy walczyć, albo za pomocą domowych sposobów albo środków na kaszel.
Mniej intensywne objawy możemy próbować zwalczyć domowymi metodami. Herbata z lipy, w dodatku osłodzona miodem, skutecznie nawilży gardło i złagodzi jego podrażnienie. Podobnie działać może syrop z cebuli, sam miód, mleko z czosnkiem. Jeśli jednak to nie wystarczy konieczne może być udanie się do apteki po coś skuteczniejszego.
Tu ponownie możemy podzielić dostępne preparaty na hamujące kaszel i nawilżające. Często nawilżanie wystarczy! W tym celu można sięgnąć po syrop z porostem islandzkim albo wyciągiem z korzenia prawoślazu.
Teraz najgorszy scenariusz! Nawilżanie nie pomogło. W takim razie konieczne będzie wybranie leków przeciwkaszlowych. Dostępnych bez recepty jest kilka substancji o takim działaniu:
U wielu osób substancje te powodują senność i ograniczenie możliwości prowadzenia pojazdów mechanicznych. W dodatku rzadko (i najczęściej przy stosowaniu większych, niż zalecane, dawek) mogą wytwarzać tolerancję organizmu oraz w skrajnych przypadkach uzależniać. |
Butamirat natomiast wolny jest od ryzyka uzależnienia i przyzwyczajenia. Może natomiast podobnie jak poprzednie wywoływać lekkie otępienie. Jest jednak na tyle bezpieczny, że dopuszczalne jest jego stosowanie nawet u dzieci w pierwszym roku życia.
Działanie butamiratu polega na hamowaniu odruchu kaszlu na poziomie nerwowym, więc powinien pomagać w każdym rodzaju tej dolegliwości. Dodatkową korzyścią jest rozszerzenie oskrzeli, dzięki działaniu przeciwcholinergicznemu (warto jednak pić dużo płynów, gdyż z drugiej strony powoduje to suchość w jamie ustnej).
Zapewne nie. Niestety mechanizm działania nie jest w 100% poznany, ale wiadomo, że różni się od tego jak na organizm wpływają opioidy. Dlatego najlepiej poradzić się, jak zwykle, swojego farmaceutę.
W kaszlu mogą również pomóc inhalacje. Jest to bardzo dobra metoda nawilżenia dróg oddechowych i ich oczyszczenia, praktycznie pozbawiona działań niepożądanych.