
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
W całej populacji ludzkiej reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) dotyka ponad 1% osób w wieku 30-50 lat. Na chorobę tą zapada 3x więcej kobiet niż mężczyzn. W naszym kraju na RZS choruje około pół miliona ludzi. Warto wiedzieć więc na czym polega ta choroba, co robić, by jej zapobiegać i wreszcie jaką ją leczyć?
Reumatoidalne zapalenie stawów to długotrwała, przewlekłą choroba o zapalnym patomechanizmie u podstaw, którego leży sporo różnych czynników. Zazwyczaj RZS jest efektem procesów z autoagresji, predyspozycji genetycznych, niewłaściwej higieny układu ruchu oraz niehigienicznego styl życia.
Osoba dowiaduje się, że być może zachorowała RZS, gdy pojawi się uporczywy, silny ból oraz postępująca sztywność stawów. W miejscu bólu mogą pojawić się obrzęki, które utrudniają normalny ruch w obrębie stawu. Pierwsze objawy dotykają najczęściej stawów dłoni, palców oraz stóp. W miejscu zmienionym chorobowo skóra rąk jest ścieńczała, nadmiernie się poci, a z czasem dochodzi do zaniku mięśni. W sytuacji zaniedbania stan zapalny zaczyna dotykać coraz więcej stawów, pojawia gorączka, charakterystyczne zgrubienia podskórne, tkliwość skóry i stawów oraz zaczerwienienie miejsc objętych chorobą.
Osoby z RZS narzekają również na nadwrażliwość na ciepło i zimno, uczucie mrowienia oraz drętwienie końcowych części kończyn. Choroba postępuje powoli, a pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj w czasie pierwszych 2 lat choroby. Po kilkunastu latach pojawia się u większości chorych zaawansowana postać schorzenia, ka objawiającą się licznymi deformacjami stawów i kości, zanikiem mięśni, wysiękami ze stawu łokciowego, uszkodzeniami kręgów oraz korzeni nerwowych.
Niestety RZS jest chorobą, która dotyczy nie tylko połączeń stawowych, ale również innych tkanek i narządów. Ponadto uporczywe objawy negatywnie odbijają się na samopoczuciu chorego i jego psychice. Z powikłań pozastawowych RZS warto wymienić zmianę wyglądu skóry na ciemnobrunatny, pojawienie się niebolesnych guzków oraz uszkodzeń nerwów.
! | Wiele osób doświadcza również powiększenia węzłów chłonnych, stanów zapalnych osierdzia i mięśnia sercowego oraz uszkodzeń narządu wzroku. Osoby z zaawansowanym RZS narzekają na uczucie znużenia, mają niechęć do aktywności nie tylko fizycznej, ale również umysłowej i z tego powodu mogą pojawić się objawy nerwicowo-depresyjne. |
Wiele osób doświadcza również powiększenia węzłów chłonnych, stanów zapalnych osierdzia i mięśnia sercowego oraz uszkodzeń narządu wzroku. Osoby z zaawansowanym RZS narzekają na uczucie znużenia, mają niechęć do aktywności nie tylko fizycznej, ale również umysłowej i z tego powodu mogą pojawić się objawy nerwicowo-depresyjne.
Celem leczenia RZS jest przede wszystkim zahamowanie postępu choroby, maksymalne wydłużenia okresów remisji i profilaktyka wspomnianych wcześniej groźnych powikłań. Jeśli choroba zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie z pewnością uda się zapobiec deformacji stawów i utrzymać zadowalającą sprawność fizyczną. W leczeniu RZS stosuje się głównie metotreksat, leflunomid, sulfasalazynę, cyklosporynę i chlorochinę oraz przeciwciała monoklonalne. Często również dochodzi leczenie glikokortykosteroidami i typowymi lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Leczenie pod okiem specjalisty za pomocą leków na receptę jest kluczowa, ale uzupełnienie terapii za pomocą odpowiednich nawyków żywieniowych i suplementacji odgrywa również kluczową rolę. Apteki internetowe pękają w szwach od ilości leków bez recepty i suplementów diety, które mogą łagodzić doskwierające objawów RZS. Warto wśród nich wymienić :
Chondroityna jest substratem w syntezie proteoglikanów, związków, które budują chrząstkę stawową. Jeśli synteza ta jest zaburzona może dochodzić do zmian zwyrodnieniowych. Kolagen jest istotnym białkiem strukturalnym, które stanowi podporę i rusztowanie tkanek, a więc poprawia fizjologię chrząstek, kości, ścięgien oraz tkanki łącznej. Z wiekiem ilość i synteza kolagenu spada - tkanki przestają więc być sprężyste, elastyczne i odporne. W wielu suplementach diety na RZS znajdziemy również kwas hialuronowy, który z kolei jest podstawowym elementem tkanki łącznej, chrząstek i płynu stawowego. Jest higroskopijny, ma zdolność wiązania dużej ilości cząsteczek wody. Zapewnia więc nawilżenie oraz niweluje tarcie.
RZS poza leczeniem i suplementacją wymaga również zmiany nawyków żywieniowych. Osoby zmagające się z z chorobą powinny włączyć do diety przede wszystkim większą ilość tłustych ryb morskich ze względu na konieczność przywrócenia równowagi między kwasami omega-6 do omega-3. Równolegle powinno iść również ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych oraz włączenie do diety dodatkowej ilości świeżych owoców i warzyw, ze względu na konieczność zbilansowania ważnych z punktu widzenia RZS witamin, szczególnie A, D, E i C, oraz cynku i selenu. Co ciekawe z diety osoby chorej na RZS należy wykluczyć jabłka oraz białą kapustę.