Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Allergoff spray neutralizator alergenów roztoczy kurzu domowego 400 ml
O egzemie słyszał niemal każdy. To jedna z najczęstszych przypadłości skóry, ale pomimo "popularności" wiedza na temat tego jak wygląda egzema, czym różni się od innych schorzeń i wreszcie jak ją leczyć nadal jest bardzo znikoma. Nie ma w tym nic dziwnego skoro objawy, które się pojawiają na pierwszy rzut oka są bardzo niespecyficzne - świąd, zaczerwienienie, zapalenie błon śluzowych.
Egzema to tak naprawdę wyprysk, który dotyka średnio co 5. osobę na świecie. Początki egzemy są niewinne. Wyprysk ten ma postać grudek, które są zaczerwienione i swędzą.
Allergoff spray neutralizator alergenów roztoczy kurzu domowego 400 ml
Z tego artykułu dowiesz się: |
Egzema to tak naprawdę wyprysk, który dotyka średnio co 5. osobę na świecie. Początki egzemy są niewinne. Wyprysk ten ma postać grudek, które są zaczerwienione i swędzą. Niemal zawsze obok grudek w egzemie pojawiają się nadżerki, pęcherze, nadmierne rogowacenie naskórka, jego zgrubienie oraz spory rumień.
Niektóre osoby cierpiące na egzemę zgłaszają, że zmiany na skórze wywołują ich zły nastrój, pobudzenie, a nawet gorączkę.Egzemą więc będą objawy związane z atopowym zapaleniem skóry, zmiany łojotokowe, ale również częsty w naszej populacji wyprysk kontaktowy.
Wyprysk kontaktowy ma podłoże alergiczne i zalicza się do zmian skórnych wywołanych przez reakcje tzw. późnej fazy. Oznacza to, że objawy na skórze zaczynają się pojawiać najwcześniej 48 h od kontaktu z alergenem. Wyprysk kontaktowy jest jedną z rzadszych chorób immunologicznych na której wystąpienie nie mają wpływu predyspozycje genetyczne albo inne występujące równolegle choroby wpływające na układ immunologiczny. Wyprysk może mieć charakter ostry i przewlekły. Najczęściej obie postaci przechodzą płynnie po sobie - w fazie ostrej wyprysk jest odgraniczony, a zmiany charakterystyczne, a w fazie przewlekłej zmiany zlewają się, pojawia się liszajec, uporczywy świąd, a ogniska zapalne są rozlane.
Najczęstszymi alergenami wywołującymi wyprysk kontaktowy są metale kolorowe np. nikiel. Również chemia gospodarcza, niektóre leki, pestycydy i konserwanty w żywnością mogą wyprysk wywoływać. Atopowe zapalenie skóry również można zaliczyć do egzemy. Tu podobnie jak w przypadku wyprysku kontaktowego fazy zaostrzeń przechodzą w okresy remisji i odwrotnie. Pierwsze objawy AZS pojawiają się najczęściej do 2. roku życia. Pierwsza faza najczęściej ma charakter ostry.
! | Zmiany charakteryzują sie masywnym rumieniem, który otacza grudki i pęcherzyki obecne na policzkach, pośladkach i kończynach. |
W wieku wczesnoszkolnym zmiany lokalizują się wyłącznie w zgięciach - wewnętrznych częściach dłoni, łokcia, kolan, nadgarstków i szyi. U dorosłych z wieloletnim przebiegiem AZS skóra ulega zgrubieniu i "poletkowaniu".
Leczenie egzemy należy rozpocząć przede wszystkim od odpowiedniej diagnozy. Od tego bowiem czy mamy do czynienia z AZS czy łojotokiem zależy w dużej mierze wdrożenie właściwego leczenia i jego skuteczność. Wspólnym mianownikiem przy AZS i wyprysku kontaktowym jest unikanie narażenia na alergeny.
W fazach zaostrzeń jedynym wyjściem jest zastosowanie miejscowych sterydów o działaniu przeciwzapalnym. Terapia w tym czasie musi być skojarzona i obejmować systemowe podejście. Niekiedy przydają się nawet leki uspokajające, przeciwświądowe oraz przeciwalergiczne. AZS jest chorobą nieuleczalną, ale jeśli regularnie dbamy o higienę zmian, stosujemy odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne i łagodzimy przebieg zaostrzeń, to możemy uzyskać zadowalającą jakość życia.
Oprócz leków syntetycznych i dermokosmetyków do pielęgnacji w leczeniu egzemy i AZS można wykorzystać zioła. Tutaj z pomocą mogą przyjść surowce bogate w kwasy NNKT, fitosterole i przeciwutleniacze, które wzmacniają funkcję barierową skóry i płaszcz lipidowy. Picie naparów z ziół metabolicznych również może przynieść wiele pozytywnych efektów, gdyż mają one za zadanie usuwać złogi toksyn z organizmu, zwiększyć diurezę i zdolność filtracyjną nerek.
W przypadku leczenia wyprysku i AZS istotną rolę w pielęgnacji pełnią lecznicze kąpiele z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków. Najczęściej są one pozbawione mydła, związków powierzchniowo czynnych, emulgatorów i substancji pieniących. Zamiast tego w ich składzie znajdziemy emolienty, oleje wiesiołkowy i ogórecznikowi, łagodne substancje myjące (wyciągi z mydlnicy lekarskiej, syndety) oraz oleje mineralne (parafina). Należy mieć na uwadze, że kąpiel emoliencyjna powinna trwać możliwie krótko, gdyż twarda, chlorowana woda może przynieść więcej szkód niż pożytku. Po wyjściu z kąpieli ciało należy delikatnie osuszać, a nie szorować ręcznikiem - dzięki czemu skóra nie zostanie dodatkowo podrażniona.