
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Przez całe Twoje życie skóra nieustannie ewoluuje. Zmienia się jej budowa i fizjologia. Tempo starzenia się skóry jest dyktowane przez równowagę między apoptozą komórek skóry (nieuchronną, programowaną śmiercią) a tworzeniem zupełnie nowych. Co musisz więc zrobić, by spowolnić procesy starzenia i jak najdłużej utrzymywać tą równowagę?
Nikogo nie dziwi dziś, że pielęgnacja skóry jest uzależniona przede wszystkim od wieku. Innych zabiegów wymaga bowiem skóra niemowlęcia, innych ciało młodej dziewczyny, a zupełnie innych cera kobiety w kwiecie wieku.
Najważniejsza informacja dla Ciebie jest taka, że bez względu na jakim etapie życia jesteś, masz realny wpływ na wygląd i zdrowie swojej skóry.
Jeśli jesteś kobietą 50+ nie masz prawa dać sobie wmówić, że już za późno na spowolnienie jej procesów starzenia. Prawda jest taka, że skóra dojrzała wymaga uwagi i cierpliwości i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.
Skóra dziecka nowonarodzonego nie ma w pełni wykształconej bariery naskórkowej. W tym okresie więc jego organizm jest bardzo narażony na przezskórne przenikanie wielu substancji, które normalnie zostałyby w środowisku zewnętrznym. Kontakt z suchym i niestety często zanieczyszczonym powietrzem sprawia, że skóra dziecka jest bardzo podatna na przesuszenie i penetrację substancji drażniących.
Zadaniem rodzica jest więc zapewnienie odpowiedniej ochrony maluchowi poprzez:
Jak tego dokonać?
By zatrzymać wodę w naskórku niemowlęcia należy przede wszystkim postawić na kosmetyki o charakterze nawilżającym i okluzyjnym. Bardzo dobre właściwości nawilżające i natłuszczające mają oleje roślinne np. olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olejek jojoba, olejek z wiesiołka, ogórecznik, avokado, a nawet poczciwa gliceryna.
Kosmetyk idealny dla dziecka od pierwszych dni życia do ukończenia 1. roku życia powinien być pozbawiony substancji drażniących - SLS, SLES, parabenów, fenoksyetanolu, olejów mineralnych czy pochodnych ropy naftowej. Zamiast tego w składzie kosmetyków dla malucha należy szukać bisabololu i chamazulenu o delikatnych właściwościach przeciwzapalnych, skwalanu, pantenolu i kojącego żelu aloesowego.
Pamiętaj również, że w pierwszych miesiącach życia kluczowa jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. W gorących miesiącach należy wręcz unikać długotrwałego przebywania na “otwartym słońcu”, stosowania nakrycia głowy i bezpiecznych filtrów ochronnych. |
W okresie dojrzewania pod wpływem zmian hormonalnych Twoja skóra ulega głębokim przeobrażeniom. Pierwszą tego oznaką jest zmiana intensywności pracy gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużą ilość sebum. Nadmiar sebum działa komedogennie, czyli zatyka ujścia przewodów łojowych, co często jest następstwem namnażania patogenów, pojawiania się wyprysków, wysięku i popularnego “świecenie się”. To czego potrzebujesz w tym czasie to:
W tym czasie powinnaś więc postawić na regularne oczyszczanie skóry delikatnymi kosmetykami np. tonikiem, hydrolatem lub płynem micelarnym. Ważne, by kosmetyk taki miał zbliżone pH do odczynu skóry (może być lekko kwasowy). Lekko kwaśny odczyn kosmetyków do demakijażu i oczyszczania ogranicza namnażanie bakterii.
Drugim po oczyszczaniu ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne wykonywanie peelingu - najlepiej enzymatycznego lub delikatnego mechanicznego. Peeling taki usuwa z powierzchni skóry zrogowaciałe i martwe komórki, oczyszcza ze złogów sebum, a dzięki temu działa anty komedogennie - czyli robi to czego bardzo oczekujesz - odblokowuje ujścia gruczołów łojowych.
Kremy do pielęgnacji młodej skóry trądzikowej powinny mieć możliwie małą ilość fazy wodnej, a więc dobrze by było gdyby były to emulsje lub żele typu olej w wodzie, a nie na odwrót! Dodatkową ochronę przeciwbakteryjną zapewniać powinny naturalne i nie wysuszające antyseptyki np. olejek z drzewa herbacianego (Tea tree oil) albo jony miedzi. Częstym komponentem kremów jest siarka, kwas azelainowy oraz cynk. To łagodne środki sebostatyczne, które będą utrwalać efekt codziennego oczyszczania skóry. Cynk w kosmetykach przeznaczonych do cery tłustej działa bakteriostatycznie, przyspiesza gojenie naskórka, działa ściągająco na rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, a dzięki temu zapobiega powstawaniu zaskórników.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że istotną rolę w fizjologii skóry pełni..magnez. Polega ona na utrzymywaniu odpowiedniego uwodnienia wnętrza komórek (tzw. cytozolu) i udziale w kilkunastu reakcjach enzymatycznych na poziomie molekularnym. Niedawne doniesienia naukowe mówią również o zależności między właściwym poziomem magnezu w organizmie, a ryzykiem wystąpienia skórnych reakcji alergicznych. |
Mając 20-30 lat Twoja skóra jest w szczycie formy i potrzebuje przede wszystkim działania ochronnego i nawilżającego. Nie tylko wiek ma wpływ na kondycję skóry, ale również czynniki środowiskowe. Jesteś aktywna zawodowo, więc być może przebywasz stale w klimatyzowanych pomieszczeniach albo narażasz skórę na nagłe zmiany warunków (ciepło/zimno). Twoja skóra nie ma lekko, bo na jej powierzchni osadza się pył, alergeny oraz zanieczyszczenia chemiczne wchodzące w skład smogu. To one nasilają reakcje wolnorodnikowe prowadząc do stresu oksydacyjnego i przyspieszonej apoptozy komórek.
Jeśli chcesz spowolnić proces starzenia się skóry to przede wszystkim powinnaś wystrzegać się używek, a w szczególności papierosów. Cera wieloletnich palaczy jest nie tylko obfita w zmarszczki mimiczne, ale również jest niedotleniona i przybiera ziemistego, szarego odcieniu.
Stawiajac na pielęgnacje powinnaś wspierać produkcję czynników wzrostu, włókien elastyny i kolagenu, które stanowią rusztowanie dla komórek i skóry jako całego narządu. Chcąc korzystać z uroku kąpieli słonecznych powinnaś również pomyśleć o ochronie przed immunosupresyjnym wpływie promieniowania UV (obniżającym odporność) na skórę. Kosmetyki do cery młodej często mają lekką konsystencję, gdzie ilość składników tłuszczowych ograniczona jest do minimum, będąc jednocześnie bogatymi w przeciwstarzeniowe witaminy A, C i E.
Według kosmetologów za 80% przypadków starzenia się odsłoniętej części skóry odpowiada promieniowanie UV i podczerwone. Światło degraduje włókna kolagenowe, które tracą swoją uporządkowaną strukturę, są rozrzucone i skąpe. Pojawiają się zmarszczki.../span> |
Życie zaczyna się po czterdziestce! Nie podlega to dyskusji. Dlatego, żeby skóra 40+ nadążyła za Twoim tempem życia powinnaś teraz szczególnie przykładać się do jej pielęgnacji. Niestety choć czujesz się młoda i pełna życia na skórze pojawiają się pierwsze oznaki starzenia.
W dermokosmetykach przeznaczonych dla kobiet 40+ większy procent niż zwykle stanowią surowce tłuszczowe, których zadaniem jest działanie ochronne i odżywcze. Dojrzałej cerze potrzebna jest również rewitalizacja i ujędrnienie - dlatego pożądanymi składnikami jest bogaty w śluzy prawoślaz, silnie regenerujący aloes, uwodniony kolagen oraz kwas hialuronowy, który wiąże cząsteczki wody. Warto również zacząć przyglądać się innym częściom ciała - wybierając również dermokosmetyki do pielęgnacji ciała.
Starzenie się skóry z upływem lat jest czymś zupełnie normalnym. W przeciwieństwie do promieniowania UV, czas odpowiada raczej za spowolnienie syntezy nowych włókien, aniżeli ich niszczenie. Degradacja włókien u kobiety starszej owszem zachodzi, ale przebiega ono wolniej i jest częściowo odwracalna.
Jeśli jesteś po 50-tce powinnaś nadal kontynuować swoje wcześniejsze działania pielęgnacyjne, ale większy nacisk kłaść na nawilżenie. Dlatego powinnąś szczególnie zwrócić uwagę na dermokosmetyki do pielęgnacji twarzy. Powinnaś więc zrezygnować z mydeł o zasadowym pH, wybierać delikatne produkty myjące i jeszcze większą uwagę przykładać do fotoprotekcji.
Promieniowanie UV w tym wieku bardzo łatwo wywołuje nieestetyczne przebarwienia, więc wybierając kosmetyki szukaj przeciwutleniających polifenoli, retinolu, koenzymu Q10
Bibliografia:
[1] Bojarowska H., Szemryk A., Krysiński J., Kosmetologia Estetyczna, Kosmetyki przeznaczone do stosowania w różnych przedziałach wieku, 5/2016.
[2] G. Goodman: Cleansing and moisturizing in acne patients, American Journal of Clinical
Dermatology, 10(1), 2009, 1-6.
[3] W. Hawryłkiewicz, S. Dzwonnik: Zastosowanie alfa- i beta-hydroksykwasów w pielę-
gnacji skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym – ocena skuteczności preparatów na bazie
25 proc. kwasów owocowych, Postępy Kosmetologii, 2(1), 2011, 21-23
[4] M. Krzyżostan, A. Olejnik, J. Gościańska, I. Nowak: Badanie skuteczności działania kwa-
su hialuronowego na skórę – testy in vivo, Dermatologia Estetyczna, 14, 2012, 97-107.
[5] H. Bojarowicz, B. Woźniak: Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę,
Problemy Higieny i Epidemiologii, 89, 2008, 471-475.