
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Większości z nas leczenie infekcji układu moczowego kojarzy się wyłącznie z furaginą. Tymczasem duże znaczenie mają działania profilaktyczne oraz zioła na zapalenie pęcherza. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie jakie surowce ziołowe wchodzą w skład mieszanek na zapalenie pęcherza oraz suplementów diety zapobiegających nawracaniu infekcji układu moczowego.
Infekcje obejmujące układ moczowego to domena raczej kobiet niż mężczyzn. Cewka moczowa Pań jest bowiem znacznie krótsza, co sprawia, że bakterie bez większych przeszkód pokonuje tą barierę anatomiczną. Za infekcje ZUM odpowiada najczęściej bakteria kałowa Eschericha coli. Zostaje ona zawleczona w okolice cewki z odbytu.
Pierwszymi objawami zakażenia E.coli w układzie moczowym jest ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, parcie na mocz, zaczerwienienie skóry wokół cewki moczowej, krew w moczu oraz gorączka. W przypadku krwiomoczu i wysokiej gorączki konieczna jest konsultacja lekarska, a w łagodniejszym przebiegu możemy podjąć leczenie na własną rękę za pomocą ziół na zapalenie pęcherza.
Oprócz leczenia czy to lekami syntetycznymi czy preparatami zielarskimi bardzo ważna jest również profilaktyka. Pierwszym i najważniejszym działaniem jest odpowiednie nawadnianie w czasie infekcji ZUM, gdyż odpowiednia podaż płynów nasila diurezę i usuwanie patogennych bakterii z układu moczowego. Kobiety powinny również właściwie przemywać i podcierać okolice intymne - zawsze do tyłu w stronę odbytu, a nie na odwrót. Mało osób wie, że po współżyciu z partnerem powinno się zawsze oddać mocz. Zioła na pęcherz moczowy zawsze będą pełnić dużą rolę profilaktyczną oraz wspomagającą konwencjonalne leczenie. Surowce roślinne mogą być bez przeszkód stosowane przez dłuższy okres czasu. A jakie zioła na pęcherz są najskuteczniejsze na uciążliwe objawy?
Pokrzywę zwyczajną najlepiej przyswajać w formie naparu. Wyciągi z pokrzywy to bogactwo przede wszystkim licznych składników mineralnych, krzemionki i kwasów organicznych. Jej działanie prozdrowotne jest bardzo szerokie - działa moczopędnie, co zwiększa filtrację nerek, wzmacnia organizm, a w naturoterapii nazywana jest "środkiem czyszczącym krew" (łac. depurativum). Pokrzywa i jej przetwory zapobiegają nawrotom kamicy nerkowej, ponieważ zwiększają przepływ moczu. Właściwości pokrzywy doceni zwłaszcza płeć piękna ze względu na pozytywny wpływ na włosy i paznokcie, co związane jest z dużą zawartością krzemionki
Witamina C obecna w niektórych ziołach i owocach np. czarnej porzeczce, rokitniku, pietruszce i owocach cytrusowych zmienia pH moczu na bardziej kwaśny, dzięki czemu pęcherz staje się nieprzyjaznym środowiskiem dla rozwoju patogennych bakterii. Bioflawonoidy cytrusowe i naturalna witamina C są również silnymi przeciwutleniaczami, dzięki czemu redukują ryzyko rozwoju chorób o podłożu zapalnym.
! | Witamina C z naturalnych źródeł wzmacnia naczynia krwionośne oraz poprawia stan skóry i błon śluzowych. |
Wyciąg z pietruszki zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, głównie poprzez zminimalizowanie wydalania białka, wapnia oraz nasilenie diurezy.
Rumianek również może być wykorzystywany w profilaktyce zapalenia pęcherza, głównie za sprawą swojego działania rozkurczowego.Poza stosowanie doustnym można go wykorzystać do kąpieli lub też okładów czy nasiadówek Co ciekawe nasiadówki rumiankowe nie tylko leczą dolegliwości związane z układem moczowym pomagają także w przypadku hemoroidów.
Borówka brusznica odgrywa dużą rolę w hamowaniu powstawania kamieni w układzie moczowym. Dzieje się tak, gdyż szczawiany, wapń oraz kreatynina są usuwane z moczem w znacznie mniejszej ilości. Borówka działa również antybakteryjnie a jej stosowanie wraz z antybiotykami zmniejsza ryzyko rozwoju oporności. Stosowanie wyciągów roślinnych wysokiej jakości czy to w postaci preparatów ziołowych czy suplementów diety pomaga poprawić naszą jakość życia w zderzeniu z przykrymi objawami zapalenia pęcherza czy kamieni nerkowych. Wybierając konkretny produkt powinniśmy stawiać na dokładnie przebadane produkty oraz uwzględnić naszą wrażliwość na substancje wypełniające, skład fitochemiczn oraz obecność glutenu.