Probiotyki

Aktywne filtry

Jest 80 produktów.

Probiotyki

Probiotyki

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) probiotyki są szczepami różnych mikroorganizmów, które po podaniu człowiekowi (lub zwierzętom) w odpowiedniej dawce, wpływają korzystnie na na ich organizmy. Regularne stosowanie probiotyków prowadzi do zmniejszenia populacji bakterii szkodliwych i zwiększenia tych pożytecznych. Probiotyki - mikrobiom i mikrobiota Mówiąc o mikrobiocie mamy na myśli wszystkie mikroorganizmy, które żyją w naszym organizmie. Oprócz bakterii probiotycznych w skład mikrobioty wchodzą również wirusy, grzyby i inne mikroorganizmy. Z kolei mikrobiomem określa się całą pulę genów należących do mikrobioty. Mikrobiota przeciętnego człowieka obejmuje  nawet 1000 różnych  gatunków bakterii i dostarcza  ponad 3 miliony różnych genów, co 150-krotnie przekracza liczbę genów człowieka.

Probiotyki w dysbiozie

Mikroflora dąży do zachowania równowagi, jednak współczesny tryb życia i sposób odżywiania prowadzą do zaburzeń w jej składzie i funkcjonowaniu (dysbiozy). Dysbioza towarzyszy biegunkom poantybiotykowym, jelicie drażliwemu, zapaleniom jelit, niektórym chorób alergicznym, a nawet  cukrzycy i otyłości. Badacze monitorują również stan mikroflory w takich chorobach jak depresja, schizofrenia, autyzm czy chorobach neurodegeneracyjnych. Zależność między składem mikroflory a ryzykiem pojawienia się konkretnego schorzenia wymaga szczegółowych badań. Zazwyczaj jest tak, że skuteczność probiotyków jako całej grupy, trudno potwierdzić w przypadku konkretnego szczepu.

Jak działają probiotyki?

Probiotyki działają w jelicie jest bardzo złożony sposób. Aktywność ta zależy od  gatunku i konkretnego szczepu danej bakterii. Probiotyki chronią przede wszystkim  przed ekspansją szczepów chorobotwórczych i poprawiają pasaż jelitowy. Niektóre szczepy biorą udział w syntezie witamin np.witaminy K, rozkładzie soli żółciowych, albo wykazują aktywność enzymatyczną. barierę jelitową.Obecnie wiele probiotyków bada się pod kątem neutralizowania kancerogenów czy wpływu na odpowiedź immunologiczną. Probiotyki na biegunkę Probiotyki  Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii CNCM I-745 oraz Lactobacillus reuteri DSM 17938 mają zdolność skracania biegunek, zwłaszcza biegunki poantybiotykowej  i biegunki podróżnych. Biegunkę wywołują wydzielane przez chorobotwórcze bakterie enterotoksyny. Najskuteczniejsze w przypadku biegunki poantybiotykowej są szczepy :

  • Lactobacillus casei DN114,
  • L. bulgaricus,
  • Streptococcus thermophilus,
  • Lactobacillus GG,
  • S. boulardii CNCM I-745
  • oraz L. reuteri DSM 17938.

Z kolei S.boulardiichroni przez rozwojem infekcji Clostridium difficile odpowiedzialnej za rozwój groźnego powikłania antybiotykoterapii - rzekomobłoniastego zapalenia jelit.

Probiotyki na Helicobacter pylori 

W leczeniu Helicobacter pylori  stosuje się długotrwale leki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotyki np. metronidazol czy klarytromycynę. Czesto pojawiają się dlatego zaburzenia żołądkowo-jelitowe, których przebieg można łagodzić  probiotykami. Poza tym niekótre szczepy same w sobie wykazują zdolność zwalczania E.pylori. Przykładem jest Saccharomyces boulardii. Probiotyki na jelito drażliwe i stany zapalne jelit Probiotyki mogą być również pomocne w przypadku IBS. Mocne przesłanki do stosowania przy jelicie drażliwym mają szczepy Lactobacillus plantarum DSM 9843 (L.plantarum 299v) oraz Lactobacillus GG.  W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelit wielu specjalistów zaleca stosowanie szczepów:

  • Eschericha coli Nissle
  • Bifidobacterium longum DSM24736,
  • Bifidobacterium breve DSM24732,
  • Bifidobacterium infantis DSM24737,
  • Lactobacillus acidophilus DSM24735,
  • Lactobacillus plantarum DSM24730,
  • Lactobacillus paracasei DSM24733,
  • Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus DSM24734,
  • Streptococcus thermophilus DSM24731.

Probiotyki na alergię

W ostatnim czasie sporo mówi się o potencjalnych korzyściach płynących ze stosowania probiotyków w przebiegu niektórych rodzajów alergii. Probiotykoterapię stosuje się na przykład jako wspomaganie leczenia atopowego zapalenia skóry u dorosłych i dzieci. Niestety jak do tej pory badania nie skorelowały skuteczności określonego szczepu z danym objawem alergii.

Probiotyki na refluks i wrzody

Wiele przewlekle stosowanych leków może negatywnie wpływać na stan błony śluzowej żołądka i jelit. Do najbardziej gastrotoksycznych leków należą niesteroidowe leki przeciwzapalne (diklofenak, naproksen oraz aspiryna), glikokortykosteroidy, metotreksat i wiele innych. Probiotyki (L.plantarum) mogą jednak zapobiegać uszkodzeniu błony śluzowej jelit, co potwierdziły niektóre badania.  

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj