
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Problemy w łóżku są sferą, która dla wielu osób jest nadal tematem tabu. Problemy ze zdrowiem seksualnym powodują jednak utratę poczucia własnej wartości. U Panów najczęstszym schorzeniem jest upośledzenie erekcji, a także przedwczesny wytrysk. Co gorsza w niektórych przypadkach te dwa problemy występują jednocześnie, co dodatkowo odciska swoje piętno na samoocenie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Farmakologia ma jednak wiele do zaproponowania w temacie leczenia przedwczesnego wytrysku i zaburzeń erekcji. Dzięki temu całkiem szybko można uporać się z problemem, poprawić swoją sprawność seksualną. Wystarczy jednak uświadomić sobie problem, podjąć leczenie w porozumieniu z lekarzem i wdrożyć racjonalną suplementację.
Niestety wielu mężczyzn daje się nabierać na szybkie efekty, jakie obiecują im wątpliwej jakości suplementy diety z internetu. By naprawdę sprostać zaburzeniom erekcji zamiast skupiać się tylko na objawach, trzeba rozwikłać ich przyczyny. Inaczej efekty, które uda się osiągnąć będą krótkotrwałe. Zaburzenia erekcji to najczęściej następstwa:
Choć coraz więcej leków na zaburzenia erekcji jest dostępnych bez recepty, to mimo wszystko warto skorzystać z porady lekarza. Specjalista wyśle nas na badania oraz zbierze skrupulatny wywiad. My z kolei możemy skupić się na modyfikowalnych czynnikach ryzyka, czyli tych potencjalnych przyczynach, które wynikają z naszego stylu życia.
! | Zajmijmy się więc naszym ciśnieniem krwi, skontrolujmy poziom cukru, wprowadźmy do naszego życia aktywność fizyczną oraz stosujmy zdrową i zbilansowaną dietę. Modyfikacja stylu życia razem z terapią zleconą przez lekarza potrafią przynieść zaskakujące rezultaty |
W aptekach bez recepty dostępne są leki na erekcję z sildenafilem w dawce 25 mg i 50 mg. Efekt działania rozpoczyna się po godzinie od zażycia i trwa kilka godzin (max. 6h). W obrocie jest również dużo pochodnych sildenafilu, które wykazują się nieznacznie szybszym początkiem działania oraz długością - mając jednocześnie nieco mniej działań niepożądanych.
Uzupełnieniem głównej terapii za pomocą leków może być odpowiednio dobrana suplementacja, która uwzględnia sprawdzone składniki roślinne, witaminy i minerały. Często składniki te pomagają w opanowaniu wspomnianych modyfikowalnych czynników ryzyka np. napięcia i stresu. W tym względzie pomogą nam adaptogeny albo ziołowe tabletki uspokajające. Niezbędne są również kwasy omega-3 oraz przeciwutleniacze wywierające wpływ na układ krwionośny.Przykładem jest L-arginina, będąca prekursorem tlenku azotu, odpowiadającego za rozkurcz naczyń krwionośnych - tak potrzebnego w zaburzeniach erekcji. Wiele chorób układu sercowo-naczyniowego prowadzi do spadku wytwarzania NO. To dlatego jego ilość musi być kompensowana również przez tego typu suplementację.
Obok zaburzeń erekcji przypadłością trapiącą wielu Panów jest przedwczesny wytrysk. Co ciekawe Panowie niemal zawsze nie są do końca zadowoleni z długości odbywanego stosunku i szukają informacji o przedwczesnym wytrysku. W większości tych przypadków "objawy" zgłaszane przez Panów nie spełniają definicji ICD-10 (Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych).
Przedwczesny wytrysk zgodnie z definicją jest niezdolnością do opóźnienia wytrysku, by zapewnić partnerce pełne zadowolenie ze stosunku seksualnego. Objawia się on najczęściej wytryskiem przed rozpoczęciem lub natychmiast po jego rozpoczęciu albo również występowaniem wytrysku w sytuacji wzwodu niewystarczającego do umożliwienia stosunku. Być może dla wielu Panów będzie zaskoczeniem, że o przedwczesnym wytrysku możemy mówić, jeśli wytrysk nastąpi przed lub w ciagu 1. minuty od penetracji pochwy. Warto jednak wiedzieć, że bez względu na to czy nasze objawy spełniają definicję przedwczesnego wytrysku czy też nie to przyczyny są zawsze takie same - stres, zakłopotanie, trauma psychiczna, temperament albo długotrwała abstynencja seksualna.
Zanim sięgniemy po leki na przedwczesny wytrysk warto porozmawiać z partnerką, zbadać jej potrzeby i wspólnie podjąć decyzję czy jest to realny problem czy też nie. Zazwyczaj jest tak, że naszej partnerce zdecydowanie odpowiada długość stosunku, a tylko nam się wydaje, że jest on zbyt krótki. Jeśli jednak problem istnieje to warto zacząć od ćwiczeń mięśni Kegla, metody "start-stop" oraz metody uciskowej. Warto zapytać lekarza specjalistę o te metody lub edukować się w tym zakresie samodzielnie.Najprostszym sposobem na poprawę czasu trwania stosunku jest regularne współżycie. Warto również nauczyć się poza genitalnej stymulacji ciała.
Część leków na wydłużenie stosunku jest dostępna bez recepty, ale część wymaga okazania recepty. Bez recepty dostępne są miejscowe żele, spraye oraz prezerwatywy. Zawierają one 5% benzokainę lub lidokainę - środki miejscowo znieczulające. Stosuje się na 5-10 minut przed penetracją pochwy. Częstym ograniczeniem tych metod jest to, że środki te mogą uczulać jednego z partnerów albo znieczulać partnerkę.
Tabletki na wydłużenie stosunku zawierają najczęściej związki z grupy SSRI - przeciwdepresyjne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Ich skuteczność jest bardzo wysoka i sięga 80% - wymagają jednak recepty (dapoxetyna, paroksetyna, sertralina). Leczenie należy prowadzić pod okiem lekarza, gdyż stosowanie tych leków na własną rękę może być obarczone działaniami niepożądanymi.