
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Selen jest kluczowym mikroelementem, bez którego bardzo trudno zachować dobre zdrowie oraz samopoczucie. Większości z nas selen kojarzy się raczej wspomaganiem pracy tarczycy, jednak bieżące badania wskazują na jego szerokie działanie biologiczne. Co prawda nasz organizm potrzebuje niewielką ilość selenu, ale nie oznacza to, że jego dostarczanie do organizmu jest zbędne.
Selen jest kluczowym mikroelementem, bez którego bardzo trudno zachować dobre zdrowie oraz samopoczucie. Większości z nas selen kojarzy się raczej wspomaganiem pracy tarczycy, jednak bieżące badania wskazują na jego szerokie działanie biologiczne. Co prawda nasz organizm potrzebuje niewielką ilość selenu, ale nie oznacza to, że jego dostarczanie do organizmu jest zbędne. Dużo selenu znaleźć można w orzechach brazylijskich, rybach (zwłaszcza w łososiu), podrobach, mięsie z indyka oraz pestkach słonecznika.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Selen powinien być kluczowym elementem naszej codziennej diety oraz suplementacji. Jak to zwykle bywa, zarówno niedobór, jak i jego nadmiar może nieść za sobą przykre konsekwencje zdrowotne. Niedobór selenu w diecie prowadzi do kłopotów z tarczycą i płodnością. Z drugiej jednak strony ponadprogramowe dostarczanie selenu prowadzi zazwyczaj do wymiotów, bólów mięśniowych oraz potliwości. By temu zapobiec, warto stosować suplementów diety o odpowiedniej zawartości, co jest bardzo ważne dla osób ze słabą odpornością, cierpiących na choroby zapalne jelit np. chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Selen jest przede wszystkim jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów w organizmie człowieka. Co ciekawe wykazuje synergizm z witaminą E, nasilając jej przeciwstarzeniowe działanie. Niski poziom selenu zanotowano u osób z chorobami przewlekłymi takimi jak:
Prawda jest taka, że współczesna medycyna nie potwierdziła zupełnie skuteczności selenu w leczeniu chorób tarczycy. Mimo to wielu endokrynologów podejmuje działania zmierzające do zapobiegania jego niedoborom u swoich pacjentów. Jony selenu wchodzą w skład dejodynaz – enzymów transformujących tyroksynę w trójjodotyroninę oraz mających jednoczesną umiejętność ich deaktywacji.
! | Nieracjonalna suplementacja może prowadzić do niekorzystnych efektów zdrowotnych takich jak nadciśnienie, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz cukrzycy. |
Pojawiają się również doniesienia, że zbyt duża podaż selenu może mieć związek z większą zapadalnością na cukrzycę typu 2 , hipercholesterolemię oraz stwardnienie boczne zanikowe.
Właściwe dostarczanie selenu z dietą lub za pomocą suplementacji sprawia, że nasz układ immunologiczny łatwo radzi sobie z patogennymi drobnoustrojami. Selen jest częścią wielu enzymów zwłaszcza tych działających w obrębie układu immunologicznego. Aktywuje również limfocyty T w ramach odpowiedzi immunologicznej. Osoby z niskim poziomem selenu w organizmie są bardziej podatne na wirusa Coxsackie oraz grypy.
Jony selenu biorą udział w utrzymaniu właściwej konsystencji nasienia u mężczyzn. Biorąc pod uwagę, że problem niepłodności mężczyzn dotyka aż co piątej pary w Polsce, właściwa suplementacja selenem wydaje się kluczowa. Selen wpływa bowiem dodatkowo na większą ruchliwość plemników.
Selen ma zdolność ochrony DNA komórek oraz neutralizuje wolne rodniki o działaniu mutagennym. Jego aktywność przeciwnowotworowa została potwierdzona w wielu badaniach. Co ciekawe najnowsze doniesienia wskazują, że niedobór, ale także nadmiar selenu może indukować proces nowotworzenia.
Bezdech senny to schorzenie, które dotyka bardzo wiele osób. i wymaga bardzo wnikliwej diagnostyki. Następstwem utrzymującego się bezdechu sennego jest wprowadzanie komórek w stan stresu oksydacyjnego. Tymczasem odpowiednia podaż selenu przeciwdziała temu, niwelując szkodliwe następstwa bezdechu sennego.
Selen wchodzi w skład peroksydazy glutationowej - enzymu, który chroni komórki przed stanem zapalnym. Osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, m.in reumatoidalne zapalenie stawów, są bardziej narażone na szkodliwe skutki stanu zapalnego. Zauważono również, że populacja ta ma obniżoną zawartość selenu we krwi.