
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Nazywanie falstartu w łóżku chorobą może dla niektórych wydawać się zabawne, jednak jest to bardzo obciążająca choroba, która odbiera radość z aktywności seksualnej i może być przyczyną gorszej samooceny, lęku czy depresji. Zwykło się mówić, że to problem, który dotyka mężczyzn, ale zbyt szybka ejakulacja mężczyzny obniża również jakość życia jego partnerce. Warto wiedzieć jednak, że nie każdy stan określany przez Panów przedwczesnym wytryskiem, rzeczywiście nim jest. Panowie bowiem są w tak delikatnym temacie dla siebie zbyt surowi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zgodnie z definicją ICD-10 (Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych) przedwczesny wytrysk jest niemożnością opóźnienia wytrysku pozwalającego na zadowolenie ze stosunku płciowego. W problemie przedwczesnego wytrysku ejakulacja pojawia się przed rozpoczęciem albo natychmiast po rozpoczęciu stosunku. Czasami również zdarza się tak, że wytrysk pojawia się podczas niepełnej erekcji, co równie z uniemożliwienia odbycie satysfakcjonującego stosunku.
Wyróżniamy cztery typy wytrysku przedwczesnego:
Niektórzy Panowie, po prostu "tak mają", a więc ich problem leży w predyspozycjach genetycznych. U osób takich obserwuje się zaburzenia aktywności neurotransmiterów w komórkach mózgu związanych z układem serotoninergicznym. Dotyczy to pierwotnego typu przedwczesnego wytrysku.
Nierzadką przyczyną zbyt szybko pojawiającego się wytrysku są zaburzenia narządowe m.in. w obrębie narządów płciowych - zaburzenia erekcji, przerost prostaty, niedoczynność tarczycy czy polineuropatia cukrzycowa.
W przypadku mężczyzn przedwczesny wytrysk jest najczęściej diagnozowaną dysfunkcją seksualną. Szacuje się, że nawet co 3 mężczyzna na świecie ma z tym problem. Oczywiście największy odsetek stawnowią przypadki naturalnie zmiennego oraz rzekomego wytrysku przedwczesnego. Pozostałe dwa typy - pierwotny i wtórny dotyka zalediwe 5–10% mężczyzn.
Wielu mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem popada w błędne koło. Pojawiający się u nich strach przed kompromitacją czy nierzadko poczucie wstydu powoduje, że unikają aktywności seksualnej. Tymczasem długa przerwa we współżyciu lub nieregularny seks nasilają objawy zaburzenia i koło się zamyka.
Jeśli uważamy, że przedwczesny wytrysk wynika ze zbyt długiej wstrzemięźliwości nie mamy się czym martwić. Wystarczy bowiem zacząć regularnie współżyć, by ejakulacja pojawiała się w zadowalającym momencie. Jeśli jednak po wznowieniu współżycia objawy nie ustępują albo trwają od lat należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.
Przedwczesny wytrysk można leczyć na wiele sposobów np. za pomocą leków na erekcję i wydłużenie stosunku:
Skuteczność leczenia za pomocą leków z grupy SSRI oceniana jest wysoko, bo nawet 80% mężczyzn jest zadowolonych z leczenia. Metody treningowe oceniane są niejednoznaczne i wynikają z indywidualnych predyspozycji. Najtrudniejszym w leczeniu typem przedwczesnego wytrysku jest typ pierwotny, który po okresowej poprawie nawraca i wymaga kontynuacji terapii.Na szczęście pierwotny typ zaburzenia jest jednocześnie najrzadszy.
Systematyczna aktywność seksualna ze stałą partnerką może mieć walor zabezpieczający przed pojawianiem się tego zaburzenia, szczególnie u osób predysponowanych do szybkiej reakcji wytryskowej. Dbanie o ogólną jakość relacji partnerskiej, unikanie pośpiechu, postaw zadaniowych, koncentracja na pozagenitalnych elementach interakcji seksualnej mogą także oddziaływać korzystnie.