
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Każdego roku na cukrzycę choruje 400 mln osób. Szacuje się, że co dziesiąta osoba ma potwierdzoną diagnozę. Co roku też z powodu cukrzycy umiera 5 mln ludzi. W naszym kraju statystyki nie są łaskawsze - 3 miliony Polaków ma cukrzycę, z czego co roku umiera 20 tysięcy. Nic dziwnego, że od ponad dekady Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) statystyki te traktuje oficjalnie jako epidemię choroby.
Skóra osoby z cukrzycą jest przede wszystkim przesuszona i ma tendencję do nadmiernego rogowacenia. Temu wszystkiemu towarzyszy uciążliwy świąd oraz pękanie skóry. Świąd u osoby z cukrzycą może obejmować jedną część ciała, ale również całe ciało. Co gorsza uporczywe swędzenie doskwiera już przy niewielkim wzroście stężenia glukozy we krwi i jest oporne na leczenie tradycyjnymi lekami przeciwhistaminowymi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną przez którą rykoszetem obrywa wiele układów w naszym organizmie. Dotyczy to również skóry. Niestety w źle kontrolowanej cukrzycy problemy skórne są częstym problemem i mocno uprzykrzają życie diabetykowi. Dlatego warto zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry i reagować zawczasu na wszelkie zmiany.
Skóra osoby z cukrzycą jest przede wszystkim przesuszona i ma tendencję do nadmiernego rogowacenia. Temu wszystkiemu towarzyszy uciążliwy świąd oraz pękanie skóry. Świąd u osoby z cukrzycą może obejmować jedną część ciała, ale również całe ciało. Co gorsza uporczywe swędzenie doskwiera już przy niewielkim wzroście stężenia glukozy we krwi i jest oporne na leczenie tradycyjnymi lekami przeciwhistaminowymi. U kobiet świąd pojawia się także w miejscach intymnych oraz odbycie. To newralgiczne miejsca, które ze względu na bliskość bakterii kałowych są dodatkowo narażone na nadkażenia. Uszkodzona bariera naskórkowa sprzyja nadkażeniom i powstawaniu owrzodzeń. Zbyt wysoki poziom cukru upośledza fizjologię komórek oraz białek strukturalnych skóry. Skóra diabetyków ma nieprawidłowy przepływ krwi, a przewodzenie impulsów nerwowych jest zaburzone. Stan zapalny w skórze prowadzi także do uszkodzenia struktury kolagenu.
Sprawdź naszą ofertę dermokosmetyków na problemy skórne
Innym skórnym powikłaniem cukrzycy jest grzybica skóry. Cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczych, ponieważ grzyby lubią rozwijać się w środowisku z wysokim poziomem cukru. Infekcja grzybicza pojawia się jako zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie skóry. By temu zapobiec, bardzo ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry, zwłaszcza tej gdzie naturalnie panuje większa wilgotność - w pachwinach i między palcami.
Punktem wyjścia do prawidłowej pielęgnacji skóry osoby z cukrzycą jest mycie. Odpowiedni produkt do mycia sprzyja bowiem zachowaniu fizjologicznego pH, utrzymaniu flory fizjologicznej skóry oraz ochronie przed nadmiernym przesuszeniem i podrażnieniem skóry. Mycie przygotowuje też skórę diabetyka do nałożenia właściwego kosmetyku, jakim jest krem lub balsam dla diabetyków.
W aptekach można spotkać szeroki wybór dermokosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała diabetyków. Ich skład został specjalnie opracowany, by utrzymać skórę osoby chorującej na cukrzycę w należytym stanie. Z tego powodu kosmetyki takie są pozbawione szkodliwych substancji drażniących, a bogate w substancje łagodzące i kojące, które skutecznie chronią przed uszkodzeniami i infekcjami. W składzie kosmetyków dla cukrzyków znajdziemy surowce silnie regenerujące, delikatnie złuszczające i odbudowujące płaszcz hydro-lipidowy skóry:
Skóra diabetyka ma tendencję do przesuszania, wyprysków oraz łuszczenia się. Nie bez powodu skórne powikłania zajmują trzecie miejsce wśród najczęstszych następstw cukrzycy. Zmiany na skórze mają różne nasilenie, od niegroźnego świądu skóry, przez zakażenia bakteryjne, aż po groźne obumieranie tłuszczowate skóry. Z tego właśnie powodu skóra osoby z cukrzycą wymaga szczególnej i specjalistycznej pielęgnacji. Nie tylko po to, by chronić przed powikłaniami, ale również zapewnić odpowiednią jakość życia.