
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Kiedy nadchodzą miesiące wiosenno-letnie to komary są często pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi nam na myśli. Póki co populacja "polskich komarów" nie jest nosicielem niebezpiecznych chorób pokroju malarii. W Polsce bytuje kilkadziesiąt różnych gatunków komarów, ale tylko część żeruje na człowieku. Spora część żywi się krwią zwierząt. Mimo to ugryzienia meszek i komarów niejednemu z nas spędzają sen z powiek - dosłownie!
Z tego artykułu dowiesz się: |
Co ciekawe samiec komara nie jest naszym naprzykrzającym problemem, a jakiego partnerka, dla której krew jest źródłem energii. Podczas "komarzej iniekcji" samica wprowadza do naszego organizmu niewielką ilość środka przeciwzakrzepowego. To on jest bezpośrednią przyczyną pojawiającego się odczynu alergicznego oraz męczącego świądu.
Poza uczuciem dyskomfortu i nieprzespanymi nocami ukąszenia komarów dla większości z nas nie stanowią większego problemu zdrowotnego. Nieprzewidziane konsekwencje mogą jednak się pojawić, gdy komar ukąsi dziecko lub dorosłego, które w przeszłości miały epizod silnej alergii lub wstrząsu anafilaktycznego. W takich chwilach pojawia się często konieczność podania silniejszych środków doustnych na alergię.
W aptece spotkać można środki na odstraszanie i środki przeciwpasożytnicze, które mogą pomóc nam w walce z komarami. Mimo wszystko warto zacząć od naturalnych metod odstraszania. Najskuteczniejszym olejkiem, który równie skutecznie odstrasza kleszcze i komary jest olejek waniliowy. Pamiętajmy jednak, że nałożenie olejku bez przeprowadzenia tzw. próby aplikacyjnej może skończyć się reakcją nadwrażliwości. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy przetestować mieszankę olejków na niewielkiej powierzchni skóry np. wierzchniej części dłoni. Gdy w ciągu 15 minut od próby aplikacyjnej nie wystąpi żaden odczyn możemy stwierdzić, że stosowane olejki są dla nas bezpieczne.
Zaczniemy od najcięższych przypadków, ale tylko dlatego, że sporo osób zapomina o tym, że w przeszłości spotkał ich epizod ciężkiej reakcji alergicznej. Osoby uczulone i mocno nadwrażliwe na ukąszenia nie tylko komarów, ale również innych owadów np. błonkoskrzydłych powinny zaopatrzyć się w zastrzyk z adrenaliną.
! | Taki zastrzyk może uratować życie. Oczywiście adrenalina w zastrzyku wymaga posiadania recepty i przeszkolenia przez personel medyczny jak korzystać z tego preparatu. |
Zazwyczaj w przypadku ugryzienia meszek i komarów i nawet mocno nasilonego odczynu miejscowego wystarczy zastosowanie leków bez recepty. Mamy do dyspozycji leki o działaniu przeciwhistaminowym oraz leki sterydowe.Należy jednak być świadomym, że nadużywanie leków GSK wiąże się z wystąpieniem różnych działań niepożądanych, dlatego ich stosowanie powinno być uzasadnione podobnie jak w przypadku adrenaliny. Zawsze warto skorzystać z konsultacji lekarza lub farmaceuty.
Najpopularniejszą grupą leków przeciwalergicznych stosowanych przy ukąszeniach są leki przeciwhistaminowe. Leki z feksofenadyną, maść po ukąszeniu z dimentidenem czy doustna loratadyną są również bardzo skutecznymi środkami po ukąszeniach,Choć najczęściej stosowane są głównie leki z drugiej generacji to warto być świadomym, że po zastosowaniu leków przeciwhistaminowych może pojawić się senność. To czy tak się stanie zależy od indywidualnego przypadku. Łagodząco można również zastosować leki na pokrzywkę i żele na skórę, które przyspieszą regenerację miejsca ukąszenia i złagodzą stan zapalny.
Niektóre napary z roślin mają udowodnioną skuteczność przeciwalergiczną. Mowa tutaj o ziołach po ukąszeniu - pokrzywie zwyczajnej, nawłoci lub czarnuszce siewnej. Kluczem do sukcesu jeśli chodzi o skuteczność ziołolecznictwa jest cierpliwe i regularne stosowanie surowców ziołowych. Niestety w trudnych przypadkach fitoterapia może okazać nie na tyle skuteczna, by zwalczyć w zupełności objawy, jednak może być idealnym uzupełnieniem klasycznej farmakoterapii .