
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Europejska agencja EPA (Environmental Protection Agency)jak do tej pory dopuściła do stosowania przeciw insektom trzy substancje czynne. Związki te są znacznie skuteczniejsze od naturalnych środków, choć mają swoje ograniczenia jeśli chodzi o ich stosowanie.
Mustico spray odstraszający komary, kleszcze i meszki, 100 ml
Z tego artykułu dowiesz się: |
Do silniejszych repelentów należą:
Specjaliści z EPA zalecają, by środki na komary z DEET były używane zawsze w określonym stężeniu. Górną, dopuszczalną granicą w tym przypadku jest 50% zawartości DEET-u w odniesieniu do całkowitej objętości środka odstraszającego. Niestety nawet dopuszczalna ilości DEET może już stwarzać zagrożenie dla zdrowia w niektórych grupach wiekowych. Odstraszanie komarów i środki przeciwpasożytnicze muszą być skuteczne, ale też bezpieczne.
Dlaczego więc dopuszcza się substancję potencjalnie szkodliwą do obrotu? DEET jest używany powszechnie już od pół wieku, więc paradoksalnie jest środkiem na komary bardzo dobrze przebadanym pod względem toksykologicznym. Zaobserwowane przez lata miejscowe podrażnienia skóry oraz błon śluzowych wynikały raczej z nieumiejętnego stosowania DEET, aniżeli właściwości samej substancji.
Otóż DEET można stosować wyłącznie na zewnątrz i tylkona ubrania.Niestety DEET potrafi zniszczyć niekóre tworzywa sztucznedlatego posiadacze wózków lub kijków trekkingowych powinni najpierw sprawdzić sprej na małej powierzchni. Do niekwestionowanych zalet DEET można zaliczyć:
I choć DEET pod warunkiem racjonalnego stosowania nie jest takie złe, to zły pijar tym środkom robią produkty kiepskiej jakości sprowadzane z Chin. Są one marnymi podróbkami repelentów, które zgodnie z opisem na opakowaniu mają zawierać w swoim składzie DEET, ale w gruncie rzeczy nie wiadomo co się w nich kryje.
! | Informacje na etykietach podrabianych produktów są zazwyczaj w języku egzotycznym, co często usypia czujność. |
Dlatego, jeśli już decydujemy się na zakup środka na komary w sieci kupujmy go w sprawdzonych miejscach, najlepiej w drogeriach lub aptekach internetowych.
Alternatywą dla DEET jest stosowanie naturalnych metod odstraszania na przykład z wykorzystaniem olejków eterycznych. Do najskuteczniejszych środków na komary należy olejek waniliowy, ale w sieci spotkać można sporo gotowych mieszanek olejków eterycznych. Mieszanki te wydają się być bezpieczniejszą opcją, ponieważ są właściwie rozcieńczone i przygotowane. Jednak musimy pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Olejki eteryczne posiadają jedną wadę - mogą być bardzo alergizujące
By umiejętnie i skutecznie chronić się przed ukąszeniami owadów musimy zwrócić uwagę na naszą odzież. Ważne, by jak największa powierzchnia ciała była schowana, bo wtedy spada znacznie prawdopodobieństwo ukąszenia przez owady. Ubrania, które wspierają ochronę przed insektami to takie, które zawierają naturalne tkaniny np. len lub bawełna. Ważne jest, by ubranie było i ile to możliwe jasnych kolorów, bo insekty wbrew obiegowej opinii niechętnie siadają na taką odzież.
Nieznośne owady rozpoznają nas najczęściej po zapachu. Okazuje się bowiem, że związki lotne, które zawarte w naszych wydzielinach są świetnymi środkami na komary np. po zjedzeniu czosnku, korzenia chrzanu czy cebuli skutecznie odstraszają komary. Z kolei ludzkie feromony, składniki potu lub nawet dwutlenek węgla z wydychanego powietrza, powodują, że owady mogą nas zidentyfikować.
Kolejnym sposobem na ochronę przed ukąszeniami jest montaż moskitier w oknach lub w dziecięcych wózkach, które często "załatwiają sprawę". Dobrym pomysłem jest uprawa roślin doniczkowych, które odstraszają owady - Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides), potocznie nazywana kocimiętką lub Pelargonia pachnąca.
Sprawdź nasze leki na owsicę oraz leki na brodawki.