
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Kaszel wbrew powszechnej negatywnej opinii, jest korzystnym i naturalnym odruchem organizmu. Dzięki niemu organizm pozbywa się z układu oddechowego różnych czynników drażniących - bakterii i patogennych wirusów, alergenów, pyłów zawieszonych oraz mikroskopijnych ciał obcych. Kaszel może mieć różne oblicza - może być mokry i suchy, ostry i przewlekły, duszący, szczekający. W kontekście ostatniego szczytu zachorowań często mówiło się o kaszlu krtaniowym u dziecka. Czym zatem jest ten kaszel krtaniowy i jak z nim walczyć?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wspomniano kaszel umożliwia nam oczyszczanie krtani, tchawicy oraz oskrzeli z wydzieliny, alergenów i zanieczyszczeń. To dlatego między innymi kaszel towarzyszy większości infekcji dróg oddechowych. Dzieci w wieku niemowlęcym i przedszkolnym potrafią rocznie chorować nawet kilkanaście razy w roku. Dokuczający w tym czasie kaszel, choć pomaga w zwalczaniu infekcji to potrafi również skutecznie upośledzać działanie błony śluzowej dróg oddechowych. W efekcie drogi oddechowe są zmęczone kaszlem, podrażnione i nad reaktywne. Przedłużający się kaszel powinno się leczyć, a najskuteczniejszą metodą jest po prostu znalezienie przyczyny oraz podjęcie leczenia przyczynowego.
Suchy, krtaniowy kaszel poza prozaiczną infekcją może wskazywać na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, refluks żołądkowo-przełykowy, problemy z przełykiem czy choroby klatki piersiowej. Ciekawostką jest, że suchy kaszel może powstać na skutek zaczopowania woskowiny w przewodzie słuchowym albo drażnieniu błony bębenkowej przez pył i ciała obce. Zdarza się, że krtaniowy kaszel ma podłoże psychiczne, jest skutkiem alergii, astmy, używania niektórych leków lub obecności ciała obcego w układzie oddechowym.
Kaszel oprócz chorób przewlekłych może zwiastować stany nagłe, które mogą być niebezpieczna dla zdrowia. np.:
Szczekający kaszel krtaniowy jest charakterystycznym objawem podgłośniowego zapalenia krtani. W jego przypadku kaszlowi towarzyszy świst krtaniowy przy wdechu (tzw. stridor). Krtaniowy kaszel może pojawić się również podczas zaostrzenia alergii albo astmy. Niekiedy pojawia się również w czasie wysiłku, silnych emocjach, pod wpływem zimnego powietrza, a także w nocy podczas snu. W zależności od okoliczności kaszlu krtaniowego może on wskazywać na coś zupełnie innego. I tak, gdy krtaniowy kaszel jest napadowy, to raczej spowodowany jest przez klasyczny nieżyt górnych dróg oddechowych. Jeśli natomiast pojawia się bezpośrednio po posiłku albo w nocy może zdarzyć się, że powodem kaszlu krtaniowego jest cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku.
Kaszel krtaniowy to raczej kaszel suchy, podczas którego może czasami pojawić się przezroczysta śluzowa wydzielina. Bardzo ważny w kontekście kaszlu jest wiek. Małe dzieci bowiem z kaszlem krtaniowym zazwyczaj będą przechodzić infekcję górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, albo przebywać będą w szkodliwym smogu lub dymie tytoniowym. Suchy, krtaniowy kaszel u osób starszych i seniorów może wskazywać jednak na inne, nieinfekcyjne przyczyny.
Zobacz również: Leki na kaszel mokry
Istnieje choroba, której koronnym objawem jest kaszel krtaniowy. Jest nią ostre pod głośniowe zapalenie krtani (krup). Krup pojawia się zwykle u małych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3-5 lat. Szacuje się, że co roku zapada na nie około 7-8% dzieci w tej grupie wiekowej. Za rozwojem krupu stoi infekcja wirusowa wirusami paragrypy typu 1, typu 3 i typu 2, wirusem grypy A i B oraz wirusem RS.
! | Jeszcze do niedawna krupem określano zupełnie inną chorobę, a mianowicie błonicze zapalenie krtani |
Pod głośniowe zapalenie krtani jest chorobą samoograniczającą się. Kaszel mija po 48 godzinach, a dodatkowej hospitalizacji wymaga maksymalnie 5% dzieci. Na krup zapadają częściej dzieci z alergią albo z nieprawidłową budową anatomiczną górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak, gdyż krtań u dzieci do 5. roku życia jest ustawiona nieco wyżej niż u dorosłych. U dzieci z nadreaktywną błoną śluzową dróg oddechowych znacznie łatwiej jest oziębić krtań i wywołać krup.
Jak wspomniano już pod głośniowe zapalenie krtani zazwyczaj ma łagodny przebieg. W przypadku krupu ostrego, po kilku dniach "wirusówki" z niewielką gorączką, nieżytu nosa oraz sporadycznym, suchym kaszlem dochodzi do zaostrzenia objawów. Pojawia się napadowy, szczekający krtaniowy kaszel z dusznością wdechowa, zazwyczaj w nocy. Charakterystyczne jest to, że dziecku nie towarzyszy chrypka.
Zobacz również: Środki na przeziębienie i grypę
Zanim pobiegniemy do apteki powinniśmy dziecku zapewnić odpowiednie warunki. Powinno ono bowiem przebywać w wywietrzonym, schłodzonym i dobrze nawilżonym pokoju. Z pomocą przyjdą więc nawilżacze powietrza, wilgotne ręczniki albo inhalacja parowa. Krtaniowy kaszel, gdy trwa długo utrudnia pracę nabłonka migawkowego i rzęsek, dlatego nawilżanie pomieszczeń ma aż takie znacznie.
Krtaniowy kaszel, choć jest charakterystyczny to może być spowodowany przez kilkadziesiąt różnych chorób, często niezwiązanych z układem oddechowym. Zachowajmy więc czujność zwłaszcza u dzieci, bo poza toczącą się błahą infekcją, kaszel krtaniowy może wskazywać na infekcje znacznie poważniejsze, jak choćby krztusiec.