
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Pandemia trwa nieprzerwanie od marca 2020 roku, więc za chwilę będziemy obchodzić niechlubną -2 rocznicę jej wybuchu. Wydawać, by się mogło, że na pytanie o to jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem każdy z nas ma doskonałą odpowiedź. Niestety przeciągające się fale zakażeń świadczą, że zawsze jest dobry moment, by przypominać te podstawowe informacje o ochronie przed infekcją COVID-19.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Wielu ludzi zastanawiając się jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem uważa, że istnieją jakieś leki lub suplementy diety, które chronią przed infekcją, wzmacniają odporność i pomagają uniknąć przykrych objawów. Niestety jednocześnie zapominają, że jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniu koronawirusem czy łagodzenia jego objawów są szczepienia, zachowanie reżimu sanitarnego i dystansu społecznego.
Do najważniejszych metod zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji SARS-CoV-2 należą:
Wirus SARS-CoV2 może przeżyć nawet dobę na kartonie i do 3 dób na plastiku i stali nierdzewnej.
Oficjalnie do tej pory nie ma jasnych rekomendacji dotyczących suplementacji i samoleczenia infekcji koronawirusem. Brakuje nadal w pełni jednoznacznych wyników badań wskazujących na skuteczność określonych suplementów diety, witamin i minerałów w zapobieganiu zakażeniu COVID-19. Nie mniej jednak nieustannie pojawia się wiele mocnych przesłanek naukowych, w których wymienia się niektóre witaminy i minerały, ważne z punktu widzenia zapadalności na SARS-CoV2. Mowa tu o witaminie D, cynku, witaminie C, selenie, kwasach omega-3. Nikt suplementacja pod okiem lekarzy oraz farmaceutów może w ogromnym stopniu przyczynić się do ochrony pacjentów przed zakażeniem oraz łagodniejszym przebiegiem choroby.
Szwajcarscy naukowcy przedstawili listę witamin, minerałów i składników odżywczych, które warto uwzględnić w swojej diecie lub planie suplementacji w dobie pandemii koronawirusa. Jednym z minerałów wymienionych na tej liście był cynk. Cynk może mieć bowiem zdolność hamowania inwazji wirusa, głównie za sprawą stabilizacji błon komórkowych oraz utrudniania procesu replikacji SARS-CoV2.
Do tej pory zaobserwowano, że osoby z niedoborem witaminy D są nawet o 80% bardziej narażone na zakażenie COVID-19 w porównaniu do pacjentów z wystarczającym stężeniem tej witaminy we krwi. Badanie, Impact of the vitamin D deficiency on COVID-19 infection and morality in Asian countries” jest jednym z największych badań zajmujących tematyką witaminy D i infekcji COVID-19 - wyniki badań pochodzą od pacjentów z kilkudziesięciu krajów Azji.
W przypadku roli witaminy D w zapobieganiu infekcji koronawirusem warto wziąć również pod uwagę takie czynniki jak otyłość czy cukrzyca. Choroby współistniejące w połączeniu z niskim poziomem witaminy D, pogłębia przecież ryzyko cięższego przebiegu infekcji, a niekiedy zwiększa śmiertelność z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
! | Doskonałym obrazem tej sytuacji jest Wietnam, kraj, w którym notuje najmniejszą zachorowalność oraz śmiertelność z powodu COVID-19. W kraju tym obserwuje się też najrzadziej niedobór witaminy D. W przeciwieństwie do Omanu, gdzie niedobór tej witaminy występował u większości chorych na SARS-COV2. |
Naukowcy stale szukają różnych ścieżek profilaktyki infekcji koronawirusa. Poza próbami hamowania tzw. burzy cytokinowej specjaliści rozglądają się za aktywnością różnych białek - na przykład laktoferyny. Wykazano bowiem, że laktoferyna blokuje wejście koronawirusa do komórek . Okazuje się, że badania nad tym białkiem być może staną się ważnym krokiem w walce z epidemią koronawirusa.