
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Temat psychiatrii dziecięcej w Polsce od lat spychany jest na margines. Chcemy jednak dołożyć swoją cegiełkę do zmiany tego stanu rzeczy i postanowiliśmy przygotować wpis dotyczący suplementacji dzieci z zaburzeniami osobowości, depresją czy ADHD. Mamy nadzieję, że te kilka akapitów pomoże rodzicom odpowiednio zbilansować dietę swoich pociech dotkniętych tą grupą chorób.
Temat psychiatrii dziecięcej w Polsce od lat spychany jest na margines. Chcemy jednak dołożyć swoją cegiełkę do zmiany tego stanu rzeczy i postanowiliśmy przygotować wpis dotyczący suplementacji dzieci z zaburzeniami osobowości, depresją czy ADHD. Mamy nadzieję, że te kilka akapitów pomoże rodzicom odpowiednio zbilansować dietę swoich pociech dotkniętych tą grupą chorób.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Jak wiadomo niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 należą do związków o działaniu prozdrowotnym, wspierających organizm na wielu płaszczyznach. Szczególnie korzystny wpływ tych związków na zdrowie obserwuje się u dzieci - zwłaszcza w kontekście rozwoju psychoruchowego i poznawczego. W ostatnim czasie wielu naukowców poświęciło sporo czasu na badanie wpływu kwasów omega-3 na przebieg zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz autyzmu u dzieci.
Kwas dokozaheksa- i eikozapentaenowy (DHA i EPA) należą do związków egzogennych, czyli takich które organizm musi nieustannie dostarczać z zewnątrz. Naturalnym źródłem tych związków są tłuste ryby morskie oraz zimnotłoczone oleje roślinne. Niestety na polskich stołach gości najczęściej kiepskiej jakości ryba pochodząca z zanieczyszczonych akwenów morskich. Ponadto problem niskiego spożycia ryb i owoców morza w Polsce nasilają odniesienia o prawdopodobnym skażeniu drapieżnych ryb związkami metylortęci.
Kwasy omega-3 zapobiegają po pierwsze krzywicy oraz wpływają na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Po drugie wspierają naturalne mechanizmy odporności oraz budują błony komórkowe kory mózgowej oraz siatkówki oka. Naukowcy podkreślają pozytywny wpływ kwasów omega-3 na koncentrację, odpowiednią pobudliwość nerwowo-mięśniową oraz procesy poznawcze. Na poziomie ogólnoustrojowym działają przeciwzapalnie, przeciwalergiczne, pośrednio przeciwzakrzepowo krwi i antyagregacyjnie. Liczne badania wskazują na ich korzystny wpływ w leczeniu m.in. chorób psychicznych, układu pokarmowego, narządu ruchu i wzroku.
Szacuje się, że ADHD dotyka nawet 7% populacji dzieci, a największy odsetek chorych stanowią chłopcy. Choroba ta może obecnie dotyczyć od 2,6 do 16% polskich uczniów. W niektórych kręgach poddaje się w wątpliwość nazywanie ADHD chorobą, ale badania w tym temacie są jednoznaczne - zbytnia aktywność psychoruchowa, połączona z jedną z klasycznych chorób psychicznych - zaburzeń lękowych, upośledzeniem umysłowym, chorobą afektywną dwubiegunową, nerwicą natręctw prowadzi do obniżenia poziomu dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Dopamina jest przecież neuroprzekaźnikiem, który odpowiada za regulację odbioru i przetwarzania informacji oraz koncentrację. Trudno więc dzieci z tak poważnie zaburzoną równowagą chemiczną w mózgu nazwać po prostu“niegrzecznymi".
! | Zaobserwowano, że u dzieci z ADHD jest znacznie niższe stężenie kwasów n-3 w osoczu i błonach komórkowych erytrocytów w porównaniu do dzieci zdrowych. Dzieci te mają ponadto niekorzystny stosunek kwasów omega-3 do omega-6, a poprawa tej proporcji wiąże się ze znacznie lepszymi efektami terapii. |
Zaobserwowano, że u dzieci z ADHD jest znacznie niższe stężenie kwasów n-3 w osoczu i błonach komórkowych erytrocytów w porównaniu do dzieci zdrowych. Dzieci te mają ponadto niekorzystny stosunek kwasów omega-3 do omega-6, a poprawa tej proporcji wiąże się ze znacznie lepszymi efektami terapii.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku leczenia autyzmu. Pomimo to, że na temat autyzmu świat nauki nadal niewiele wie, to niższy poziom kwasów omega-3 w osoczu dzieci ze spektrum autyzmu jest bezsprzeczny. Dzieci z autyzmem bywają wycofane społecznie, mają problem z wyrażaniem uczuć, są milczące albo powtarzają Zaledwie kilka słów. Trudno im też nawiązać trwałe relacje interpersonalne. Co ciekawe większość dzieci dotkniętych autyzmem wykazuje niebywałe zdolności intelektualne -zapamiętywania, liczenia w pamięci czy tworzenia. Póki co współczesna farmakologia ma niewiele do zaproponowania dzieciom chorym na autyzm. Dlatego też rodzicom tych dzieci pozostaje odpowiednio zbilansować dietę i rozpocząć racjonalną suplementację kwasami omega-3.