
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Kolagen jest chyba najważniejszym białkiem strukturalnym, które buduje tkankę chrzęstną, wypełnia przestrzenie zewnątrzkomórkowe, stanowi rusztowanie dla tkanki kostnej, ścięgien i stawów.Włókna kolagenowe są sprężyste, elastyczne i bardzo odporne, jednak z wiekiem ich ilość, struktura i wytrzymałość znacznie spada. Dlaczego tak się dzieje? Co niszczy kolagen w organizmie?
Z tego artykułu dowiesz się: |
Najwięcej kolagenu znajduje się w skórze, zębach, kościach, tkance łącznej oraz chrząstce stawowej. Do efektywnej syntezy kolagenu potrzebna jest witamina C. Przekształca ona nieaktywny prokolagen do aktywnej formy. Włókno kolagenu jest podwójnie skręconą helisą zbudowaną z wielkocząsteczkowych tworów tworzonych przez kilkanaście różnych typów kolagenu o różnej masie cząsteczkowej. W produkcji kolagenu zużywana jest również arginina , którą znaleźć można w mięsie drobiowym, rybach , orzechach, owsie, soi oraz słoneczniku.
! | Synteza tych kilkunastu form kolagenu zależy od ekspresji różnych genów. Błędy i mutacje w ekspresji genów często są powodem powstawania jego nieprawidłowej formy, co z kolei przekłada się na niewłaściwą budowę stawów, ścięgien oraz więzadeł. Niesprawne ścięgna i więzadła upośledzają ruchomość stawów i prowadzą do zwichnięć |
.
Czasami nieprawidłowa synteza kolagenu na stawy wynika z procesie gojenia się ran i regeneracji tkanek. Zdarza się bowiem, że miofibroblasty w procesie gojenia się produkują kolagenu takich typów, które są mniej elastyczne od tego, który pierwotnie występował w skórze. Jakość włókien kolagenowych zależy również od odpowiedniego dostarczania białka z diety. To tłumaczy dlaczego osoby niedożywione mają nieestetycznie wyglądającą skórę, kłopoty dermatologiczne oraz szybciej pojawiające się zmarszczki. Czynnikami, które mają najbardziej niszczący wpływ na włókna kolagenowe jest promieniowanie UV, temperatura oraz zmieniające się pH. Kolagen pod ich wpływem ulega denaturacji, czyli obrazowo rzecz ujmując rozplecenia podwójnej podwójnej helisy, bez rozrywania wiązań peptydowych. W efekcie dotychczas uporządkowana struktura kolagenu zamienia się w "kłębek".
Wspomniano już wielokrotnie, że na skutek upływającego czasu zmniejsza się ilość samodzielnie syntezowanego kolagenu. Jednak postępujący wiek powoduje również, że kolagen zmienia swoją strukturę. Kolagen w stanie zdrowia i szczycie młodości ma piątorzędową strukturę, której ostatnim elementem jest tworzenie włókien z fibryli. Niestety w przypadku osób w wieku dojrzałym i starszym między poszczególnymi elementami tworzą się trwałe, wiązania sieciujące, które powodują, że włókno staje się trwalsze i wytrzymalsze, ale znacznie mniej elastyczne.