
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Grzyby można spotkać niemal wszędzie w otaczajacym nas środowisku. Zarówno na żywej, jak i martwej materii organicznej, tkankach roślin i zwierząt, ściółce leśnej, gnijących owocach, nieświeżej żywności oraz mieszkalnych ścianach. Nic więc dziwnego, że alergia na pleśnie jest coraz powszechniejszym problemem zdrowotnym, dotykającym ogromną liczbę ludzi na całym świecie. Jaka objawia się alergia na pleśnie? Jak sobie z nimi radzić i czym grozi bagatelizowanie tego tematu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szacuje się, że w jednym gramie gleby znajduje się 100 000 zarodników różnych grzybów. One same świetnie adaptują się do zmiennych warunków, a to dlatego, że do wzrostu i rozwoju zupełnie nie potrzebują światła słonecznego. Żywią się więc martwą materią organiczną (saprofity) albo bytują na żywych (pasożyty). Obecnie grzyby traktuje się jako oddzielne królestwo, które dzieli się na klasy. Z punktu widzenia zdrowia człowieka warto przyjrzeć się rodzajowi Cladosporium oraz Alternaria.
Cladosporium herbarum jest jednym z najpowszechniej występujących grzybów w naszej szerokości geograficznej. Liczba zarodników unoszących się w powietrzu zaczyna rosnąć w maju, osiąga szczyt późnym latem, a jesienią gwałtownie się zmniejsza. Cladosporium uchodzi również za jeden z najczęściej alergizujących grzybów bytujących w naszych domach. Co ciekawe liczba zarodników grzybów mikroskopowych unoszących się w powietrzu jest większa od ziaren pyłku roślinnego. Co więcej ziarno pyłku jest 200x większe od zarodników Cladosporium herbarum.
Idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów Cladosporium czy Alernaria są miejsca o dużej wilgotność powietrza oraz temperaturze powyżej 10°C. Pleśnie są grzybami, które rozwijają się w wilgotnych miejscach, takich jak kuchnie, łazienki, piwnice, a także w budynkach, które mają problemy z przewiewnością i wentylacją. Można je znaleźć jednak nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach. W mieszkaniach i domach grzyby pojawiają się na skutek wadliwego systemu wentylacji, błędnie wykonanej izolacji termicznej czy źle eksploatowanej klimatyzacji. Również rośliny doniczkowe, materiałowe materace, sofy, fotele, pluszowe zabawki oraz domowe zwierzęta są nośnikami mikroskopijnych zarodników.
Szacunki mówią, że co dziesiąty mieszkaniec Ziemii jest uczuolony na pleśnie, a co drugi z nich doświadcza z tego tytułu uporczywych objawów takich jak katar sienny, alergiczne zapalenie spojówejk, alergiczne zapalenie zatok, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, alergiczne choroby skóry (w tym AZS) czy astmę. Grzyby nie tylko wywołują astmę, ale dodatkowo bardzo ją zaostrzają. Przykładem są dzieci, u których alergia na Cladosporium objawia się głównie pod postacią astmy.
Alergia na pleśnie objawia się przede wszystkim za pomocą objawów podobnych do innych alergii. Objawy te mogą wystąpić w kontakcie z pleśnią, w powietrzu zanieczyszczonym pleśnią, a także po spożyciu zanieczyszczonej pleśnią żywności. Do najczęstszych objawów alergii na pleśnie należą:
Grzyby mikroskopowe owszem są silnymi alergenami, ale także źródłem groźnych dla zdrowia mykotoksyn. Co gorsza jeden gatunek grzyba może wyprodukować kilka toksyn jednocześnie, które działają mutagennie, neurotoksycznie, immunosupresyjnie oraz rakotwórczo. Problemem jest również to, że nadal nie jest określone minimalne stężenie mikotoksyn pleśni oraz "bezpieczny" czas narażenia , który nie wywołuje toksycznego działania na zdrowie ludzi i zwierząt.
Zarodniki pleśni dostając się do układu oddechowego, uszkadzają w pierwszej kolejności nabłonek migawkowy, który stanowi naturalną barierę dla chorobotwórczych patogenów i zanieczyszczeń. W ten sposób do dolnych dróg oddechowych dostają się substancje drażniące, a błona śluzowa oskrzelików i pęcherzyków płucnych zaczyna produkować więcej śluzu. Śluz z czasem przerasta grzybnią, pojawia się stan zapalny, a układ immunologiczny zaczyna działań nadreaktywnie.
Leczenie alergii na pleśnie może obejmować zarówno środki farmakologiczne, jak i zmiany stylu życia, które pomagają zmniejszyć ekspozycję na pleśnie. Oto kilka sposobów na leczenie alergii na pleśnie:
Alergia na pleśnie jest jednym z najczęstszych rodzajów alergii, które dotykają ludzi na całym świecie. Pleśnie występują wszędzie, ich obecność w domu lub miejscu pracy może spowodować u niektórych osób objawy alergii, takie jak katar, kaszel, swędzenie oczu, trudności z oddychaniem i wysypki skórne. W niektórych przypadkach może dojść nawet do astmy. Leczenie alergii na pleśnie obejmuje zarówno środki farmakologiczne, jak i zmianę stylu życia. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby określić najlepszą metodę leczenia dla konkretnego przypadku. Równie ważne jest zapobieganie występowaniu pleśni i usuwanie ich źródeł, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów alergii.