
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Alergia na kota jest jedną z najczęściej diagnozowanych alergii na sierść zwierząt. Bywa bardzo dokuczliwa i często wiąże się z pozbyciem się uczulających zwierząt z domu. Nie zawsze jednak unikanie bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem będzie skuteczną metodą leczenia tego typu alergii. Prawda jest bowiem taka, że alergeny kota unoszą się wszędzie, a nie tylko w otoczeniu zwierzaka.
Alergia na sierść kota w Europie jest powszechna, w ciągu ostatnich 30 lat liczba diagnoz wzrosła o kilkanaście procent. W USA ten rodzaj alergii dotyka co piątego Amerykanina. W Polsce i Europie Wschodniej statystyki są równie pesymistyczne, a to dlatego, że w prawie w co trzecim gospodarstwie znajdują się zwierzęta domowe.
Nic dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna doświadczać objawów alergicznych w obrębie skóry, nosa, oczu oraz układu oddechowego. W przypadku alergii na kota pojawia się najczęściej rumień, pokrzywka oraz masywny świąd. Do tego osobie uczulonej doskwiera wodnisty katar oraz kicha. Może pojawić się zaczerwienie oczu, duszący kaszel, świszczący oddech, a niekiedy kłopoty z oddychaniem.
Wydaje nam się, że głównym winowajcą wspomnianych objawów jest sierść kota. Ale jest ona tylko u wyłącznie nośnikiem naskórków, potu, łoju, moczu oraz śliny, którą są realnymi alergenami. Alergeny z kolei zawierają charakterystyczne białko uteroglobulina Fel d 1, który stoi za większością przypadków alergii na sierść kota. Kot podczas aktywności przenosi uteroglobulinę na naskórek oraz sierść podczas lizania. Co ciekawe na intensywność wydzielania alergenów ma wpływ...płeć kota. Kocury za sprawa większej ilości gruczołów łojowych, są większym rezerwuarem alergenów, a więc częściej uczulają w porównaniu do kotek.
Temat alergii na kota jest o tyle skomplikowany, że objawy alergiczne mogą być wywołane nie tylko przez same alergeny, ale również endotoksyny bakteryjne, pochodzące od kotów. Związki te dodatkowo jeszcze zaostrzają astmę oraz świszczący oddech, w oparciu o ten sam mechanizm, co endotoksyny syntetyczne - pył zawieszony oraz dym tytoniowy.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że unikanie kontaktu ze zwierzęciem zminimalizuje choć trochę uporczywe objawy. Niestety alergeny kota potrafią unosić się w mieszkaniu jeszcze przez kilkanaście miesięcy, bo oddaniu zwierzęcia, a idealnym nośnikiem alergenów kota oprócz sierści jest kurz domowy. Badania wskazują dlatego, że kocie alergeny można spotkać naprawdę wszędzie - również w miejscach, które w ogóle nie są miejscem ich bytowania np. autobusach, centrach handlowych czy świeżo oddanych do użytku mieszkań w stanie developerskim.
Kolejnym mitem powtarzanym przez wiele osób jest to, że o ryzyku wystąpienia alergii na kota decyduje gęstość oraz długość jego włosów. Co prawda koci alergen Fel d 1 jest najpowszechniejszy i jest przenoszony właśnie przez długą i gęstą sierść, ale istnieje również sporo innych kocie alergeny i zupełne wyeliminowanie 2-3 alergenów nie załatwi sprawy. Próbowano nawet wyhodować w 100% hipoalergicznego kota, którego alergeny w ogóle byłyby nieaktywne,
Zamiast rezygnować z obecności czworonoga w mieszkaniu, powinniśmy raczej zająć się kurzem domowym. Osoba z alergią powinna dbać o porządek w mieszkaniu. W tym celu należałoby gruntowanie posprzątać mieszkanie, wymienić tapicerowane meble na skórzane, zrezygnować z grubych zasłon, narzut na łóżka czy dywanów na rzecz bardziej ażurowych i hipoalergicznych rozwiązań. Minimalizm sprzyja opanowywaniu objawów, więc warto pozbyć się różnego rodzaju bibelotów, niepotrzebnych rzeczy, które zbierają kurz.
Leczenie alergii na kota polega na stosowaniu leków na alergie i nietolerancje, glikokortykosteroidów wziewnych i donosowych, a także leków miejscowych np. kropli na łzawienie i zaczerwienienie oczu. W aptece bez recepty są dostępne również tabletki na alergię - leki przeciwhistaminowe zawierające loratadynę, cetyryzynę, desloratadynę, feksofenadynę czy lewocetyryzynę. Warto sprawdzić, które z tabletek nie powodują senności, gdyż w tej grupie leków to dosyć charakterystyczne.
W ostatnim czasie wzrosła popularność komercyjnych oczyszczaczy powietrza. Ich technologia sprawia, że chronią nie tylko przed zanieczyszczeniami powietrza, ale również unoszącymi się w powietrzu alergenami. Urządzenia te są wyposażone w filtry typu HEPA oraz wbudowane jonizatory powietrza. W wielu pracach naukowych potwierdzono, że zastosowanie oczyszczaczy powietrza w pomieszczeniu powodowało znaczne zmniejszenie alergenu Fel d 1 w powietrzu, a co za tym idzie spore korzyści zdrowotne osobom z alergiami układu oddechowego.
Alergia na sierść kota jest powszechnym problemem, z którym boryka się wiele osób. Choć unikanie kontaktu z kotami wydaje się najlepszym sposobem zapobiegania objawom, istnieją również inne, bardziej skuteczne sposoby leczenia alergii na sierść kota, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia dla osób z tym schorzeniem.