
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Fakt istnienia w naszym życiu wody jest dla nas tak prozaicznym, że nie przypisujemy wodzie jakiegoś szczególnego znaczenia. Ale już starożytni lekarze uznawali wodę za jeden z czterech żywiołów tworzących Wszechświat. Dziś szukamy w kosmosie śladów obecności wody jako dowód istnienia życia, bo wiemy, że jej istnienie stanowi warunek konieczny dla utrzymania się życia.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Woda jest kluczowym rozpuszczalnikiem i najważniejszym elementem płynów ustrojowych. Stanowi ponad 50% masy ciała każdego z nas, a u noworodków może stanowić nawet 80%. Ten ustrojowy rozpuszczalnik wypełnia wszystkie komórki oraz przestrzenie międzykomórkowe. Jest też składnikiem krwi, która wypełnia naczynia krwionośne. Również skład płynu mózgowo-rdzeniowego, płynu wypełniającego komory oka oraz soków trawiennych opiera się na wodzie.
Najważniejszą rolą wody jest to, że woda stanowi środowisko wszystkich reakcji metabolicznych oraz jest transporterem hormonów, enzymów, witamin oraz wszystkich substancji odżywczych. Gdy spada podaż wody dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-mineralnej. Manifestuje się ona różnymi rodzajami odwodnienia np. izotonicznego, hipotonicznego lub hipertonicznego. Odwodnienie może szybko narastać, a jeśli nie jest w porę opanowane może nawet doprowadzić do śmierci.
Odwodnienie przebiega etapami. Gdy zaczyna brakować w ustroju 2-3% puli wody nic szczególnego się nie dzieje. Może się pojawiać wtedy jedynie zmęczenie, osłabienie oraz ból głowy. Gdy zawartość wody w organizmie dalej spada pojawia się wzmożone pragnienie, suchość w ustach oraz zawroty głowy. Pojawiają się nudności i skurcze oraz ból mięśni. Charakterystyczne jest to, że wargi pękają, a gałki oczne ulegają podkrążeniu. Również przyspieszony oddech jest sygnałem, że należy jak najszybciej uzupełnić deficyt wody. Gdy odwodnienie dalej postępuje, a ubytek sięga 5 % spada ilość moczu, ciśnienia krwi i przyspiesza puls. Pojawia się również senność. 10% ubytek wody to stan zagrażający życiu pojawiają się drgawki, odwodniona osoba traci przytomność. Przewodnie nie choć rzadkie, jest tak samo niebezpieczne jak odwodnienie. Może ono pojawić się zwłaszcza u osób uprawiających amatorsko i zawodowo sport, którzy w dobrej wierze, a w krótkim czasie przyjmą spore ilości, wody bez elektrolitów. Przewodnienie może pojawić się u osób z uszkodzonymi nerkami, ale również stosujących leki przeciwcukrzycowe, przeciwpadaczkowe albo przeciwdepresyjne.
Zgodnie z badaniami jesteśmy narodem, który wypija w ciągu doby znacznie mniej płynów niż zalecają eksperci. Zamiast wody nawet połowa naszego dziennego spożycia stanowią wyłącznie słodkie napoje, kawa i herbata. Zalecenia co do podaży wody są różne i często rozbieżne, ale przyjmuje się, że dla zachowania zdrowia kobiety powinny wypijać 1,6 litra wody dziennie, a mężczyźni 2 litry.O odpowiedniej podaży wody powinny pamiętać także kobiety w ciąży i karmiące. W ciąży zapotrzebowanie na wodę wzrasta o 300 ml, a podczas laktacji 800 ml. Zarówno przyszłe mamy, jak i kobiety karmiące powinny pić wodę niskozmineralizowaną i niskosodową. Co ciekawe jedyną grupą wiekową, która dostarcza do organizmu odpowiednią ilość wody są dzieci w wieku 3-6 lat. Oznacza to, że dbamy o własne dzieci bardziej niż o samych siebie ;-)
Warto wspomnieć, że woda wodzie jest nierówna. W sklepach możemy spotkać wodę źródlaną, mineralną średnio- lub wysokozmineralizowaną. Woda źródlana nie zawiera zbyt dużo elektrolitów dla dzieci i jest idealna dla osób z kamieniami nerkowymi, niewydolnością serca, zaburzeniami nerek, niedoczynności nadnerczy i tarczycy. Optymalnym wyborem jest woda średnio-, bądź wysokozmineralizowana, ale warto wiedzieć, że jest przeciwwskazana u dzieci i osób z zaburzeniami rytmu serca.
! | Zwykłe picie wody poza podtrzymaniem funkcjo życiowych sprzyja odchudzaniu, bo wypełnia żołądek, nie zawierając przy tym żadnych kalorii. Osoby, które przyjmują więcej wody jedzą też mniej kaloryczne posiłki. |
W aptekach możemy spotkać również wody lecznicze , których stosowanie jest elementem specjalnej dziedziny lecznictwa jaką jest krenoterapia. Regularne picie wód leczniczych wywiera korzystne w konkretnych przypadkach zmiany poziomu elektrolitó u seniorów. I tak na przykład wodę „Mieszko” można stosować inhalacjach, wodę Jan i Józef w chorobach układu moczowego np. kamicy nerkowej, woda Zuber” przy niedoborach jodu.
Jesteśmy często ciekawi co dzieje się w organizmie po przyjęciu jakiegoś leku, a nigdy nie zastanawiamy się czym skutkuje regularne dostarczanie wody. Zaraz po spożyciu pojawia się miejscowy wpływ wody na błonę śluzową przewodu pokarmowego, a potem pojawia się zwiększona częstość i objętość oddawanego moczu. Woda zimna nasila perystaltykę jelit oraz napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego - warto więc ją pić po obfitym posiłku, bo sprzyja trawieniu. Ciepła natomiast złagodzi ból narządów układu pokarmowego i korzystnie wpłynie na przyswajanie składników odżywczych.