
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Mózg jest niezwykły i niewyobrażalnie złożony. W jednej sekundzie dociera do niego ogromna liczba bodźców zarówno z wnętrza ciała, jak i z otoczenia. Jednak jest to twór biologiczny, więc nie zawsze jest idealny. Niekiedy źle interpretuje sygnały zewnętrzne. Dochodzi wtedy do zjawiska znanego jako Zaburzenia Integracji Sensorycznej.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Często ludzki mózg próbuje się porównywać do komputerów. Naukowcy nawet podjęli już próbę symulacji procesu, który odpowiada 1% aktywności tego organu. Wykorzystali do tego superkomputer o nazwie K. Posiada on, nie jeden procesor jak nasze domowe komputery, a 82 tysiące złączonych tego typu podzespołów.
W efekcie mocy obliczeniowej superkomputera K wystarczyło na tyle, żeby 1 sekundę 1% aktywności mózgu zasymulować w… 40 minut! Dzięki temu naukowcy oszacowali, że potrzebują maszyny około 100 000 razy mocniejszej, by symulować pracę całego mózgu.
Plusssz 100% multiwitamina + minerały, 20 tabletek musujących
Zaburzenia integracji sensorycznej są wynikiem złej organizacji przesyłania bodźców od receptorów do mózgu. W wyniku tego „niepoukładania” dochodzi do nadinterpretacji lub swoistego niedoszacowania sygnału. Okazuje się, że mózg rozpoznaje, segreguje, interpretuje oraz łączy ze sobą doświadczenia i informacje otrzymane ze wszystkich zmysłów.
Kiedy informacje sensoryczne są mylące, przytłaczające czy zniekształcone, pojawiają się trudności w koncentrowaniu uwagi, zachowaniu, nauce, planowaniu i efektywnym wykonywaniu codziennych czynności i zadań edukacyjnych, porozumiewaniu się i interakcji społecznych.
Te trudności i zaburzenia mogą dotyczyć zarówno dzieci, którzy na pierwszy rzut oka radzą sobie z rzeczywistością całkiem dobrze, jak i tych z poważnymi problemami neurologicznymi, niepełnosprawnością intelektualną, porażeniem mózgowym, autyzmem, uszkodzeniem zmysłów, oraz dzieci przedwcześnie urodzonych, z domów dziecka, pozbawionych odpowiedniej stymulacji sensorycznej czy tych z nadprzeciętnymi uzdolnieniami.
Zaburzenia te mogą przybierać dwie postacie:
Dziecko, które ma zaburzenia z tego zakresu, przejawia trudności, z utrzymaniem równowagi podczas wkładania poszczególnych części odzieży. Może tracić orientację, gdy wkłada buty. Ma skłonność do pośpiesznego wykonywania czynności, przez co łatwo się męczy. U dzieci z tą cechą może występować choroba lokomocyjna, zwłaszcza podczas szybkiej jazdy samochodem.
Układ przedsionkowy jest elementem ucha wewnętrznego, jednak nie odpowiada za słyszenie. Jest on naszym biologicznym żyroskopem i akcelerometrem - przekazuje on do mózgu informacje o naszym położeniu, kierunku, w którym działa grawitacja i ruchu naszego ciała.
Nieprawidłowo przesyłane informacje grawitacyjne objawiają się nienaturalnym lękiem przed upadkiem czy nagłym ruchem, na przykład, jeżeli ktoś kogoś popchnie.
Dzieci z tym rodzajem zaburzenia:
Objawia się niespożytą chęcią huśtania, kręcenia się na karuzeli, wychodzenia wysoko w parku zabaw, nieodczuwaniem leku wysokości, ciągłym poszukiwaniem stymulacji i pobudzenia. Dzieci z nieprawidłową pracą układu przedsionkowego mają duże trudności z nauką matematyki, czytaniem, pisaniem oraz z koncentracją.
Nieprawidłowości w integracji sensorycznej w układzie dotykowym przejawiają się w postaci obronności dotykowej:
Nadwrażliwość może być zlokalizowana w różnych miejscach ciała, na przykład na tułowiu, ramionach, a najczęściej na częściach dystalnych: dłoniach, głowie i stopach. Wtedy przy nadarzającej się okazji ściąga czapkę, buty i skarpetki i chodzi na bosaka. Niektóre preferują zaś bycie ubranymi od stóp do głów.
Nadwrażliwość powoduje, że dziecko myśli o dyskomforcie, którego doświadcza, nie może się więc skupić, ciągle coś mu przeszkadza, czasami wierci się i drapie. Obronność dotykowa może mieć różny stopień nasilenia — od niewielkiego dyskomfortu do nasilonego lęku i występować w każdym wieku.
Może wstrzymywać dziecko przed poznawaniem nowych rzeczy, wykonywaniem różnych czynności, zabawą w piasku, malowaniem palcami, pracą w ogrodzie.
Zmniejszona reaktywność w tym układzie przynosi większe zapotrzebowanie na dotyk czy ucisk:
Układ proprioceptywny (czucia głębokiego) wpływa na płynność wykonywania ruchu, jego planowanie i kontrolę, a także świadomość ciała, utrzymanie prawidłowej postawy oraz poczucie stabilności emocjonalnej. Niska świadomość ciała i nie najlepsze stopniowanie ruchu muszą być przez dziecko rekompensowane wzrokiem.
Problemy czucia głębokiego w zakresie samoobsługi dziecka objawiają się nieustannym upuszczaniem przedmiotów, np. pasty do zębów czy szczoteczki, zbyt mocnym lub zbyt słabym naciskiem na przedmioty, dzieci nie mają odpowiedniego „wyczucia”. Charakteryzuje je tzw. niezgrabność ruchowa, mają trudności w zmianie pozycji ciała dostosowanej do wykonania zadania.
Wykazują zbyt słabą siłę chwytania, stabilizują ciało poprzez podpieranie się, używają zachowań autostymulacyjnych, po to by utrzymać uwagę i złagodzić stres. W zakresie ubierania się dziecko może przejawiać trudności z umieszczeniem kończyn w odpowiedniej części odzieży, może nie radzić sobie z bardziej precyzyjnymi zadaniami podczas ubierania się, np. zapinaniem guzików czy zasunięciem suwaka.
W czasie jedzenia dziecko nie przeżuwa dobrze pokarmów, krztusi się, nie używa wystarczającej siły, aby np. ugryźć jabłko. Wybiera pokarmy ciągnące się lub chrupiące. Ponadto łatwo się męczy podczas spożywania posiłków wymagających żucia.
Zaburzenia integracji sensorycznej mogą się także objawiać zaburzeniami emocjonalnymi, tj. dziecko może przejawiać wzmożoną płaczliwość, być pobudzone lub zdenerwowane w sytuacjach codziennych, reagować agresywnie, wybuchać gniewem i często okazywać upór.
Niewykryte zaburzenia mogą znacząco wpływać na rozwój zarówno osobowości, fizyczności jak i umiejętności społecznych dziecka, dlatego ważne jest by mieć świadomość, że niektóre zachowania mogą nie być zwykłym nieposłuszeństwem, a realnym dyskomfortem. W przypadku wykrycia tego typu problemów możliwe jest ich korygowanie w ramach odpowiedniej terapii.
Głównym zadaniem terapii integracji sensorycznej jest dostarczenie odpowiedniej i kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych w taki sposób, aby dziecko później samo potrafiło odpowiednio reagować na sygnały z otoczenia. Stosowane ćwiczenia muszą być dobrane do aktualnych możliwości psychoruchowych dziecka. Niezbędnym i kluczowym elementem terapii i nauki jest zabawa, dzięki czemu dzieci chętnie w zajęciach uczestniczą.
Terapeuta posiadający odpowiedni certyfikat, który uprawnia do diagnozowania i prowadzenia terapii. W pracy ze specjalistą w zależności od potrzeb dziecka pierwszeństwo mają zajęcia pobudzające lub wyciszające.
Technikami, które wykorzystują terapeuci w pracy ze swoimi podopiecznymi są między innymi:
Zapewnienie pewnych określonych warunków otoczenia również może prowadzić do wzrostu pobudzenia: szybka muzyka, nagłe dźwięki, jasne światło, świeże, chłodne powietrze.
Dzieci, u których występują trudności związane z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, należy kierować do poradni psychologiczno-pedagogicznych działających na terenie całej Polski, lekarzy pediatrów oraz wyspecjalizowanych terapeutów.
Niezwykle ważnym elementem procesu terapeutycznego jest także wprowadzenie tzw. diety sensorycznej – jest to zindywidualizowany program oddziaływań sensorycznych zaprojektowany tak, aby pomóc dziecku lepiej funkcjonować w warunkach domowych i szkolnych.
Planując program ćwiczeń w domu trzeba wyznaczyć dziecku konkretne pory dnia na zadane ćwiczenia fizyczne, których zadaniem jest polepszenie umiejętności płynnego funkcjonowania dziecka w życiu społecznym, emocjonalnym i rodzinnym.
Jak rozpoznać u dziecka oznaki, że może mieć zaburzenia z zakresu integracji sensorycznej oraz jak stymulować jego prawidłowy rozwój?
To jest dla dzieci, które są inne. Dzieci, które nie zawsze dostają „szóstki”. Dzieci, które mają uszy Dwa razy większe niż ich rówieśnicy Lub nosy siąkające całymi dniami. To jest dla dzieci, które są inne; Dzieci, które po prostu nie dotrzymują kroku, Dzieci, które ze wszystkimi się droczą, Które mają pokaleczone kolana, Których buty są ciągle mokre. To jest dla dzieci, które są inne; Dzieci ze skłonnością do psot, Bo kiedy są już dorosłe, Jak pokazała historia, Te właśnie różnice czynią je Niepowtarzalnymi.
Digby Wolfe
Podsumowując, z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że terapia zaburzeń integracji sensorycznej jest przyjemnym doświadczeniem, które może pomóc dziecku poprawić różne aspekty funkcjonowania sensorycznego, bez względu na wiek. Istotna jest więc znajomość teorii integracji sensorycznej przez lekarzy, psychologów w celu oceny zachowań młodego człowieka i wyciągnięcia wniosków, czy prezentujące objawy mają na celu zaspokojenie doznań sensorycznych charakterystycznych dla dysfunkcji integracji sensorycznej, czy są to objawy zaburzeń psychicznych.
Ponadto zachowania dziecka mogą być niezrozumiałe dla nauczyciela, który nie ma świadomości trudności, z jakimi boryka się podopieczny. Stąd może je traktować jako dziwactwa, przejaw krnąbrności, czasami nawet bezczelności czy braku konsekwencji wychowawczych rodziców. Może to rodzić wiele sytuacji stresujących i to zarówno dla dziecka, jak i dla nauczyciela, czy rodzica.
Trzeba bowiem podkreślić, że dziecko z zaburzeniami przetwarzania bodźców sensorycznych ma często bogatą wiedzę, szerokie zainteresowania czy uzdolnienia. Ważne jest, aby jak najwcześniej zauważyć nieprawidłowości w zachowaniu dziecka oraz udać się do terapeuty, który poprzez odpowiedni dobór technik terapeutycznych i różnych metod leczenia może znacząco wspomóc rozwój dzieci i uniknąć problemów w przyszłości.
W załączniku został przedstawiony przykładowy kwestionariusz, którym rodzic może posłużyć się ww wstępnym diagnozowaniu zachowania dziecka.