
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Na skutek pandemii testy w kierunku COVID-19 stały się ważnym elementem diagnostycznym. Popularność tej metody diagnostyki sprawiła, że rynek został zalany ogromną ilością testów do samodzielnej, domowej diagnostyki. Niestety większość osób nie jest do końca świadoma tego, że testy na koronawirusa różnią się między sobą, a przez to wyniki uzyskane z takich testów powinny być różnie interpretowane. Niektóre testy bowiem wykrywają obecność antygenu wirusa, inne charakterystyczną sekwencję genetyczną, a jeszcze inne przeciwciała anty-SARS. Warto mimo wszystko mieć jakiś test na COVID w środkach pierwszej pomocy i apteczkach.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Testy na koronawirusa możemy podzielić zasadniczo na dwa rodzaje:
Testami potwierdzającymi bieżące zakażeniem SARS-CoV2 są testy PCR (RT-PCR), test antygenowy oraz tzw. test RT-LAMP. Z kolei testy serologiczne potwierdzają obecność przeciwciał anty-SARS, a więc dają nam informację o przebyciu, bądź nie infekcji koronawirusem.
[products id='10597, 2780,5863']
Test RT-PCR (real time PCR) jest uznawany za najbardziej wiarygodną metodę diagnostyczną w kierunku infekcji koronawirusem. Wykonywany jest w specjalnych punktach wymazowych i jest oficjalnie rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia. Test PCR wykrywa dwie sekwencje genetyczne wirusa w materiale pobranym z górnych lub dolnych dróg oddechowych. Materiałem więc w przypadku testu PCR może być wymaz, wydzielona z nosogardzieli, ale również plwocina. Test RT-PCR na COVID-19 należy wykonać niezwłocznie po podejrzeniu infekcji np. po wystąpieniu charakterystycznych objawów, bądź po kontakcie z osobą zarażoną.
Planując wykonanie testu RT-PCR w punkcie wymazowym najlepiej być na czczo lub kilka godzin po ostatnim posiłku. W tym czasie nie wolno również myć zębów, żuć gumy, stosować tabletek do ssania czy płukać jamy ustnej. Warto również powstrzymać się od wydmuchiwania nosa i palenia papierosów. Jeśli stosujemy protezę zębową, należy ją wyjąć przed badaniem.
Test RT-LAMP jest badaniem bardzo zbliżonym do testu PCR, ale jego zaletą jest znacznie krótszy czas, który upływa między pobraniem próbki, a uzyskaniem wyniku. Test RT-LAMP wykrywa jedną sekwencję genetyczną koronawirusa, ale jest również rekomendowany przez WHO, Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego jako wiarygodną metodą diagnostyczną w kierunku infekcji SARS-CoV2.
Test antygenowy w kierunku infekcji SARS-CoV2 jest testem, który wykrywa obecność antygenu wirusa w materiale pobranym z nosogardzieli.
! | Test antygenowy najlepiej wykonać 2 tygodnie po wystąpieniu pierwszych objawów koronawirusa lub po kontakcie z osobą zarażoną. Test antygenowy przeprowadzany w punkcie wymazowym jest rekomendowany przez WHO, MZ i GIS, jako kryterium diagnostyczne zakażenia koronawirusem. |
Przygotowanie do wykonania testu antygenowego na koronawirusa nie różni się od działań, jakie musimy podjąć przed wykonaniem testu PCR.
Obecnie w sprzedaży w aptekach możemy spotkać testy na koronawirusa antygenowe na COVId-19 różnych firm. Są to testy płytkowe, do samodzielnego wykonania w domu. Producenci zapewniają o wysokiej czułości i wiarygodności tych testów. Testy te nie są rekomendowane przez światowe instytucje ochrony zdrowia, ale nie oznacza to, że są zupełnie zbędne. Obok sprzętów medycznych i gadżetów prozdrowotnych powinny znaleźć się w apteczce domowej.
Testy antygenowe na koronawirusa, które możemy nabyć w aptece, jeśli są wykonane zgodnie ze sztuką, w odpowiednio przygotowanych warunkach mogą nieść pewną wartość diagnostyczną. Istotne jest to, że bez względu na wynik testu wykonywanego w domu samodzielnie należy go potwierdzić w oficjalnym Punkcie Wymazowym.
Niektóre firmy zajmujące się diagnostyką medyczną w swoim portfolio badań mają testy serologiczne na przeciwciała anty-SARS. Badania te nie służą do potwierdzania bieżącej infekcji, ale informują o możliwości jej przebycia. Testy serologiczne pozwalają również ocenić ilościowo obecność przeciwciał anty-SARS po zaszczepieniu.
W sytuacji, gdy chcemy się dowiedzieć, czy przeszliśmy infekcje koronawirusem, test na przeciwciała powinniśmy wykonać minimum 2-3 tygodnie po wystąpieniu pierwszych objawów. Jeśli zależy nam na ocenie ilości przeciwciał po szczepieniu, powinniśmy wykonać test nie wcześniej niż 1-2 tygodnie po drugiej dawce szczepionki (w przypadku szczepienia preparatem dwudawkowym.)