
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Diabetologia jako gałąź medycyny przeżywa w dzisiejszych czasach burzliwy rozwój. Spowodowane jest to nieustannie wzrastającą liczbą osób ze zdiagnozowaną cukrzycą. Wiele powiedziano już na temat leczenia i właściwego stylu życia świadomej osoby z cukrzycą, ale temat wyrównywania niedoborów żywieniowych w tej grupie nadal jest niepopularny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obecnie szacuje się, że za kilkadziesiąt lat, na cukrzycę będzie chorować nawet 640 milionów osób na całym świecie. Do tej liczby należy również dodać spory odsetek osób z niezdiagnozowanymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Biorąc pod uwagę, że diabetycy są bardziej narażeni na cięższy przebieg infekcji SARS-CoV2 oraz większe prawdopodobieństwo powikłań warto wiedzieć, na jakie niedobory żywieniowe są narażone są te osoby.
Cynk jest bardzo istotnym pierwiastkiem w naszym ustroju. Bierze udział w wielu przemianach metabolicznych i wspiera pracę układu immunologicznego. Co ciekawe jony cynku wchodzą w skład insuliny, więc jego odpowiedni poziom w organizmie zapewnia stabilność cząsteczki insuliny w organizmie. Komórki trzustki biorące udział w syntezie insuliny są znacznie bardziej wysycone cynkiem od reszty komórek ludzkich.
To, że osoby z cukrzycą mają znacznie niższe stężenie cynku w swoich komórkach, nie podlega wątpliwości. Dlatego też odpowiednia podaż cynku jest ważna z punktu widzenia kontrolowania choroby. Jony cynku dodatkowo wpływają pozytywnie na normalizację profilu lipidowego, co jest istotne dla osób, które oprócz problemów z cukrem mają nieprawidłowe wyniki cholesterolu. Nie sposób nie wspomnieć o właściwościach antyoksydacyjnych cynku, które mogą okazać się pomocne w hamowaniu długofalowych powikłań cukrzycy.
Z powodu diety eliminacyjnej wyłączającej spożycie cukrów prostych, a tym samym większości owoców, istnieje ryzyko rozwoju niedoboru witaminy C - silnego antyoksydantu. Jak wiadomo w cukrzycy zaburzone są niemal wszystkie procesy antyoksydacyjne. To dlatego diabetycy cierpią na tak wiele powikłań - problem gojenia się ran, stopa cukrzycowa. Z tego powodu u osób z cukrzycą wskazana jest odpowiednia suplementacja kwasu L-askorbinowego, która przywróci odpowiednią równowagę antyoksydacyjną.
Osoby z cukrzycą typu 2 obarczone dodatkowo pełnym zespołem metabolicznym (nadciśnienie, wysoki poziom trójglicerydów itp.) mają zazwyczaj bardzo niski poziom witaminy D3 we krwi oraz narastający problem zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Diabetykom często dokuczają biegunki, zaparcia oraz nietrzymanie stolca. Mają również problem z przerostem bakterii w jelicie cienkim. Co więcej, pojawiają się doniesienia, że określony skład mikroflory jelitowej może mieć wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 1 u dzieci.
Obecnie mocno promuje się diety ketogeniczne, których rzekomym celem jest "wyleczenie" cukrzycy. Uwzględniają posiłki bogate w tłuszcze i pozbawione węglowodanów. Niestety żaden diabetolog nie jest zwolennikiem tak restrykcyjnej diety przez dłuższy czas, nawet przez osobę zdrową.