
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Narodziny dziecka są wydarzeniem niemalże magicznym, podczas którego mama i dziecko doświadczają nieprawdopodobnych emocji. Radość z narodzin nowego członka rodziny, przeplata się z lęk przed bólem porodowym oraz obawą o przyszłość i zdrowie nowonarodzonego dziecka. Okres tuż przed porodem to czas kiedy wiele kobiet zadaje sobie sama pytanie - rodzić fizjologicznie czy przez cesarskie cięcie?
Z tego artykułu dowiesz się: |
Wiemy doskonale, że nikt nie w stanie przewidzieć okoliczności porodu i nie ma sensu snuć dalekosiężnych planów, gdyż okoliczności mogą szybko je zweryfikować. Mimo to warto przed odwiedzeniem sali porodowej wiedzieć jakie są zalety porodu fizjologicznego, czym różni się poród fizjologiczny od porodu drogami natury? I jakie konsekwencje zdrowotne niesie każda z możliwości rozwiązania ciąży.
Poród fizjologiczny zaczyna się spontanicznymi, fizjologicznymi skurczami macicy. Poród przypada zazwyczaj między 37. a 42. tygodniem ciąży i zazwyczaj jest tak, że zarówno rodząca mama, jak również noworodek są w dobrym stanie. Poród fizjologiczny odbywa się bez jakichkolwiek interwencji medycznych – takich jak prowokowanie skurczy macicy za pomocą oksytocyny, zastosowanie silnego znieczulenia czy użycie vacuum. Poród fizjologiczny przebiega zgodnie z rytmem dyktowanym przez endogenne hormony i endorfiny. Każda interwencja personelu medycznego w poród fizjologiczny zmienia go w poród "drogami natury", pomimo tego, że dziecko przechodzi przez kanał rodny. Co więc sprawia że poród fizjologiczny, bez interwencji medycznej oraz niepotrzebnych interwencji jest tak ważny dla zdrowia matki i dziecka?
Noworodek przeciskając się przez kanał rodny swojej marki usuwa ze swoich płuc płyn owodniowy, dzięki czemu stopniowo pęcherzyki płucne otwierają się i napełniają powietrzem. Przy cesarce płyn owodniowy nie jest usuwany spontanicznie, a ono samo nie jest niepoprzedzone wydzielaniem hormonów co może (ale nie musi!) mieć związek z problemami oddechowymi, z astmą włącznie. Przechodząc przez drogi rodne nowonarodzone dziecko ma ponadto styczność z florą fizjologiczną jego mamy. Zapewnia to kolonizację jelit matczyną mikroflorą. Skład mikroflory jelit dzieci urodzonych fizjologicznie lub drogami natury różni się znacznie od tych urodzonych przez cesarskie cięcie. U dzieci urodzonych przez CC niekiedy niekiedy z pomocą przychodzą doustne probiotyki.
! | O ile w przypadku porodu fizjologicznego w mikroflorze dziecka wyizolowano matczyne szczepy, w przypadku dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie w składzie pojawiały się szczepy flory przejściowej, a nawet bakterie szpitalne. |
W przypadku porodu odbywającego się przez kanał rodny dziecku jest stymulowane, a jego czucie głębokie pobudzane. Sprawia to, że dziecko ma odpowiednie napięcie mięśniowe, lepszą orientację przestrzenną oraz dobrą synchronizację zmysłów. Dzieci, które przyszyły na świat przez cesarskie cięcie mogą być niedostymulowane, co może stawarzać w przyszłości problemy z integracją sensoryczną.
Wytwarzanie pokarmu przez kobietę jest regulowane hormonalnie za pomocą odruchu prolaktynowego oraz oksytocynowego. W przypadku cesarskiego cięcia odruchy te są często zaburzone. Dzieje się tak, gdyż maluch po cesarce jest przystawiany po raz pierwszy do piersi nawet kilka godzin później niż w przypadku porodu fizjologicznego. Również pojawienie się siary jest odwleczone w czasie, a na skutek podawania leków podczas cesarski zaburzony może zostać odruch ssania.
Osobnym tematem jest szybkość rekonwalescencji po każdym z rodzajów porodu. Warto pamiętać, że "cesarka" jest de facto dosyć poważnym zabiegiem operacyjnym, który może być obarczony ryzykiem powikłań. Może wdać się infekcja rany albo mogą pojawić się zrosty w tkankach macicy, które z czasem mogą być powodem uporczywych i przewlekłych bólów, również podczas stosunku płciowego. Macica po cesarskim cięciu znacznie wolniej się regeneruje, a okres połogu wydłuża się. Otwarcie mówi się, że noworodki urodzone przez "cesarkę" dłużej zostają w szpitalu i nieco dłużej adaptują się do życia. Pojawia się też u nich większe ryzyko alergii.
Warto wiedzieć jednak, że każde narodziny bez względu na rodzaj porodu są tak samo ważne i piękne. Przecież cesarskie cięcie jest czasami jedyną możliwością przyjścia na świat dziecka, zwłaszcza w obliczu zagrożenia życia i zdrowia matki i dziecka. Szkodliwą praktyką jest jednak wykonywanie ciecia cesarskiego "ma życzenie". Często decyzja zapada pod wpływem stresu i lęku przed bólem. Dlatego na tym polu niezwykle ważna jest wartościowa edukacja, zwłaszcza, że wiele historii w sieci rodzących mam jest wyolbrzymiona.