
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Wśród wielu ludzi ceniących sobie ekologiczny styl życia olejek z drzewa herbacianego jest bardzo popularnym surowcem. Wykorzystuje się go jako alternatywę dla syntetycznych konserwantów, składnik ekologicznych kosmetyków oraz bezpieczny i skuteczny środek antyseptyczny. Czy poza pewną modą za olejkiem z drzewa herbacianego stoją wyniki wiarygodnych badań?
Z tego artykułu dowiesz się: |
Olejek z drzewa herbacianego (ang. Tea Tree Oil, TTO) jest olejkiem izolowanym z liści i pędów drzewa herbacianego (Melaleuca alterniflolia), które naturalnie rośnie w Australii oraz Nowej Zelandii. Nazwa "drzewo herbaciane" zostało poraz pierwszy użyte przez znanego podróżnika J.Cooka, który w czasie swoich wypraw raczył się naparem właśnie z jego liści. Co ciekawe napar z pędów i liści drzewa herbacianego był powszechnym antidotum na epidemię szkorbutu. Rdzenni mieszkańcy Oceanii wykorzystywali od dawna drzewo herbacianego do odkażania ran. Rośliny z których pozyskiwany jest olejek są uprawiane na specjalnych plantacjach. Zebrane gałązki i pędy poddaje się później destylacji z parą wodną, a końcowym produktem tego procesu są lotne metabolity olejku z drzewa herbacianego.
Olejek z drzewa herbacianego (TTO) jest ciemną, nierozpuszczalną w wodzie cieczą o charakterystycznym, intensywnym, drażniącym zapachu nawiązującym do terpentyny. W skład olejku wchodzi kilkadziesiąt różnych związków, a prym wiodą takie substancje jak 1,8-cyneol, alfa-terpinen, limonen, p-cymen i terpinien-4-ol. Zawartość poszczególnych składników zależy pory zbioru, położenia geograficznego plantacji oraz warunków uprawy. Za kojarzoną z drzewem aktywność przeciwdrobnoustrojową odpowiada przede wszystkim terpinen-4-ol, którego stężenie w dobrej jakości olejku powinien wynosić 30% oraz 1,8-cyneol (zawartość minimum 15%).
Olejek z drzewa herbacianego wykorzystuje się w kosmetyce jako naturalny konserwant, składnik ekologicznej chemii gospodarczej oraz włókiennictwie. Dzięki olejkowi receptury dermosmetyków do ciała pozbawione są sztucznych konserwantów. Olejek z łatwością pokonuje warstwę rogową skóry sprawia, dzięki czemu jest częstym składnikiem dermokosmetyków do cery trądzikowej, skóry stóp oraz naturalnych past do zębów.
! | Co ciekawe w Australii i Oceanii olejek z drzewa herbacianego jest bardzo popularnym środkiem odkażającym stosowanym do odkażania powierzchni. |
Olejek z drzewa herbacianego wykorzystuje się również w ziołolecznictwie i aromaterapii - głównie dzięki właściwościom bakterio-, wiruso- i grzybobójczym. Olejek stosuje się zwykle w leczeniu przewlekłego zapalenia nosa i zatok najczęściej w postaci kropli do nosa. By je sporządzić należy dodać 1-2 krople olejku do 10ml soli fizjologicznej. przygotowane krople z olejkiem należy rozpylać do każdego otworu nosowego 2-3 razy dziennie. Krople działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz przywracają fizjologiczny tor oddechowy poprzez udrożnienie przewodów nosowych.
Badania kliniczne wskazują, że olejek z drzewa herbacianego jest szczególnie aktywny wobec ziarenkowców, pałeczek Gramm+ i Gramujemnych - tlenowych i beztlenowych, niektórych dermatofitów, drożdżaków i grzybów pleśniowych. Ogromną zaletą olejku z drzewa herbacianego jest stosunkowo niska wartość MIC, czyli najmniejsze stężenie środka bakteriobójczego wyrażone w mg/l, które jest w stanie hamować wzrost drobnoustrojów. Niska wartość MIC w przypadku olejku z drzewa herbacianego pozwala na wykorzystanie niewielkiej jego ilość w leczeniu schorzeń, gdzie aktywność przeciwdrobnoustrojowa jest szczególnie ważna. Olejek z drzewa herbacianego może być więc elementem terapii skojarzonej z tradycyjnymi antybiotykami. W kontekście narastającej lekooporności wielu patogenów, wykorzystanie naturalnych właściwości antyseptycznych olejku z drzewa herbacianego wydaje się bardzo pożądane,