
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Magnez i potas uchodzą za jedne z najważniejszych biopierwiastków, których potrzebuje na co dzień nasz organizm. Biorą udział w wielu ważnych dla zdrowia procesach, a ich zbyt mała ilość w organizmie niesie za sobą przykre konsekwencje zdrowotne.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Mało higieniczny styl życia, stosowanie przewlekle niektórych leków oraz słabo zbilansowana dieta obfita w wysokoprzetworzone produkty sprawia, że coraz więcej osób narzeka na objawy niedoboru elektrolitów. Tymczasem na odpowiednią podaż elektrolitów powinni zwrócić uwagę osoby po przebytych zawałach, udarach niedokrwiennych i incydentach sercowo-naczyniowych. W tej grupie bowiem niedobór elektrolitów może być szczególnie niebezpieczny. Wielu ludzi przyjmuje tabletki z magnezem, zapominając w ogóle o suplementach diety z potasem. Tymczasem odgrywa on bardzo istotną rolę w organizmie.
Jon potasu jest najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym, którego można spotkać w komórkach, we krwi, w limfie czy w przestrzeniach międzykomórkowych. Potas bierze udział w większości reakcji enzymatycznych i syntezie niemal wszystkich białek. Razem z sodem i chlorkami tworzy równowagę wodno-elektrolitową oraz reguluje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Dodatnio naładowane jony potasowe przechodząc przez specjalne kanały błonowe biorą udział w skurczu naczyń krwionośnych, regulując w ten sposób ciśnienie krwi.
Coraz odważniej mówi się, że upośledzone działanie kanałów potasowych może być bezpośrednią przyczyną wielu chorób – nadciśnienia, cukrzycy czy miażdżycy. O tym jaką rolę pełnią kanały potasowe w ciele człowieka świadczy fakt, że współczesna medycyna wykorzystuje w terapii wiele leków wpływających na kanały jonowe i przepływ jonów potasowych. Tak działają na przykład przeciwcukrzycowe glibenklamid i glimepirid, przeciwarytmiczy amiodaron i sotalol oraz leki przeciwdrgawkowe. Osoby stosujące powyższe leki powinny skonsultować z lekarzem dodatkowe stosowanie potasu w postaci suplementu diety.
Nie bez powodu więc coraz mocniej zwraca się uwagę na podaż potasu w diecie. Wahania poziomu potasu mogą być groźne dla zdrowia prowadząc patologicznego niedoboru (hipokaliemii) lub nadmiaru potasu (hiperkaliemia). Oba stany stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Hipokaliemia jest związana zazwyczaj ze zbyt małym dostarczaniem potasu z pożywieniem, stosowaniem leków moczopędnych (furosemidu, hydrochlorotiazydu), przeczyszczających (naparów z liścia senesu, bisakodylu i makrogoli), albo uporczywą biegunką. Niedobór potasu najpierw objawia się prozaicznym zmęczeniem, znużeniem oraz osłabieniem siły mięśni. Długo utrzymująca się hipokaliemia może uszkadzać nerki, gdyż filtrują one uwolnioną z uszkodzonych włókien mięśniowych mioglobinę. Z czasem mogą dojść do tego zaburzenia rytmu.
Nadmiar potasu (hiperkaliemia) również jest groźnym stanem i pojawia się najczęściej u osób stosujących na co dzień niektóreh leki – diuretyki oszczędzające potas (spironolakton), niesteroidowe leki przeciwzapalne, B-blokery (bisoprolol, metoprolol) oraz powszechne w leczeniu nadciśnienia inhibitory konwertazy angiotensyny (ramipril, enalapril, perindopril). To dlatego osoby z tej grupy powinny regularnie badać poziom elektrolitów, a w przypadku hiperkaliemii ograniczyć pod okiem lekarza spożycie potasu, odstawić suplementy diety. Nadmiar jonów potasu sprzyja również kwasicy metabolicznej, która prowadzi do osłabienia siły mięśni.
! | UWAGA! Pod żadnym pozorem nie odstawiaj samodzielnie leków. Decyzję o modyfikacji leczenia, bądź odstawieniu leków podejmuje lekarz w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych i przeprowadzony wywiad. Artykuł ma na celu zasygnalizowanie problemu i zachęcenie do regularnego badania się i konsultacji lekarskich. |
Magnez obok potasu jest biopierwiastkiem, który tworzy hydroksyapatyt, ma swój udział w mineralizacji kości, oraz wpływa na wzrost ich gęstości. Podobnie jak potas warunkuje odpowiednią pobudliwość komórek nerwowych i mięśniowych, a ponadto bierze udział w wydzielaniu neuroprzekaźników. Wpływa na rytm około dobowy, zapobiega niedotlenieniu i niedokrwieniu mięśnia sercowego. Magnez można również uznać za czynniki przeciwzakrzepowy. Jony magnezu wchodzą w skład kilkuset różnych enzymów, które biorą udział w reakcjach energetycznych i immunologicznych organizmu człowieka.
Niedobory magnezu powodują zazwyczaj nadpobudliwość, zaburzenia snu, zmęczenie, drgawki, nudności, wymioty, biegunkę oraz osteomalację. Zbyt mała podaż magnezu jest częstą przyczyną poronień, przedwczesnych urodzeń i stanu przedrzucawkowego. Dlatego tak ważny jest magnez dla kobiet w ciąży. Zazwyczaj niedobory magnezu wynikają ze zbyt małego dostarczania magnezy z dietą stosowaniem niektórych leków, chorobami nerek, chorobami przewodu pokarmowego oraz zaburzeniami hormonalnymi. Niedobór magnezu może prowadzić do zaburzeń rytmu pracy serca, a badacze stoją na stanowisku, że długo utrzymujący się niedobór magnezu może być powodem miażdżycy tętnic i zmian zakrzepowych. Pomimo bezsprzecznych zalet suplementacji magnezu i potasu nie powinniśmy sami podejmować decyzji o jej rozpoczęciu, wyłącznie w oparciu o przekaz reklamowy. Warto pamiętać, że stosowanie preparatów magnezowych jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek Tylko i wyłącznie wyniki badań laboratoryjnych oraz ocena lekarza lub farmaceuty mogą stanowić przesłankę do wdrożenia leczenia niedoborów.