
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Kolagen jest powszechnie stosowanym surowcem w kosmetologii i medycynie estetycznej. Jest najczęściej składnikiem dermokosmetyków, ale również wypełniaczy estetycznych. Kolagen ze względu na dobrą biodegradowalność wykazuje korzystne efekty dla wyglądy skóry przez 3-9 miesięcy.
Kolagen jest powszechnie stosowanym surowcem w kosmetologii i medycynie estetycznej. Jest najczęściej składnikiem dermokosmetyków, ale również wypełniaczy estetycznych. Kolagen ze względu na dobrą biodegradowalność wykazuje korzystne efekty dla wyglądy skóry przez 3-9 miesięcy.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Kolagen jest naturalnym, polimerowym białkiem, które wypełnia macierz pozakomórkową i stanowi podporę dla tkanek u ssaków. Mało kto wie, że kolagen stanowi nawet 70% suchej masy skóry. Jest bardzo wytrzymałym białkiem, które znaleźć można w największej ilości w kościach, chrząstkach oraz ścięgnach. Kolagen nadaje tym strukturom trwałość i odporność.
U osoby dorosłej w całkowitej puli kolagenu dominuje kolagen typ I, który występuje w skórze, a 10-15% stanowi kolagen typu III. Kolagen po 25 roku życia zaczyna być mniej produkowany, a utrata wody w komórkach pozbawia włókna kolagenowe ochrony. Z czasem ulega on degradacji, traci wspomniane zdolności, a następstwem zmniejszenia stężenia kolagenu jest utrata elastyczności skóry, pojawiające się zmarszczki oraz bruzdy. Dzieje się również tak, gdyż promieniowanie UV oraz wolne rodniki nasilają wydzielanie kolagenazy - enzymu degradującego kolagen. Często jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest samodzielna suplementacja kolagenu albo iniekcje produktami kolagenowymi.
Kolagen na skórę stosuje się w terapii głębszych bruzd, zmarszczek, „kurzych łapek, modelowania ust oraz leczenia blizn. Często kolagen na skórę stosuje się w połączeniu z kwasem hialuronowym. Kolagen bierze także udział w procesie gojenia się i regeneracji tkanek, w tym skóry. Niestety komórki naskórka w sytuacji dużego zranienia rozpoczynają produkcję kolagenu typu III, który jest mniej elastyczny od kolagenu pierwotnie występującego w skórze.
! | Tworzenie nowych włókien kolagenowych w skórze zależy od dostarczania białka. to między innymi dlatego dlatego osoby niedożywione mają niemal zawsze problemy estetyczne, dermatologiczne i szybciej u nich pojawiają się zmarszczki. |
W jednym z badań z wykorzystaniem podwójnie ślepej próby przez 12 tygodni podawano suplement diety z kolagenem 106 zdrowym kobietom w wieku od 40 do 65 lat. Po zakończeniu badania okazało się, że skóra kobiet uległa poprawie już po 28 dniach stosowania, a gęstość kolagenu wzrosła o 9%.
Kolagen jest naturalną substancją, którą każdego dnia dostarczamy z pożywieniem. Dużo kolagenu znajdziemy w podrobach, mięsie oraz rybach. Dzięki kolagenowi nasza skóra staje się gładka, napięta i pozbawiona różnych niedoskonałości. Można również rozważyć dodatkową suplementację kolagenu, ale należy mieć na uwadze, że niektóre formy kolagenu, mają czasem bardzo kiepską przyswajalność. Dużo lepszym wyborem jest postać zhydrolizowaną, która oprócz pozytywnego wpływu na skórę może być stosowana w uzupełnianiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów oraz osteoporozy. Jeśli chcemy spotęgować działanie kolagenu na skórę powinniśmy również stosować argininę i krzem. Są one bowiem substratami produkcji włókien kolagenowych. Argininę znajdziemy w mięsie drobiowym, rybach, orzechach, płatkach owsianych, soi oraz słoneczniku, a krzem między innymi w zielu skrzypu polnego.
Kolagen ulega hydrolizie do Peptydów kolagenowych, które składają się proliny (Pro), glicyny (Gly) oraz hydroksyproliny (Hyp). Zhydrolizowany kolagen jest uznany za bezpieczny przez europejskie i światowe agencje żywności i leków.