
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Naukowcy stale starają się odpowiedzieć na pytanie co wpływa na starzenie się komórek oraz proces nowotworzenia. Dużą rolę w tym zakresie pełnią antyoksydanty, a jednym z nich jest koenzym Q10. Kto powinien go więc suplementować i dlaczego jest tak istotny dla naszego zdrowia?
Z tego artykułu dowiesz się: |
Ubichinon (koenzym Q10) swoją budową przypomina witaminy A, E i K. Podobnie jak w przypadku kolagenu koenzym Q10 można znaleźć we wszystkich komórkach ludzkich, zwierzęcych, a nawet w niektórych roślinnych. Koenzym Q10 bierze udział w produkcji związków fosforowych dostarczających energii komórkom. Potrafimy samodzielnie wytworzyć wystarczającą ilość koenzymu Q10. Koenzym powstaje z tyrozyny i kwasów tłuszczowych, a do całego procesu niezbędne są witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Endogenna synteza koenzymu przyspiesza pod wpływem zimna, intensywnego wysiłku fizycznego albo w wyniku stresu oksydacyjnego komórek. Mniej więcej do 20. roku życia synteza wewnątrz ustroju w zupełności pokrywa nasze potrzeby, ale wraz z wiekiem jego produkcji wyhamowuje.
Niedobór koenzymu Q10 może wynikać niedostatecznego dostarczania go z dietą lub też substratów do jego produkcji. Niedobory koenzymu Q10 dotyczą zwykle osób starszych, mogą pojawiać się przy zatruciach albo niektórych infekcjach, pod wpływem promieniowania jonizującego albo u osób niedożywionych. Syntezę koenzymu mogą również hamować przewlekle stosowane leki – przeciwnowotworowe, rozrzedzające wydzielinę w oskrzelach oraz statyny. W przypadku statyn blokowany jest enzym, który oprócz syntezy cholesterolu bierze udział w syntezie koenzymu Q10. Stosowanie statyn może prowadzić do zmniejszenia stężenia Q10 w tkankach nawet o połowę. W przypadku niedoborów koenzymu Q10 najbardziej dostaje się układowi sercowo-naczyniowemu. Co ciekawe u 3 z 4 osób z zaburzeniami pracy serca, zaobserwowano niedobory koenzymu Q10 w mięśniu sercowym. Również cukrzyca i miażdżyca sprzyjają niedoborom koenzymu.
Ubytek koenzymu Q10 w mięśniach objawia się przewlekłym bólem mięśni. Ból ten jest wywołany uszkodzeniem włókien mięśniowych. Niedobór koenzymu Q10 może prowadzić do niewydolności nerek, gdyż rozpadające się komórki mięśniowe są filtrowane przez nerki, co bardzo je obciąża.
Koenzym Q10 odpowiada w naszym organizmie za zwalczanie wolnych rodników, które gromadzą się na skutek stresu, nieracjonalnego opalania, ubogiej diety oraz zanieczyszczenia środowiska. Wolne rodniki nasilają procesy utleniania i uszkadzają wiele związków w organizmie. Koenzym Q10 natomiast chroni komórki przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Chroni również inne przeciwutleniacze w tym - witaminę E
Badania potwierdziły również, że koenzym Q10 podnosi również odporność, wpływa na poprawę stanu klinicznego chorych z chorobą niedokrwienną serca, zwłaszcza po przebytym zawale serca i przy nadciśnieniu. Podawanie koenzymu pacjentom z migreną zmniejsza ilość napadów migrenowych.
! | Podawanie CoQ10 mężczyznom z kolei poprawia jakość spermy oraz poprawia ruchliwość plemników. |
Dzięki swojej aktywności immunostymującej koenzym Q10 do ssania znalazł zastosowanie w stomatologii. W przebiegu chorób przyzębia koenzym Q10 zmniejsza ilość płynu w tzw. "kieszonkach", zmniejsza stany zapalne jamy ustnej oraz hamuje krwawienie. Stosowanie koenzymu wpływa również na lepsze osadzenie zęba w zębodole. Koenzym Q10 w kosmetyce Koenzym ze względu na właściwości przeciwstarzeniowe poprawia mechanizmy naprawcze i regeneracyjne skóry. Ze względu na niewielką masę molową i wielkość cząsteczki łatwo przenika do komórek skóry. Dzięki temu jest częstym składnikiem kremów przeciwstarzeniowych do cery dojrzałej.
Jaki koenzym Q10 wybrać? Najlepszym, naturalnym źródłem koenzymu Q10 jest mięso wołowe, drób i ryby. Dieta bilansuje jedynie 3-5mg koenzymu Q10, dlatego warto suplementować również substraty potrzebne do jego biosyntezy. Specjaliści ustalili, że dobowa dawka dla koenzymu Q10 w wyrównywaniu niedoborów wynosi 60 mg. Koenzymu Q10 powinny zażywać osoby stosujące statyny. Suplementy diety zawierają zwykle 30 lub 60 mg CoQ10 w jednej kapsułce. Niestety sproszkowany i stabletkowany koenzym jest kiepsko przyswajalny. Przyswajalność tą poprawia użycie olejowego nośnika, albo przyjęcie koenzymu z posiłkiem bogatym w lecytynę, pieprz czarny albo pieprz cayenne. &nbs