
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Magnez obok potasu jest kluczowym składnikiem mineralnym w organizmie człowieka. Odpowiada za przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i skurcz mięśni poprzecznie prążkowanych.Wpływa ponadto na pobudliwość mięśni gładkich m.in mięśni macicy.
To dlatego jedna z jego soli - siarczan magnezu używa się w położnictwie jako lek tokolityczny, czyli hamujący czynność skurczową macicy. Sprawdzanie poziomu magnezu w ciąży jest o tyle istotne, że w skrajnych przypadkach głębokiego niedoboru może dojść do przedwczesnego porodu.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Magnez wpływa również na odpowiednią pracę mięśnia sercowego. Dodatnio naładowane jony potasowe migrując przez specjalne kanały błonowe biorą udział w skurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych, regulując w ten sposób ciśnienie krwi.
Wodny roztwór elektrolitów w organizmie nazywany jest "milczącym składnikiem odżywczym". Doskonale określa to jego rolę w organizmie.
! | Elektrolity razem z wodą wypełniają komórki, przestrzenie międzykomórkowe, naczynia krwionośne, a także są składową płynu mózgowo-rdzeniowego, płynu wypełniającego komory oka, płynów surowiczych w opłucnej i worku osierdziowym oraz płynu soków trawiennych. |
Dzięki ich obecności utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie osmotyczne, które jest optymalnym środowiskiem dla reakcji metabolicznych.
Zbyt małe dostarczanie magnezu w stosunku do dziennego zapotrzebowania uwalnia go z mięśni. W efekcie pojawiają się dokuczliwe skurcze kończyn dolnych, drobne drżenia i osłabienie siły mięśni. Nieprzyjemne skurcze co prawda mijają, ale mogą trwać nawet do kilkunastu minut! Skurczom najczęściej ulegają podudzia, uda, łydki, stopy, ręce, oraz brzuch.
Do mimowolnego skurczu mięśni prowadzi utrata kontroli nerwowo-mięśniowej, odwodnienie, niedobór elektrolitów oraz przemęczenie mięśni. Duży wysiłek psychofizyczny oraz silny stres upośledzają kontrolę mięśniową, co jeszcze bardziej powoduje ubytek wody i elektrolitów Koło się zamyka.
Pojawiają się również hipotezy, że kurcze powstają na skutek intensywnej aktywności nerwowo-mięśniowa i niedotlenienia mięśni. Nie do podważenia jest również rola magnezu w tym procesie. Większość jego puli znajduje się bowiem w mięśniach, gdzie warunkuje odpowiednie przewodnictwo nerwowe oraz ciśnienie krwi, które zapewnia odpowiednie zaopatrzenie mięśni w tlen i glukozę. Kurcze to nie tylko nieprzyjemny objaw, ale również ważny sygnał mówiący nam o niedoborze magnezu. Jeśli go zbagatelizujemy możemy się narazić na znacznie poważniejsze konsekwencje - tężyczkę, zaburzenia rytmu serca lęk czy depresję.
Preparaty na skurcze zawierają najczęściej w składzie magnez, witaminę B6 oraz potas. Czasami można spotkać produkty wzbogacone w kompleks witamin B. Takie produkty zalecane są zwłaszcza osobom stosujących przewlekle diuretyki pętlowe (furosemid, hydrochlorotiazyd), leki przeczyszczające (napar z liścia senesu, bisakodyl i makrogol, a także cierpiący na długotrwałą biegunkę. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie leki moczopędne eliminują z organizmu potas. Spironolakton i eplerenon, należą do tzw. "diuretyków oszczędzających potas", a więc kumulują potas w organizmie. U osób je stosujących zaleca się ostrożność w stosowaniu tych leków z innymi lekami "zatrzymującymi" potas oraz nadprogramowej suplementacji potasu czy podaży z diety. Nagromadzenie potasu powoduje hiperkaliemię, a potem kwasicę metaboliczną, zmiany w w EKG i pogorszenie wydolności mięśni.