
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Gorączka choć należy do bardzo powszechnych objawów w chorobach infekcyjnych, to często budzi w nas niepokój. O ile u chorującego dziecka w wieku przedszkolnym częsta gorączka nie powinna nikogo dziwić, o tyle nawracająca podwyższona temperatura ciała u seniora wymaga odpowiedniej diagnostyki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gorączka podobnie jak wszystkie zjawiska fizjologiczne ma swoją określoną rolę. W dużym uproszczeniu jest najprostszą formą obrony organizmu przed patogenami. Większość wirusów i bakterii nie przeżywa w podwyższonej temperaturze. Dzięki niej nasz organizm z większością infekcji potrafi poradzić sobie sam. Choć objawy towarzyszące gorączce nie należą do przyjemnych, to warto docenić jej ważną rolę diagnostyczną. Gorączka bowiem jest sygnałem, że organizm walczy z infekcją.
Objawami towarzyszącymi gorączce są:
Wymienione objawy służą temu, by w jak największym stopniu, zatrzymać utratę ciepła na zewnątrz. Niekiedy jednak gorączka wymyka się spod kontroli, a temperatura ciała przekracza 40-41°C. To niebezpieczny stan, bo przy takiej gorączce może dochodzić do denaturacji białek i nieodwracalnych uszkodzeń neuronów w mózgu.
U seniorów, tak jak w innych kategoriach wiekowych gorączka zazwyczaj jest objawem prozaicznego przeziębienia. Może jednak zwiastować również poważniejsze schorzenia charakterystyczne dla osób starszych. I tak gorączka u seniora może być jednym z objawów przeziębienia, grypy, COVID. Zwłaszcza, gdy towarzyszy jej duszność oraz utrata smaku i powonienia.
Wiele osób starszych choruje na choroby autoimmunologiczne. I to one mogą również być przyczyną podwyższonej temperatury ciała. Dzieje się tak, gdyż w trakcie ich przebiegu układ immunologiczny jest stale aktywowany do pracy.
! | W chorobie Hashimoto, RZS (reumatoidalnym zapaleniu stawów) oraz chorobie Leśniowskiego-Crohna organizm seniora reaguje na autoantygeny. Często pierwszą reakcją jest właśnie gorączka. |
Jeśli więc senior narzeka na dłużej występująca gorączka to może być to pierwszy z objawów choroby autoimmunologicznej.
Niestety nawracająca gorączka u seniora może zwiastować proces nowotworowy. Może świadczyć zarówno o początku choroby, przerzutach, ale może być również następstwem leczenia onkologicznego. Gorączka może się pojawić w przebiegu każdego rodzaju nowotworu, ale najczęściej występuje podczas chorób układu chłonnego i krwiotwórczego.
Przeciętny polski senior przyjmuje codziennie od kilku do kilkunastu różnych leków. Część z nich ma zdolność wywołania gorączki. Jest to tzw. gorączka polekowa, która obserwowana jest u osób będących alergikami.Czasami gorączka jest efektem nagłego odstawienia leków po zakończeniu leczenia. Objawy odstawienne w postaci gorączek dają uspokajające i nasenne benzodiazepiny oraz przeciwbólowe opioidy.
Gdy temperatura ciała mieści się w granicach stanu podgorączkowego, osoba starsza nie powinna jej zbijać. Jak wspomniano w łagodnym przebiegu chorób dróg oddechowych gorączka usprawnia działanie układu immunologicznego. Kiedy objawy gorączki nie są dokuczliwe senior może ją łagodzić domowymi sposobami np. kąpielą w chłodnej wodzie, piciem ziołowych naparów z lipy, czarnego bzu czy owoce dzikiej róży. Herbaty ziołowe działają napotnie, a parujący pot obniża temperaturę ciała, dając słaby efekt przeciwgorączkowy. \
Wybierając leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe osoba starsza powinna wziąć pod uwagę interakcje z innymi stosowanymi lekami oraz fakt, że ich narządy mające wpływ na losy leku w organizmie (wątroba i nerki) nie działają już tak dobrze. Dlatego senior powinien szukać leków przeciwgorączkowych z dobrym profilem bezpieczeństwa - najlepiej paracetamolu oraz ibuprofenu. Warto nadmienić, że oba leki mogą znajdować się w preparatach o różnych nazwach handlowych lub wchodzić w skład "herbatek na przeziębienie". Nieświadome przyjmowanie tych samych leków pod inną nazwą handlową stwarza ryzyko groźnego przedawkowania. Każdy przypadek leczenia gorączki u seniorów powinien być rozpatrywany indywidualnie. Bo nawet bezpieczny ibuprofen może powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego u osób chorujących na nadciśnienie. Z kolei przedawkowany paracetamol może działać toksycznie na wątrobę, zwłaszcza u osób starszych.