
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Potas i magnez uchodzą za jedne z najbardziej kluczowych pierwiastków w naszym ustroju. Mają swój udział w wielu istotnych dla podtrzymania życia procesach, a ich spadająca podaż może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne.
Potas i magnez uchodzą za jedne z najbardziej kluczowych pierwiastków w naszym ustroju. Mają swój udział w wielu istotnych dla podtrzymania życia procesach, a ich spadająca podaż może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne. Nasz styl życia, długotrwałe stosowanie niektórych leków oraz dieta bogata w wysokoprzetworzoną żywność sprzyja pojawianiu się niedoborów. O suplementację magnezu i potasu powinni zadbać zwłaszcza osoby po przebytym zawale klub udarze mózgu, gdyż ich niedobór może być bardzo niebezpieczny.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Potas jest kationem wewnątrzkomórkowym, którego największe stężenie notuje się w komórkach, we krwi, w limfie oraz przestrzeni międzykomórkowej. Bierze udział w szeregu reakcji enzymatycznych i syntezie różnych związków. razem z chlorem i sodem utrzymuje równowagę wodno-elektrolitową, reguluje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i warunkuje właściwą pracę serca. W farmakoterapii wielu chorób wykorzystuje się leki, które modulując przepływ jonów potasowych wpływają na poziom cukru (glibenklamid, glimepirid), pracę serca (amiodaron, sotalol) lub próg drgawkowy.
Wiadomo już, że istnieje związek między ilością potasu w diecie, a częstotliwością pojawiania się takich chorób jak nadciśnienie tętnicze czy udar mózgu. wahania jego poziomu mogą być istotne u osób z niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną albo zawale. Są oni wrażliwi zarówno na niedobór potasu, jak i jego nadmiar. Niedobór wynika zazwyczaj ze zbyt małej podaży potasu z żywności, stosowania leków moczopędnych i przeczyszczających. Hipokaliemia daje uczucie zmęczenia i osłabienia mięśni. Poważny niedobór potasu może uszkodzić nerki albo zaburzać pracę serca. Z kolei nadmiar potasu (hiperkaliemia) wywołany na przykład stosowaniem leków "oszczędzających potas" , NLPZ czy B-blokerów może w krótkim czasie doprowadzić do objawów kwasicy metabolicznej, zmian w zapisie EKG i osłabienia siły skurczu niektórych mięśni.
Magnez bierze udział w mineralizacji kości i wchodzi w skład hydroksyapatytu, wzmacnia kości i zwiększa ich gęstość. Wycisza nadmierną pobudliwość neuronów, wpływa na wydzielanie neurotransmiterów oraz wpływa na rytm okołodobowy. Magnez wpływa bezpośrednio na układ bodźcotwórczy serca, pośrednio natomiast zmniejsza jego zapotrzebowanie na tlen chroniąc w ten sposób serce przed niedotlenieniem i niedokrwieniem.
! | Co najważniejsze magnez jest konezymem dla kilkuset różnych 300 enzymów, bierze udział w tysiącach różnych reakcjkach energetycznych, immunologicznych, neurochemicznych oraz anabolicznych. Niedobór magnezu może być dlatego przyczyną arytmii, miażdżycy tętnic, zakrzepów, chorób neurodegenracyjnych i depresji. |
Niedobór magnezu i potasu jest często złożony, a objawy myląco niespecyficzne. Dlatego nie wszystkie osoby z chorobami serca powinni na własną rękę suplementować oba biopierwiastki. Tylko badania laboratoryjne oraz konsultacja z lekarzem prowadzącym powinny być sygnałem do wdrożenia leczenia czy suplementacji.
Można! Pod warunkiem, że są ku temu jakiejolwiek przesłanki. Jeśli nie ma pewności, że poziom potasu w organizmie jest niski suplementowanie magnezu i potasu stwarza ryzyko rozwoju hiperkaliemii, zwłaszcza przy dużej podaży potasu z diety. Dlatego przy okazji rutynowej, corocznej morfologii krwi warto zrobić sobie dodatkowo badanie poziomu elektrolitów. Szkodliwa interakcja między magnezem i potasem na poziomie wchłaniania jednak nie istnieje. Więc jeśli nie ma przeciwwskazań to można magnez i potas przyjmować w tym samym czasie.