
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Czarną rzepę znali już mieszkańcy starożytnego Egiptu. Podobno spożywali ją budowniczy piramid, by móc wykonywać pracę ponad ich siły fizyczne. Dziś już wiemy, że czarna rzepa (Raphanus sativus var. Niger) należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae) i jest blisko spokrewniona z rzodkiewką. Dla ludzi ceniących zioła i zdrową żywność czarna rzodkiew jest doskonale znanym surowcem.
Czarna rzepa jest rośliną uprawną, która w naszym kraju gości już od wielu wieków. Jej jadalną częścią jest korzeń, który posiada czarną skórkę. Miąższ z kolei jest koloru białego i to on jest właściwie głównym surowcem zawiera bogactwo witamin i minerałów.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Korzeń czarnej rzodkwi stanowi bogate źródło witamin z grupy B, C, PP i A. Ponadto znajdziemy w nim spora ilosć cynku, wapnia, magnezu, fosforu lub żelaza. Warto również zwrócić uwagę, że czarna rzepa zawiera związki siarkowe - fitoncydy. Wykazują one silne właściwości antybakteryjne, pierwotniakobójcze i grzybobójcze. Podobne związki można znaleźć w czosnku, cebuli, ale oraz w wyciągach z drzew iglastych np. sośnie. Warto wiedzieć również, że czarna rzepa ułatwia odkrztuszanie i podnosi odporność, dlatego jest polecana w chorobach górnych dróg oddechowych, szczególnie przebiegających z uporczywym kaszlem oraz profilaktycznie w okresie zachorowań na grypę.
Vichy Dercos zestaw świąteczny szampon przeciwłupieżowy i żel pod prysznic
Dermedic Capilarte szampon sebu-balance przywracający równowagę mikrobiomu skóry do włosów...
Roślina ma również działanie odkażające oraz regulujące produkcję sebum przez gruczoły łojowe w skórze, dlatego znajduje się w dermokosmetykach do pielęgnacji włosów.
! | Czarną rzepę można stosować w postaci różnego rodzaju wcierek oraz odżywek. Dzięki nim stają się one błyszczące, nie przetłuszczają się i są łatwiejsze w stylizacji. |
Warto mieć jednak na uwadze, że czarna rzepa ma bardzo intensywny, dla niektórych nieprzyjemny zapach.
Fitoncydy wpływają również na poprawę trawienia poprzez działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Usprawniają krążenie krwi oraz nasilają wydzielanie kwasów żołądkowych i enzymów trawiennych. Obniżają również poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi. Jedną z doraźnych aktywności korzenia czarnej rzepy jest poprawa trawienia oraz rytmu wypróżnień. Zasługa w tym nie tylko fitoncydów, ale także różnego rodzaju glikozydów oraz fitosteroli.
Czarna rzodkiew jest również częstym składnikiem suplementów diety i leków na ból wątroby. Również sporo ziołowych preparatów leczniczych na regenerację wątroby, zawiera w swoim składzie standaryzowany wyciąg z czarnej rzodkwi.
Wyciągi z czarnej rzepy mogą być również stosowane zewnętrznie i znajdują zastosowanie w kosmetyce. Możemy je spotkać w kosmetykach na wypadanie włosów. Zawarte w wyciągu z czarnej rzepy związki stymulują wzmożony porost włosów.
Czarna rzepa charakteryzuje się ostrym smakiem i zapachem.Ostrożnie więc powinny stosować ją osoby ze stanem zapalnym żołądka oraz znaczną nadkwaśnością. Z racji tego, że wyciągi z czarnej rzodkwi mają działanie silnie detoksykujące są one raczej przeciwwskazane u osób z przewlekłymi chorobami nerek.