
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Magnez należy do makroelementów, a jego zawartość w organizmie wynosi od 20 -35 gramów. Największy rezerwuar znajduje się w kościach, mięśniach i innych tkankach. Magnez aktywuje wiele enzymów, dzięki czemu uczestniczy w przebiegu wielu reakcjach metabolicznych białek, kwasów nukleinowych, tłuszczów i węglowodanów. Niektórzy zaliczają go do elektrolitów, choć on sam odpowiada za transport elektrolitów w komórkach.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Główną rolą magnezu jest udział w syntezie, magazynowaniu i wydatkowaniu wysokoenergetycznych związków, stabilizowanie błon komórkowych oraz regulowanie pracy pomp: sodowo-potasowej i wapniowej. Pośrednio magnez uczestniczy w procesach podziału, różnicowania i dojrzewania komórek,w pracy układu immunologicznego, wygaszania zapaleń i infekcji. Magnez wpływa również na pobudliwość nerwowo-mięśniową oraz reguluje kurczliwość mięśni.Magnez bierze również udział w biosyntezie witaminy D oraz wpływa na stężenie glukozy we krwi.
Magnez po przyjęciu tabletki lub spożyciu pokarmu przyswaja się w 30% z przewodu pokarmowego, a na proces ten ma wpływ obecność białka, błonnika oraz fosforanów. Prawidłowy poziom magnezu w organizmie jest regulowany przez nerki. Na wchłanianie magnezu w jelicie wpływa kwaśne środowisko, wspomniane już wcześniej białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina B6, jony sodu, laktoza oraz witamina D.
Bardzo bogatym źródłem magnezu są produkty zbożowe, zielone warzywa, strączki, orzechy, kakao, gorzka czekolada, banany, figi, rodzynki, ziemniaki, ogórki, pomidory oraz cebula. Niedocenianym źródłem magnezu jest również woda, która pokrywa 10% dobowego zapotrzebowania organizmu na magnez. Ubogie w magnez są jaja i mięso, produkty mleczne, cukry oraz tłuszcze.
Zapotrzebowanie na magnez zależy od płci, ale rośnie również wraz z wiekiem począwszy od 80 mg/dobę w przypadku dzieci 0-3 przez 240 mg/dobę u nastolatków, aż do 400 mg/dobę u starszego mężczyzny. To samo zapotrzebowanie wzrasta również w okresie ciąży i laktacji, w okresie intensywnego wzrostu u dzieci oraz w warunkach silnego stresu.
Rozwój technologii żywności oraz uprzemysłowienie rolnictwa doprowadził do drastycznego spadku zawartości magnezu w żywności. Fast foody są niemal zupełnie pozbawione magnezu, a dieta bogata w fosforany (sery topione, napoje typu coca-cola) upośledzają wchłanianie tego biopierwiastka. Magnez wypłukuje również alkohol, kofeina oraz większość narkotyków. Stężenie magnezu w organizmie mogą obniżać również antybiotyki, leki moczopędne oraz przeczyszczające. Niedobór magnezu daje o sobie znać ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Pojawia się wtedy zwiększona pobudliwość, wahania nastroju, bezsenność, zmęczenie, upośledzenie koncentracji, bóle głowy.
! | Niski poziom magnezu powoduje również uporczywe drżenia, skurcze mięśni, osłabienie siły mięśni oraz mrowienie. Niektórzy zauważają również nasilone wypadanie włosów oraz zwiększoną łamliwość paznokci . |
Na wypłukiwanie i niedobory magnezu najbardziej są podatne osoby przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne, stosujące hormonalną terapię zastępczą, podatne na stres, osoby depresyjne, nadużywające alkoholu oraz chorzy na cukrzycę i nadczynność tarczycy.
Gdy niedobór trwa długo w czasie pracy serca mogą pojawić się skurcze dodatkowe, migotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy czy migotanie komór. Zmiany w budowie ścian naczyniowych na skutek niedoboru magnezu prowadzi do miażdżycy, a u osób z małą podażą magnezu zauważono nadciśnienie tętnicze.
Niedobór magnezu sprzyja pojawianiu się u kobiet postmenopauzalnej osteoporozy oraz insulinooporności. Osoby z cukrzycą mają dużo niższy poziom magnezu we krwi, gdyż łatwo tracą magnez razem z glukozą przez nerki. U dzieci z ADHD również zaobserwowane wyraźnie mniejsze stężenie magnezu we krwi. Magnez podejrzewa się również o udział w powstawaniu kamieni nerkowych oraz indukowaniu bóli migrenowych.
Suplementacja magnezu u osób z AZS może mieć wpływ na łagodzenie objawów choroby.W ginekologii i położnictwie niedobór magnezu jest często powodem przedwczesnych porodów, zespołu napięcia przedmiesiączkowego. upośledzenia rozwoju płodu oraz wystąpienia depresji poporodowej. Niedobór magnezu poprzez zwiększoną podatność na stres pośrednio może potęgować zmęczenie, bezsenność, zawroty i bóle głowy, uczucie dławienia w gardle czy zaciskania się żołądka, bóle w okolicy serca, kołatanie serca, omdlenia czy zwiększona wrażliwość na infekcje