
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Nie ma co się oszukiwać, większość naszego dnia spędzamy przed ekranem - czy to telefonu, monitora w pracy czy telewizora późnym wieczorem. Poza niekorzystnym wpływem samego przebodźcowania układu nerwowego, ekrany szkodzą przede wszystkim naszym oczom. Stają się suche, zaczerwienione, łzawią, a my mamy uczucie piasku pod powiekami. Z pozoru to błahy problem, ale tak naprawdę punkt wyjścia do zespołu suchego oka, a nawet wady wzroku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Łzy w stanie zdrowia złożone są z:
Łzy obmywając zewnętrzną część oka chronią je przed wysychaniem oraz niwelują tarcie powiek o powierzchnię oczu. Łzy można uznać również za element odporności nie swoistej, gdyż zmywają i rozpuszczają szkodliwe substancje, alergeny oraz działają bakteriostatycznie.
Zespół suchego oka (DED, dry eye disorder) to stosunkowo poważne schorzenie, które zaniedbane może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji takich jak uszkodzenie spojówki i rogówki. Choroba ta jest przewlekłym zapaleniem spojówki i rogówki, spowodowanym niedostatecznym wydzielaniem płynu łzowego.
Swoje źródło może mieć w stosowaniu niektórych leków (m.in. na nadciśnienie, depresję, alergię, trądzik), niewłaściwym składzie łez albo niekontrolowanym stosowaniu kropli do oczu. Zespół suchego oka może pojawić się również w sytuacji, gdy mamy "zbyt słabe szkła" w stosunku do swojej wady (nieprawidłowa korekcja okularowa). U młodych osób pojawia się zwykle jako skutek długotrwałego czytaniu, ciągłej pracy przy komputerze oraz przebywaniu w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach z intensywnym, sztucznym oświetleniem. Na szczęście możemy się wystrzec zespołu suchego oka wspomagając pracę narządu wzroku za pomocą odpowiednich kropli do oczu.
! | Co ciekawe objawy nasilają się u kobiet podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego i przed menopauzą. |
Większość kropli do oczu składa się z:
Dodatek substancji pomocniczych jest niezbędny, gdyż specyficzna budowa oka oraz charakterystyczne właściwości łez sprawiają, że krople i maści do oczu muszą być z nim „zgodne”. Żeby tego dokonać dodaje się do kropli środki izotonizujące, konserwanty oraz przeciwutleniacze. Dzięki nim po aplikacji krople utrzymują odpowiednie ciśnienie osmotyczne na powierzchni oka, nie odwadniają jej i nie powodują niedotlenienia (anemizacji) gałki ocznej. Konserwanty z kolei zapewniają kroplom do oczu czystość mikrobiologiczną. Czy konserwanty są niezbędne? Zdecydowanie. Zakrapianie oczu oczy kroplami nadkażonymi drobnoustrojami to prosta droga do zapalenia rogówki i bardzo długiej antybiotykoterapii.
Odpowiedź jest prosta. Bo dobre krople do oczu mają znacznie lepszy aplikator. Krople z niższej półki cenowej, by zachować jałowość zawierają chlorek benzalkoniowy. Ten środek konserwujący przy dłuższym stosowaniu może powodować podrażnienie oraz kontaktowe zapalenia spojówek. Pojawia się pewien paradoks, bo stosując krople do oczu na suche oko oczekujemy działania nawilżającego, a nie działania drażniącego przypominającego objawy alergii. Droższe krople do oczu, za sprawą lepszych, precyzyjnie zaprojektowanych aplikatorów nie wymagają dodatkowej konserwacji. Wyciskana kropla z takich aplikatorów, opuszcza pojemnik, a jednocześnie jest filtrowana i wyjaławiana. Droższe krople mają więc pojemniki i aplikatory samowyjaławiające!
Krople do oczu na receptę powinniśmy stosować zgodnie z zaleceniami okulisty. W przypadku preparatów do oczu bez recepty powinniśmy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce. Niestety sporo osób ma problemy okulistyczne, które wynikają ze zbyt długiego stosowania kropli do oczu z tetryzoliną. Krople te stosuje się w leczeniu objawowym obrzęku i przekrwienia spojówek, a także w alergicznych stanach zapalnych. Tetryzolina po dłuższym stosowaniu powoduje ból, pieczenie, przekrwienie oczu, niewyraźne widzenie, podrażnienia spojówek oraz rozszerzenie źrenic. Nawilżające krople do oczu możemy stosować dłużej, ale nie dłużej niż ilość dni po otwarciu określona na opakowaniu lub ulotce kropli.
Żeby wybrać dobre krople do oczu powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
Jeśli zależy nam na nawilżaniu, odświeżaniu i regeneracji szukajmy kropli z dekspantenolem oraz hialuronianem sodu w składzie.
Jeśli zależy nam na kroplach do oczu bez konserwantów możemy sięgnąć po krople do oczu umieszczone w minimsach. Są to jednorazowe, sterylne zakraplacze, proste i przyjazne w użyciu. Zawierają odmierzoną pojedynczą dawkę leku i dzięki temu może być stosowany bezpośrednio do oczu.
Część kropli do oczu w aptece bez recepty zawiera w sobie wyciągi ziołowe. Przykładem jest świetlik lekarski (Euphrasia officinalis), który wchodzi w skład homeopatycznych kropli do oczu i powiek. Często występuje w parze z oczarem wiriginijskim, który działa odświeżająco.
Mówiąc o kroplach do oczu na alergię, oczekujemy od nich łagodzenia objawów alergii oraz odpowiedniego nawilżenia. Pamiętajmy, by krople takie były hipoalergiczne, nie zawierały konserwantów, albo miały naprawdę niewielkie stężenie, a w składzie miały kromoglikan sodowy, azelastynę albo tetryzoliną.